Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Karviná ocenila osobnosti v oblasti kultury za rok 2021

  • Karviná,

V rámci Dnů Karviné tradičně vedení města oceňuje vybrané osobnosti v oblasti kultury V první reportáži vám je představíme.

Zástupci vedení Karviné ocenili na Zámku Fryštát jedenáct osobností a organizací z oblasti kultury za rok 2021. Nejvyšší ocenění města medaili MUDr. Wacława Olszaka obdržel výtvarník, malíř, grafik a sochař Walter Taszek.

Jan Wolf, primátor Karviné: “Ocenili jsme Waltera Taszka, který je velkou osobností dlouhodobě v našem městě, takže jsem rád, že jsme mu mohli předat to nejvyšší vyznamenání medaili Dr. Olszaka."

Za dlouhodobou činnost v oblasti kultury převzala ocenění knihovnice Marta Orszuliková, která je knihovnicí 40 let. Vedla Klub mladých čtenářů, vede knihovnické lekce a spoustu dalších. 

Marta Orszuliková, oceněná osobnost: "Každý si myslí, že knihovník přijde do práce a čte si. Ale to , že to je práce s dětmi, že pořád něco organizujeme, připravujeme soutěže, setkání se spisovateli a tím, že pracuji na středisku polské literatury, to neděláme jen pro děti v Karviné, ale pro děti v celém regionu."

Z knihovny byla oceněna i Barbora Javorková. Kromě práce knihovnice je také bloggerka, její blog slouží jako zdroj inspirace pro milovníky knih a působí i jako recenzentka knih, kdy spolupracuje s řadou nakladatelství, které jí posílají knihy k recenzím.

Dalším oceněným za dlouhodobou činnost v oblasti kultury je Evžen Monczka, současný člen MS PZKO Karviná-Ráj. Je také aktivním členem Klubu seniora a aktivním členem turistického oddílu Beskid Śląski, kde byl několikrát vyznamenán za svou činnost.

Pro ocenění si přišla i Marie Švecová, která je členkou polského smíšeného sboru Dżwięk již 45 let. Organizuje zkoušky, připravuje sbor na vystoupení, koncerty, účastní se místních, městských, regionálních i zahraničních akcí.

Z PZKO Karviná-Ráj byla oceněna i Renata Siwková, která je tady aktivní 50 let. Účastní se různých školení a seminářů. Pomáhá při organizování všech akcí pořádaných MS PZKO a zapojuje se do akcí pořádaných městem Karviná.

Ocenění obdržela i Lucie Semančíková ze Základní umělecké školy Bedřicha Smetany. Lucie Semančíková se věnuje výuce literárně-dramatického oboru již několik let a za tu dobu vychovala celou řadu absolventů, kteří se divadlu věnují jak profesionálně, tak také amatérsky. Oceněna byla podruhé.

Lucie Semančíková, oceněná osobnost 43 Jsem od roku 2006 organizátorka okresních a krajských přehlídek Wolkerův Prostějov, zároveň učím na ZUŠ. Miluji svou práci, své žáky a tohle, co je krásné."

U příležitosti životního jubilea a za dlouhodobou činnost v oblasti kultury byla oceněna i Jana Komínková z Městského domu kultury, kde působí od roku 1999. V současné době zastává funkci zástupkyně ředitelky MěDK.Útvar kultury pod jejím

vedením pořádá koncertní a divadelní pořady, výstavy, taneční a společenské akce pro různé věkové kategorie a mnoho dalších.

Ocenění převzal Jan Soukup, 1. fagotista a vedoucí fagotové skupiny Symfonického dechového orchestru Májovák Karviná. Absolvoval desítky koncertů nejen v Karviné, ale také po celé Evropě, např. v Itálii, Německu, Francii nebo Španělsku. Pro orchestr vytvořil několik desítek aranžmá.

Jan Soukup, oceněná osobnost: "Ocenění mě velmi potěšilo, protože je to 15 let, co působím v Symfonickém dechovém orchestru Májovák Karviná. Hrál jsem spoustu sólových koncertů, upravoval jsem noty pro orchestr a projezdil kus světa s Májovákem, To je moje první ocenění, takže vážím si toho."


V nepřítomnosti byla oceněna v kategorii výrazná umělecká osobnost Karviné Romana Taszková. Ocenění za vynikající výsledky převzal její otec Walter Taszek. Romana Taszková působila na Základní umělecké škole v Karviné, kde kromě výtvarné výchovy učila i počítačovou grafiku. Její tvorba je zastoupena ve sbírkách Fondu kultury v Karviné, ve státních i v soukromých sbírkách u nás i v jiných zemích - Dánsko, Rakousko, Japonsko, Mexiko, Slovinsko.

Oceněna byla i Hildegarda Schmuckerová, která svou nezdolnou energii a smysl pro krásu a umění dokázala naplno uplatnit jako hlavní galeristka expozice v Zámecké galerii Chagall na zámku Fryštát.

U příležitosti 75. výročí založení byla oceněna i MS PZKO Karviná-Ráj, která organizuje různé akce pro své členy i širokou veřejnost a reprezentuje město Karviná u nás i v zahraničí.

Kulturní dění v Karviné je nedílnou součástí města a drží se na vysoké úrovni právě díky lidem, jako jsou letos ocenění.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Popovídali jsem si, popřál jsme jim vše nejlepší a samozřejmě ať se jim daří v jejich osobním životě."

Oceněným gratulujeme i my.

Nahlásit chybu


K tématu
BĚLA - služby s.r.o. - okres Karviná
Karviná
od 3 000 do 13 000 Kč/měsíc

Detail

Z + M Logistics, spol. s r.o. - Orlová
Orlová
od 7 388 do 12 313 Kč/měsíc

Detail

Hakan Foods s.r.o.Karviná
Karviná
od 19 700 Kč/měsíc

Detail