Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Romský festival se v Karviné konal po dvou letech opět v letním kině

  • Karviná,

Romský festival se po dvou letech opět vrátil do letního kina. Organizátoři připravili pestrý hudební program a nezapomněli ani na tradiční romskou kuchyni.

Uplynulou sobotu patřil areál letního kina v parku Boženy Němcové návštěvníkům již 23. ročníku Romského festivalu. Šlo o jeden z nejstarších romských festivalů v republice a tradičně ho navštívili lidé z širokého okolí i vzdálenějších měst.

Milan Ferenc, hlavní organizátor festivalu: "My si potřebujeme udržet naši kulturu, co máme zakořeněnou v sobě, to je třeba prezentovat a o to mi jde, proto i ty festivaly dělám a hledám i takové, kteří jsou třeba méně známí, ale cítím, že mohou hodně předat."

Program festivalu byl opět poskládaný z romských interpretů z celé České republiky i Slovenska. Zvláště mladou generaci přilákal Jan Bendig, který sem do Karviné jezdí pravidelně.

Jan Bendig, zpěvák: "Já už to taky beru spíše jako tradici, že snad 100 let sem jezdím a vždycky je to tady fajn, tady na tom Ostravsku se ti lidi baví prostě náramně a hrozně se sem těším. Sice dlouhá cesta a pak to stojí za to."

Jan Bendig nám prozradil, že momentálně prožívá krásné období.

Jan Bendig, zpěvák: "Každý se mě ptá, co by si chtěl dokázat ještě v budoucnu, já říkám, že aby se mi dařilo tak, jak se mi daří teď a bylo to takový, jako je to teď. Já třeba."

Návštěvníci festivalu z celé Moravy, i Čech, Slovenska a Polska se opět ukázali jako výborní tanečníci a lidé, kteří se umí bavit.

anketa: návštěvníci festivalu: “Přijeli jsme se sestřenkou, tak doufám, že se budeme dobře bavit. Byly jsme loni, syn má rád Bendiga, tak jsme přišli na Bendiga." "Všechno se ráda dívám, Iveta a Marcela." "Jak zpívají cikánsky a Bendig."

Typických romských skupin je podle hlavního organizátora Milana Ference ale málo.

Milan Ferenc, hlavní organizátor festivalu: "Každý, i těch našich interpretů se chtějí podobat jiným zahraničním a nic originálního tam není, snad jen ten hlas."

Každoročně nabízí festival nejen možnost poslechnout si žhavé romské rytmy, ale také poznat a pochopit kulturu tohoto etnika.

Milan Ferenc, hlavní organizátor festivalu: "Pokud chce člověk něco dělat, aby to bylo jakžtakž, tak je to náročné. Spoustu věcí jsem se musel naučit, ta zodpovědnost, která souvisí s těmi festivaly, je velká, protože musíte mít vše zabezpečené, aby, když tady přijdou, aby měli občerstvení, na které jsou zvyklí. Oni mají rádi na grilu, ten oheň je blízký romské mentalitě a dokonce jsem viděl, že i gója tady prodávají."

Hlavní organizátor festivalu Milan Ferenc by si přál, aby tradice Romského festivalu neskončila ani poté, co on sám s organizací festivalu jednou skončí.

Milan Ferenc, hlavní organizátor festivalu: "Jsem hrdý, že byl každý rok, že jsem nevynechal žádný rok. Ty dva roky byly provizorní, ale byly. To poslání splnilo. Jsem už ve věku, takže kladu si otázku, jak dlouho nebo jestli vůbec ještě, byl bych rád, kdybych měl někoho, komu bych to předal, aby v tom pokračoval.” 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy