Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Policejní psovod z Karviné se svými psy Grimmem a Zikem uspěl v několika kynologických přeborech

  • Karviná,

Policejní psovod z Karviné Aleš Mrazík uspěl se svými psy Grimmem a Zikem v několika kynologických přeborech. Zatímco německý ovčák Grimm je přeborník na pachové práce, Zik je nejlepší na vyhledávání výbušnin.

Tohle je policejní psovod Aleš Mrazík z Karviné a jeho dva svěřenci, Grimm a Zik. S oběma psy uspěl na kynologických přeborech. S Grimmem zvítězil v přeboru Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, z Mistrovství Moravy přivezli bronz. Obou úspěchů dosáhli v kategorii výjezdových psů.

Aleš Mrazík, úspěšný psovod: "U toho služebního psa je zaměření na výjezd na místa trestného činu, je zaměřen převážně na pachové práce jako pachové stopy. Třeba ve výjezdových psech máme pětihodinové stopy, pak tříhodinové s vyhledáváním, ve frekvenci ve městě jsou tam stopy, máme tam vyhledání nábojnic, odhozených předmětů, to jsou kategorie, ve kterých se soutěžilo v rámci toho mistrovství."

Šestiletého německého ovčáka Grimma vychoval Aleš Mrazík od štěněte, Zika, který je také šestiletý, zdědil před třemi roky po kolegovi, který odešel do Prahy. A ani Zik nezůstává pozadu. Zvítězil na Mezinárodní mistrovství cizinecké policie, kde byly zastoupeny všechny ozbrojené složky včetně armády. Je nejlepší ve vyhledávání výbušnin.

Aleš Mrazík, úspěšný psovod: "Když najdou vzorek, tak ho musí označit klidovou polohou buď sedni, lehni nebo vystavěním, nesmí dojít ke kontaktu se vzorkem. Oni mají vtištěny do čichové paměti základní látky výbušnin, jak plastické, tak i důlní nebo průmyslové trhaviny a ty dokáže označit."

Zik musel přesně označit na soutěži vzorek na železničním svršku, v zavazadlech, dortových krabicích, dopravních prostředcích a v objektu, konkrétně ve školních třídách. Zkazit to nesměl ani psovod, hodnotila se totiž i souhra psa a psovoda a taktika použití psa.

Aleš Mrazík, úspěšný psovod: "Psovod musí na místě rozhodnout, jak bude postupovat, nesmí se nikde vstoupit , kde pes neprověřil atd."

Úspěch nepřichází zadarmo a sám od sebe, jsou to hodiny a hodiny každodenních tréninků nejen ve službě, ale i ve volném čase.

Aleš Mrazík, úspěšný psovod: "Dá vám to takové zadostiučinění, co těm psům prostě obětuje z volného času, i rodina se musí přizpůsobit tomu, co člověk dělá, to bych chtěl poděkovat rodině. Ještě když máte dvě problematiky, tak je to o to náročnější, že s jedním psem se musíte věnovat úplně jiným věcem a příští týden si jedu pro štěně, takže bude obměna, budou tři a pak čtyři."

Je totiž důležité už teď připravit mladé psy do služby, než Grimm a Zik doslouží a dožijí svůj život jako členové rodiny Mrazíků.

Nahlásit chybu


K tématu
Správa železnic, státní organizace Bohumín
Bohumín
od 30 000 Kč/měsíc

Detail