Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Studenti dvou karvinských středních škol si navzájem předávají praktické rady v rámci IZS

  • Karviná,

Karvinská Střední odborná škola ochrany osob a majetku navázala spolupráci se Střední zdravotnickou školou. Společným cílem je předávat praktické zkušenosti a rady studentům, kteří v budoucnu budou pracovat v rámci Integrovaného záchranného systému.

V tělocvičně Střední odborné školy ochrany osob a majetku se potkali žáci tamní školy se studentkami a studenty Střední zdravotnické školy, aby se v praxi naučili základy poskytování první pomoci. Tímto prvním setkáním začala spolupráce obou škol.

Monika Kotyzová, odborná učitelka SZŠ Karviná: "Cílem této spolupráce je výměna zkušeností mezi žáky zejména v oborech, které směřují k práci IZS."
Petr Godál, zástupce ředitelky SOSOOM Karviná: "I v praxi to je tak, že ty integrované složky spolu spolupracují. My jsme chtěli, aby ta spolupráce začala už na středních školách. Oni se potkají a mají si co předat a musí se naučit spolupracovat."
Monika Kotyzová, odborná učitelka SZŠ Karviná: "Naši žáci ze SZŠ si připravili čtyři stanoviště, na kterých prakticky ukáží, jak poskytovat první pomoc při různých zraněních, se kterými se potom v práci mohou setkat, při služebním výkonu nebo sebeobraně."

Studenti si například vyzkoušeli ošetření střelných zranění hrudníku, zlomeniny nebo jak zastavit tepenné krvácení.

anketa: žáci Střední školy ochrany osob a majetku Karviná: "Tohle nám pomůže k tomu, abychom se zorientovali, neudělali něco špatně a nezhoršili to zranění nebo tak. Je to dobré." "Jsem tady ráda. Dozvídáme se nové věci."

Na simulačních figurínách si studenti vyzkoušeli správnou techniku srdeční masáže a také jak správně poskytnout pomoc při kardiopulmonální resuscitaci.

Václav Grobelný, student SZŠ Karviná: "Učíme je základy, jako oslovení, zjištění, jestli dýchá nebo nedýchá. Třeba u toho oblečení je důležité sundávat i třeba nemasírovat srdce na matracích nebo na pohovkách z důvodu toho, že toho člověka tam prakticky zatlačíte do té matrace než na srdce, potřebujete to dělat na pevné podložce."

Do budoucna chystá Střední zdravotnická škola zorganizovat modelovou situaci přímo na výročí školy. Střední škola ochrany osob a majetku se chystá budoucí zdravotní sestřičky a lékařky naučit základům sebeobrany.

Petr Godál, zástupce ředitelky SOSOOM Karviná: "Je to i v rámci zvyšování fyzické přípravy a aby se podívali i na tu stránku bezpečnostních složek, co ony musí všechno vykonávat a aby věděli, že u těch zákroků může docházet ke zdravotním problémům a úrazům."

Obě školy počítají s tím, že se spolupráce bude dále rozvíjet a prohlubovat.

Nahlásit chybu


K tématu
Hakan Foods s.r.o.Karviná
Karviná
od 19 700 Kč/měsíc

Detail

Pedagogicko-psychologická poradna, Karviná, příspěvková organizace - Doubrava a okr. Karviná
Doubrava
od 32 820 do 42 780 Kč/měsíc

Detail

MaAnBa Plus s.r.o. - Č. Těšín
Český Těšín
od 120 Kč/hod.

Detail