Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Karviné-Dolech vyroste zábavní a naučný rodinný park

  • Karviná,

Karviná chce ve spolupráci se soukromým investorem vybudovat v lokalitě bývalého Dolu Barbora zábavní a naučný rodinný park. Obsahovat bude například lesní důl, vodní svět, přírodní bludiště nebo stezku v korunách stromů.

Do pohornické krajiny se vrátí život díky několika velkorysým projektům, které jsou postupně představovány veřejnosti. Kromě vědecko-výzkumného a vzdělávacího parku Eden Silesia, který bude obsahovat obří skleníky se vzácnými druhy rostlin, motýlů a hmyzu a dalšími zajímavostmi, vyroste v této lokalitě i zábavní a naučný rodinný park. Dohodla se na tom Karviná se soukromým investorem.

Jan Wolf, primátor Karviné: “Naše město se transformuje a jedna ta větev, která by měla Karviné do budoucna pomoci, je turistický ruch. Myslím si, že je to další kamínek do té mozaiky, abychom ty turisty mohli přilákat, aby tady byla vytvořena nová pracovní místa a hlavně má to návaznost, že ti lidé pak mohou přijet do Karviné, mohou navštívit zámek, mohou se tam najíst, nakupovat ubytovat."
Pavel Ďurďa, soukromý investor: “Chci tady trochu změnit systém v zábavě. Aby rodiče s dětmi přes sobotu a neděli nechodili do obchoďáků, do kin, ti rozumní vyvezou děti na hory, na kolo, na procházku, ale těch je málo a ti ostatní nemají kam jít. Nejbližší park, takového druhu a zábavy, který mi plánujeme, je v Milovicích u Prahy, všechno ostatní, i na polské straně jsou kolotoče a do toho bych nikdy nešel."

V parku budou děti prostřednictvím hry poznávat nejen principy přírodních věd, technických a průmyslových vynálezů ve vztahu k hornickému odkazu, ale i rozvíjet svou fantazii.

Jiří Fiala, architekt: "Obsahem parku bude lesní důl.. šachtou 20
52 pak vyjdeme.. s tím 1,02

Chybět nebude ani amfiteátr s denními představeními, vodní svět, systém lagun a potůčků se stavidly a mlýnky, stezky v korunách stromů, kontaktní zoo, ale i výběh s divokou zvěří. Projekt počítá i s netradičním ubytováním v korunách stromů přímo v parku.

Jiří Fiala, architekt: "Obsahem parku bude lesní důl, bude tam hrad, který bude spojený s tím lesním dolem podzemní šachtou, pak vyjdeme v tom samotném hradu, kde se dostaneme na různé věže, mechanické atrakce, které si budou moci děti vyzkoušet, pohrát si s tím."

S realizací projektů v předmětné lokalitě budou spojeny i další investice, jako například vybudování kruhového objezdu směrem na Havířov a podobně. Důvodem je očekávaný velký počet turistů, kteří budou chtít navštívit zábavní a naučný park i Eden Silesia.

Pavel Ďurďa, soukromý investor: "My se tady bavíme zhruba o milionu návštěvníků do Edenu a potom, v určitých etapách se bavíme o půl milionu zábavně naučného parku."

První etapa by mohla být otevřena v roce 2025. Vedení Karviné také počítá s tím, že trh na příliv turistů zareaguje.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Šikovné podnikatelé na to zareagují, můžou tady vzniknout nové hotely, nové stravovací zařízení, ve službách noví podnikatelé, budou tam dokola cyklotrasy, naučné stezky, bude to propojené na starou Karvinou, takže si myslím, že nějaké půjčování kol, koloběžek, nevím, co vše v té době bude ještě možné, to jsou podle mě příležitosti tam pro naše lidi jsou.”
Nahlásit chybu


K tématu
Pedagogicko-psychologická poradna, Karviná, příspěvková organizace - Doubrava a okr. Karviná
Doubrava
od 32 820 do 42 780 Kč/měsíc

Detail

MaAnBa Plus s.r.o. - Č. Těšín
Český Těšín
od 120 Kč/hod.

Detail

Z + M Logistics, spol. s r.o. - Orlová
Orlová
od 7 388 do 12 313 Kč/měsíc

Detail