Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mamocentrum v rájecké nemocnici provádí operace s asistencí nového radiodiagnostického přístroje

  • Karviná,

V Mamocentru Nemocnice Karviná-Ráj, jako prvním pracovišti v Moravskoslezském kraji, začali lékaři používat při operačních výkonech moderní radiografický přístroj. Ten dokáže už v průběhu operace okamžitě zobrazit nález nádoru v prsu.

V Mamocentru Nemocnice Karviná-Ráj lékaři každoročně provedou více než 200 operačních zákroků pro karcinom prsu a 40-50 operací pro nenádorové onemocnění prsní žlázy. Vzhledem k vysokému počtu operací, začali lékaři v tomto Mamocentru, jako první v Moravskoslezském kraji používat při operačních výkonech tento moderní
radiografický přístroj.

Jiřina Heroková, vedoucí lékařka Mamocentra Nemocnice Karviná-Ráj: "Výhodou tohoto přístroje je, že během operace můžeme provádět snímky toho preparátu, který z prsu odstraníme. Je to úžasná pomoc v tom,, že šetříme tkáně i okolí, vidíme okolí nádoru, takže nemusíme brát příliš mnoho tkáně a obrovským přínosem je to u případů, kde se nalézají mikrokalcifikace nebo kde jsou ty malé nádory značené klipem nebo značené klipem po chemoterapii, kdy dojde k regresi toho nádoru."

Přístroj lékařům také šetří čas.

Jiřina Heroková, vedoucí lékařka Mamocentra Nemocnice Karviná-Ráj: "Normálně se to řeší tak, že se musí s tím preparátem chodit na mamografický přístroj, na rentgen, kdežto my máem tu možnost během té operace."

Pořízení moderního radiografického vzorkovacího systému XPERT zafinancoval zřizovatel Moravskoslezský kraj. Mamocentrum funguje také ve spolupráci s KHN.

Jiřina Heroková, vedoucí lékařka Mamocentra Nemocnice Karviná-Ráj: "Není to práce jen jednoho člověka, ta chirurgická část a radiologická se řeší tady, ale spolupracujeme zejména s KHN, kde probíhá primární diagnostika prsu."

Následná péče pak probíhá na onkologiích, Mamocentum rájecké nemocnice spolupracuje s onkologií Nový Jičín a v Porubě. Protože průměrný věk pacientek klesá, apelují lékaři na včasnou prevenci a záchyt.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy