Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Karviné se konalo krajské kolo hasičské soutěže ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel

  • Karviná,

Šest týmů profesionálních a dobrovolných hasičů z celého Moravskoslezského kraje a tři týmy profesionálních hasičů z Polska se v Karviné zapojily do krajského kola ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Žádná ze soutěžících jednotek předem nevěděla, jaká konkrétní nehoda je v soutěži čeká.

Parkoviště u letního kina se stalo dějištěm letošního krajského kola soutěže profesionálních i dobrovolných hasičů z celého MSK a Polska. Za úkol měli v co nejlepším čase bezpečně vytáhnout zraněného figuranta z havarovaného vozu.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Když vyběhnou, běží jim patnáctiminutový limit, kdy by měli vyprostit zraněného z vozidla a předat zdravotnické službě."

Zásah byl srovnatelný s reálným výjezdem. Hasiči dopředu nevěděli, jaký úkol je čeká, jak vážně zraněna bude posádka auta a jak náročné bude její vyproštění.

Radim Kuchař, ředitel HZS MSK: "Obecně vyprošťování z havarovaných vozidel je druhá nejčastější činnost, kterou dělají profesionální i dobrovolní hasiči na cestách. Ten počet nehod je vysoký a srovnatelný s počtem požárů v ČR. Dlouhodobě se ukazuje, že vyprostit ty osoby není jakýkoliv způsobem dostat ven, ale je to velmi sofistikovaná činnost, kdy se musí dbát na to, aby se ta osoba dostala ven takovým způsobem, aby se ji nezvětšil rozsah zranění a dostala se ven bezpečně, to je jeden aspekt a druhý aspekt je ten, aby při tom nedošlo ke zranění hasičů, protože se doba velmi změnila a dříve, když hasiči vstoupili do vozidla, tak je neohrožovaly možnosti nebo exploze některých pyropatron, které mají moderní prvky vozidel. Musí se dávat pozor, jestli je vozidlo na elektrický pohon. Obě tyto věci ukázaly, že je potřeba se vzdělávat a toto je jedna z forem odborné přípravy."

Kromě časů se počítaly body za zvolenou taktiku, techniku a zvládnutí první pomoci, komunikace se zraněnou osobou, pokud šlo například do cizince nebo v případě hasičů z Havířova, neslyšícího zraněného řidiče.

Adam Hrbáč, velitel družstva HZS Havířov: "Po příjezdu jsme museli stabilizovat vozidlo, abychom mohli bezpečně vlézt, stříhat a provádět další činnosti, to nám zabralo nejvíce času. Po dobu vyprošťování byl uvnitř pořád zdravotník hasičů, který s osobou komunikoval. My jsme se v průběhu zásahu dozvěděli, že ta osoba je neslyšící. Používali jsme speciální karty pro komunikaci s neslyšícími, instruovali jsme ho, co se děje kolem něj, aby se nebál."

Každý soutěžní tým si také vyslechl hodnocení průběhu jejich zásahu.

Adam Hrbáč, velitel družstva HZS Havířov: "Nějaká kritika tam je hlavně ke stabilizaci, se kterou jsme měli prodlení, ale je to pro nás výzva pro příště se zlepšit."

Pro hasiče je důležité nejen technicky umět zvládnout bravurně vyprostit zraněné, ale velmi důležité je být silný i psychiky. Při nehodách se setkávají s mnoha těžkými a mnohdy smrtelnými zraněními dospělých a bohužel i dětí. Pro tyto případy má každý hasičský sbor svého psychologa a také post traumatické týmy.

Radim Kuchař, ředitel HZS MSK: "Velmi časté to je po větších zásazích u požárů a výbuchů, jako bylo například ve Frenštátě pod Radhoštěm a my to poskytujeme nejen našim, ale i dobrovolným hasičům."

Nejlépe se na soutěži vedl t tým Hasičského záchranného sboru Bruntál, který postupuje do celostátního finále a v kategorii dobrovolných jednotek hasičů zvítězil tým z Jablunkova.

Nahlásit chybu


K tématu
Správa železnic, státní organizace Bohumín
Bohumín
od 30 000 Kč/měsíc

Detail