Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Policejní psovod z Karviné se svými psy Grimmem a Zikem uspěl v několika kynologických přeborech

Karviná |

Policejní psovod z Karviné Aleš Mrazík uspěl se svými psy Grimmem a Zikem v několika kynologických přeborech. Zatímco německý ovčák Grimm je přeborník na pachové práce, Zik je nejlepší na vyhledávání výbušnin.

Tohle je policejní psovod Aleš Mrazík z Karviné a jeho dva svěřenci, Grimm a Zik. S oběma psy uspěl na kynologických přeborech. S Grimmem zvítězil v přeboru Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, z Mistrovství Moravy přivezli bronz. Obou úspěchů dosáhli v kategorii výjezdových psů.

Aleš Mrazík, úspěšný psovod: "U toho služebního psa je zaměření na výjezd na místa trestného činu, je zaměřen převážně na pachové práce jako pachové stopy. Třeba ve výjezdových psech máme pětihodinové stopy, pak tříhodinové s vyhledáváním, ve frekvenci ve městě jsou tam stopy, máme tam vyhledání nábojnic, odhozených předmětů, to jsou kategorie, ve kterých se soutěžilo v rámci toho mistrovství."

Šestiletého německého ovčáka Grimma vychoval Aleš Mrazík od štěněte, Zika, který je také šestiletý, zdědil před třemi roky po kolegovi, který odešel do Prahy. A ani Zik nezůstává pozadu. Zvítězil na Mezinárodní mistrovství cizinecké policie, kde byly zastoupeny všechny ozbrojené složky včetně armády. Je nejlepší ve vyhledávání výbušnin.

Aleš Mrazík, úspěšný psovod: "Když najdou vzorek, tak ho musí označit klidovou polohou buď sedni, lehni nebo vystavěním, nesmí dojít ke kontaktu se vzorkem. Oni mají vtištěny do čichové paměti základní látky výbušnin, jak plastické, tak i důlní nebo průmyslové trhaviny a ty dokáže označit."

Zik musel přesně označit na soutěži vzorek na železničním svršku, v zavazadlech, dortových krabicích, dopravních prostředcích a v objektu, konkrétně ve školních třídách. Zkazit to nesměl ani psovod, hodnotila se totiž i souhra psa a psovoda a taktika použití psa.

Aleš Mrazík, úspěšný psovod: "Psovod musí na místě rozhodnout, jak bude postupovat, nesmí se nikde vstoupit , kde pes neprověřil atd."

Úspěch nepřichází zadarmo a sám od sebe, jsou to hodiny a hodiny každodenních tréninků nejen ve službě, ale i ve volném čase.

Aleš Mrazík, úspěšný psovod: "Dá vám to takové zadostiučinění, co těm psům prostě obětuje z volného času, i rodina se musí přizpůsobit tomu, co člověk dělá, to bych chtěl poděkovat rodině. Ještě když máte dvě problematiky, tak je to o to náročnější, že s jedním psem se musíte věnovat úplně jiným věcem a příští týden si jedu pro štěně, takže bude obměna, budou tři a pak čtyři."

Je totiž důležité už teď připravit mladé psy do služby, než Grimm a Zik doslouží a dožijí svůj život jako členové rodiny Mrazíků.

Nahlásit chybu


K tématu

Policejní pes Irgo vypátral ztraceného nemluvícího chlapce na Ostravsku

23. listopadu 2023 11:37 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Během turistického výletu do Čavisova se výpravě dětí s mentálním postižením ztratil sedmiletý chlapec. Policisté rozjeli náročnou pátrací akci, protože hledaný chlapec téměř nemluví. Výrazně pomohl služební pes Irgo, který chlapce nakonec našel.

Společné cvičení složek IZS: Simulovaná nehoda se zraněným na útěku a nález drog v autě

21. července 2023 15:19 | Celý MS kraj | Monika Danková

V Karviné se uskutečnilo cvičení složek Integrovaného záchranného systému, které organizoval Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje. Hlavní téma bylo tentokrát komplexnější. Po fingované dopravní nehodě se totiž v autě našly i drogy. Do cvičení tak byli kromě hasičů zapojeni i policejní psovodi a kriminalisté.

Cvičení složek IZS: nehoda, zraněný na útěku a drogy v autě

8. srpna 2023 15:19 | Karviná | Monika Danková

V Karviné se uskutečnilo cvičení složek integrovaného záchranného systému, které organizoval Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje. Hlavní téma bylo tentokrát komplexnější. Po fingované dopravní nehodě se totiž v autě našly i drogy. Do cvičení tak byli kromě hasičů zapojeni i policejní psovodi a kriminalisté.


Nemocnice už nebude tolerovat v areálu kouření, závislým postavila před vchod kuřácký box

Přesto, že už několik let platí zákaz kouření v areálech nemocnic, lidé to nerespektují. Nemocnice v Havířově se rozhodla pro striktní dodržování zákona, nicméně závislým kuřákům postavila před urgentním příjmem kuřácký box.

Ostrava v příštím roce rozdělí na kulturu 46 milionů kč. Pro žadatele je připraven webinář

16. července 2024 11:08 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava je velkým podporovatelem kultury o čemž svědčí nabitý kalendář akcí ze všech možných oblastí. V letošním roce mezi jejich pořadatele plánuje rozdělit téměř 50 milionů korun a to jak v jednoletých, tak víceletých dotačních programech.

Nehoda dodávky a cisterny s naftou zastavila provoz na tahu mezi Ostravou a Opavou

Včera 14:51, vydáno včera 7:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Doprava na silnici I/11 na úrovni Josefovic se ve středu dopoledne zastavila v důsledku kolize dvou nákladních vozidel.

Senior nezvládl řízení malého traktoru, sjel do potoka, kde ho stroj přimáčkl

Včera 8:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letecky do ostravské fakultní nemocnice musel být převezen starší traktorista, který v úterý večer v Dolní Lomné sekal trávník pomocí malého traktoru. Se strojem sjel do koryta malého potoka, kde po převrácení zůstal zraněný a zaklíněný do příjezdu záchranářů.

Bývalá márnice v Heřmanicích se mění v muzeum, ukáže historii a zajímavosti obce

Bývalá márnice na starém hřbitově v Heřmanicích změní svůj účel. Vznikne zde nové muzeum, které představí historii a zajímavosti obce. V současnosti probíhají potřebné stavební práce a hotovo by mělo být už na podzim.

Bytové muzeum v ostravské Jubilejní kolonii slaví půl roku

16. července 2024 10:46 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Unikátní bytové muzeum v Jubilejní kolonii je otevřeno už půl roku. Za to dobu se zde dostavila více než tisícovka návštěvníků, kteří si mohli prohlédnout, jak v Ostravě bydleli řadoví dělníci před sto lety. Zájemci zde přijíždějí dokonce i z Rakouska, Švýcarska a Německa.

Hasiči měli ve sběrném dvoře cvičení na únik radiace a nakonec kvůli rtuti i ostrý zásah

16. července 2024 16:40 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Na sběrné dvory vozí lidé nejrůznější odpad. A mohou dovést například i staré předměty, které obsahují radioaktivní látky. Právě to byl námět cvičení pro profesionální hasiče. Cvičení se ale kvůli nálezu rtuti změnilo v ostrý zásah.

Policie vyšetřuje, co stálo za smrtelným pádem mechanika v železárnách

16. července 2024 19:03 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragický pád z výšky zhruba 10 metrů vyšetřují nejen policisté, ale také pracovníci bezpečnosti práce v Třineckých železárnách.

Pod mostem Miloše Sýkory se tančil swing, přijít si ho vyzkoušet mohl kdokoliv

Pravý břeh Ostravice ožil v minulém týdnu swingem. První letní swingovou tančírnu uspořádala pod mostem Miloše Sýkory ostravská škola, věnující se právě této skupině tanců. Okoukat a vyzkoušet si pár tanečních kroků mohl přijít kdokoli, kdo měl zájem.

Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst

15. července 2024 16:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Výstavba nových parkovišť a změna organizace parkování. To jsou aktuálně probíhající řešení, která mají ve Frýdku-Místku zajistit větší počet parkovacích míst pro osobní auta. Ze sídlišť se postupně vytlačují dodávky a dále se hledají plochy pro nová parkoviště.

Hejtman Moravskoslezského kraje navštívil seniory v karvinském Novém domově

Nový domov v Karviné si při včerejším výjezdu prohlédl hejtman Moravskoslezského kraje. Zajímal se o jejich péči, aktivity i o to, jak jsou v zařízení spokojeni.

Park u Domu PZKO ožil barvami a zpěvem exotických ptáků

Včera 14:34 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Ve Stonavě se u Domu PZKO uskutečnilo první neoficiální setkání chovatelů papoušků z celého Karvinska. Akce, která přilákala nejen chovatele, ale i širokou veřejnost, nabídla pestrou přehlídku exotických ptáků.

Stonavská pouť uzavře centrum obce pro motorová vozidla

Včera 14:32 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Už tento víkend ožije Stonava tradiční Máří Magdalénskou poutí. I přesto, že lunapark bude v provozu již vpátek od 14:00 hod., centrum obce bude uzavřeno pro veškerou automobilovou dopravu, včetně autobusů, od soboty v 10:00 hod. do nedělní půlnoci.

Zahrádkáři přivítali léto tradičním setkáním

Včera 14:30 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Stonavští zahrádkáři opět ukázali, že umějí nejen pečovat o své zahrádky, ale také pořádat skvělé akce. Po úspěšném smažení vaječní se sešli k tradičnímu Vítání léta, kde návštěvníkům nabídli nejen chutné uzené klobásky, ale i další lahůdky připravené s láskou a péčí.

XIV Memoriał Posła Karola Jungi

Pogoda w niedzielny poranek 14. edycji Memoriału Karola Jungi nie nastrajała optymistycznie. Lecz gdy piłkarze wyszli na murawę, żeby przed meczem ustawić się do wspólnego zdjęcia, deszcz nieco zelżał i zza chmur wyjrzało nawet słonko.

Regionální knihovna Karviná vás zve na prohlídku obrazů Pavla Lakomého

16. července 2024 17:13 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Ve výstavních prostorách knihovny v Karviné-Fryštátě momentálně probíhá výstava obrazů umělce Pavla Lakomého. Prohlédnout si jeho díla může veřejnost do konce července.

Policejní psovod z Karviné se svými psy Grimmem a Zikem uspěl v několika kynologických přeborech
Vydáno 21. května 2022 8:39, Karviná, Monika Danková
Policejní psovod z Karviné Aleš Mrazík uspěl se svými psy Grimmem a Zikem v několika kynologických přeborech. Zatímco německý ovčák Grimm je přeborník na pachové práce, Zik je nejlepší na vyhledávání výbušnin.

Tohle je policejní psovod Aleš Mrazík z Karviné a jeho dva svěřenci, Grimm a Zik. S oběma psy uspěl na kynologických přeborech. S Grimmem zvítězil v přeboru Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, z Mistrovství Moravy přivezli bronz. Obou úspěchů dosáhli v kategorii výjezdových psů.

Aleš Mrazík, úspěšný psovod: "U toho služebního psa je zaměření na výjezd na místa trestného činu, je zaměřen převážně na pachové práce jako pachové stopy. Třeba ve výjezdových psech máme pětihodinové stopy, pak tříhodinové s vyhledáváním, ve frekvenci ve městě jsou tam stopy, máme tam vyhledání nábojnic, odhozených předmětů, to jsou kategorie, ve kterých se soutěžilo v rámci toho mistrovství."

Šestiletého německého ovčáka Grimma vychoval Aleš Mrazík od štěněte, Zika, který je také šestiletý, zdědil před třemi roky po kolegovi, který odešel do Prahy. A ani Zik nezůstává pozadu. Zvítězil na Mezinárodní mistrovství cizinecké policie, kde byly zastoupeny všechny ozbrojené složky včetně armády. Je nejlepší ve vyhledávání výbušnin.

Aleš Mrazík, úspěšný psovod: "Když najdou vzorek, tak ho musí označit klidovou polohou buď sedni, lehni nebo vystavěním, nesmí dojít ke kontaktu se vzorkem. Oni mají vtištěny do čichové paměti základní látky výbušnin, jak plastické, tak i důlní nebo průmyslové trhaviny a ty dokáže označit."

Zik musel přesně označit na soutěži vzorek na železničním svršku, v zavazadlech, dortových krabicích, dopravních prostředcích a v objektu, konkrétně ve školních třídách. Zkazit to nesměl ani psovod, hodnotila se totiž i souhra psa a psovoda a taktika použití psa.

Aleš Mrazík, úspěšný psovod: "Psovod musí na místě rozhodnout, jak bude postupovat, nesmí se nikde vstoupit , kde pes neprověřil atd."

Úspěch nepřichází zadarmo a sám od sebe, jsou to hodiny a hodiny každodenních tréninků nejen ve službě, ale i ve volném čase.

Aleš Mrazík, úspěšný psovod: "Dá vám to takové zadostiučinění, co těm psům prostě obětuje z volného času, i rodina se musí přizpůsobit tomu, co člověk dělá, to bych chtěl poděkovat rodině. Ještě když máte dvě problematiky, tak je to o to náročnější, že s jedním psem se musíte věnovat úplně jiným věcem a příští týden si jedu pro štěně, takže bude obměna, budou tři a pak čtyři."

Je totiž důležité už teď připravit mladé psy do služby, než Grimm a Zik doslouží a dožijí svůj život jako členové rodiny Mrazíků.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000031446/policejni-psovod-z-karvine-se-svymi-psy-grimmem-a-zikem-uspel-v-nekolika-kynologickych-preborech