Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Karvinské hornické nemocnici nově provádí nanoskopii kloubů

  • Karviná,

Na pracovišti ortopedie Karvinské hornické nemocnice provádí nově nanoskopii kloubů. Jedná se o prohlédnutí kloubní dutiny tenkou optikou kamery v lokální anestezii. Nemocnice tímto krokem zareagovala na rostoucí poptávku pacientů v době rušení a přesouvání operací z důvodu epidemie covid-19.

Nanoskopie kloubů je mladá invazivní vyšetřovací metoda, která přináší pacientovi rychlejší diagnostiku a tím i dřívější nastavení léčby jeho zdravotního problému. V Karvinské hornické nemocnici ji zavedli v letošním roce.

Radek Pavličný, primář ortopedické ambulance KHN: "Nanoskopii jsme začali používat z důvodu častých odpadnutí operací z důvodu covidu. Touto diagnostickou metodou jsme schopni prohlédnout ten kloub bez nutnosti hospitalizace, pacient nemusí zůstat na lůžku, odchází ten den po zákroku domů."

Nanoskopii kloubů má za sebou i paní Zdeňka. Trápily jí dlouhodobé problémy s kolenem.

Zdeňka, pacientka: "Je to normální klasický zákrok, dá se to, je to v pořádku."

Pacient také nemusí na předoperačního vyšetření. Zákrok probíhá obdobně jako klasická artroskopie, jen s tím rozdílem, že se používá optika kamery cca 3krát menšího průměru.

Jan Blahut, ortoped: "Výhoda tohoto kalibru je, že méně traumatizuje měkké tkáně, tudíž se dá provádět v lokální anestezii, je navržen i od principu pumpy proplachování kolene, nepoužíváme tam vzduch jako v břišní chirurgii, je to vodní prostředí."

Tato metoda ale není vhodná pro každého. Ne každý pacient například dokáže tolerovat lokální anestezii.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy