Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

U bývalého dolu Gabriela se konal festival POHO den 2022

Karviná |

U bývalého dolu Gabriela se konal 2. ročník festivalu POHO den. Pro návštěvníky byla připravena gastro zóna, místní spolky a organizace připravili pestré aktivity a nechyběl ani bohatý program na pódiu.

Bývalý důl Gabriela ožil o víkendu velkým festivalem POHO den 2022. Konal se podruhé, první ročník zorganizovali pořadatelé loni v areálu bývalého dolu Barbora.

Petr Birklen, vedoucí programu POHO 2030: “POHO den je vlastně akce, která má lépe představit program POHO 2030 lidem, kteří tady žijí. My jsme měli takový záměr, že chceme postupně pomocí těch POHO dnů otevřít areály a zajímavá místa a říct, co máme v plánu s těmito místy a aby to bylo atraktivní, tak jsme nachystali program.” 
Jan Tabášek, vedoucí marketingu: "Na letošním POHO dni se můžeme seznámit s různými spolky a formami, které se tady prezentují, například HZB, která tady má záchranářské vozy, knihovna města Karviné a taky je tady útulek Bouda, který tu má i své psy, lidé mohou přispět na ten útulek. Je tady gastro zóna od Lodiček Dokořán, pizza, gofry karvinské, máme krojované horníky nebo obchůdek Neposedné ruce a další."
anketa: návštěvníci festivalu: "Je tu dobrá atmosféra a je nás tu dost." "Je to tu krásné, fajné, úžasné." "Jsem rád, že to ožilo, je to takové pěkné." "Soutěže se mi líbí."


Po celou dobu konání festivalu se konaly nejrůznější ukázky, například zásah policie proti agresivnímu podnapilému muži a program byl připraven i na pódiu. Lidé se mohli pobavit například u Talkshow Honzy Dědka a konal se i koncert Májováku.

Jan Tabášek, vedoucí marketingu: "Lidé mohou také pendlovat a dojít k šikmému kostelu, který je otevřený Je tam i zóna hasičů a projít si můžou šikmý kostel. Je i pendlující doprava mezi parkovištěm ČSA a samotným dolem Gabriela, lidé mohou zaparkovat u dolu ČSA a také autobus pendlující mezi starou Karvinou a starou Orlovou."


Na dole Gabriela by měla být proměna v rámci programu POHO 2030 nejvýraznější.


Petr Birklen, vedoucí programu POHO 2030: “Ten projekt se má jmenovat POHO park, je to zase odkaz na ten náš projekt POHO. Chceme propojit šikmý kostel, aby tady vznikla přirozená osa, bylo vidět z areálu na šikmý kostel a lidé mohli tímto způsobem putovat a seznamovat se v krajině pomocí různých prvků, ale i programu, který bude trvale v rámci toho dolu s tím, jak to tady fungovalo, ale jak si představujeme budoucnost toho území. My teď usilujeme o to, aby pozemky i ta budova byly převedeny z podniku Diamo na kraj. To je krok č.1. Pak tady chceme provozovat tu fázi 0, což je postupné oživování, že tu budeme dělat akce, aby lidé navnímali, že se to tu mění, že tu začíná nějaká nová etapa a start je kompletní rekonstrukce toho objektu, kde vznikne návštěvnické centrum, bude to vstupní brána do celé oblasti, kde lidé dostanou informace o tom, co se tady děje, kam se vypravit a co se bude dít do budoucna. Samozřejmě po té formální stránce je tam řada překážek, nebude to lehká cesta, ale nevidíme důvod, proč by se to nemohlo podařit Ten projekt je hodnocen kladně i z pozice poskytovatelů dotací, těšíme se, že se to podaří."


Projekty, které by pomohly tuto zónu oživit, budou financovány převážně z Fondu spravedlivé transformace.

Petr Birklen, vedoucí programu POHO 2030: “Tam máme ten projekt přihlášený, pokud se ta výzva na podzim otevře, tak bychom ho rádi přihlásili, už by měla být dokončena studie proveditelnosti, budeme vědět, jak to bude vypadat, kolik to bude stát, kolik bude stát provoz, jaký bude program, v té době informujeme i veřejnost o tom všem."

V rámci POHO dne 2022 program probíhal i ve staré Orlové a připraveny byly v neděli i komentované prohlídky.

Nahlásit chybu


K tématu

Noční klid letos poruší 41 akcí. Novelizaci vyhlášky schválilo zastupitelstvo

24. května 2023 14:48 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

S teplým počasím přibývá venkovních akcí, které se mohou protáhnout až do noci. Ostrava proto každým rokem dává městským obvodům možnost vybrat akce, které dostanou výjimku z vyhlášky o rušení nočního klidu. Vše ale musí schválit zastupitelstvo. Letos bude takových akcí v Ostravě 41.

Opavský majáles změnil místo konání, přišlo více jak dva tisíce lidí

27. května 2023 16:40 | Opava | Adéla Pluhaříková

Opavský majáles 2023 letos proběhl na tradičním místě v Městských sadech a už po dvacáté sedmé. Návštěvníci zažili pořádnou nálož muziky na třech podiích, mezi hlavními taháky byl Ben Cristovao, Mucha nebo Pam Rabbit. Novinkou byla Opava stage určená pro umělce z Opavska. Součástí festivalu byla Family, Art nebo Chill zóna.

Guláš pro slavnost v Lysůvkách vařili i tamní nadšenci

29. května 2023 15:03 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Různé druhy gulášů přilákaly davy návštěvníků na víkendový Gulášfest do Lysůvek. Organizátoři letos připravili 450 porcí, po kterých se během pár hodin doslova zaprášilo. Do vaření se vždy zapojují hasiči, myslivci, sokoli a další nadšenci.


Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

V Palkovicích si lidé pochutnali na obecní zabijačce

Na tradičním setkávacím místě před požární zbrojnicí v Palkovicích se v sobotu konala obecní zabijačka. K dobré náladě hrála dechová hudba a lidé mohli dobroty od řezníka ochutnat přímo na místě nebo si nakoupit domů.

Studenti postavili v centru Ostravy první májku. Z akce chtějí udělat tradici

Na Masarykově náměstí v centru Ostravy stojí historicky první májka. Postavili ji tam studenti z vysokých a středních škol, kteří tím zahájili přípravy na majálesové oslavy.

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů. Neoprávněné zásahy lidí zřejmě nepřežijí

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Aktuálně z Karviné: Další dopravní omezení ve městě, pozvánka na akci Den Země

Od příštího týdne začnou další dopravní komplikace ve městě. Statutární město Karviná pořádá ve čtvrtek 18. dubna na Masarykově náměstí ve Fryštátě Den Země.

V Havířově se bojovalo o místa na olympiádě ve stolním tenise

V Národním tréninkovém centru stolního tenisu v Havířově se konala kvalifikace mixů na olympiádu, kam se chtěla probojovat i dvojice Jan Valenta a Zdena Blašková.

V Karviné proběhly zápisy do 1. tříd základních škol

Tento týden se na základních školách konaly zápisy do prvních tříd. V té době jsme s kamerou vyrazili za budoucími prvňáčky na Základní školu U Studny, kde na ně netrpělivě čekali učitelé. Byli zvědaví, co všechno předškoláci umí a zda se do školy těší.

Studentky karvinského gymnázia uspěly ve výzvě Daruj srdce, obdarovaly organizaci Modrý kříž

Studentky karvinského gymnázia uspěly v projektu Daruj srdce Nadace Olgy Havlové. Díky tomu mohly věnovat finanční dar organizaci, kterou si samy vybraly.

Stonavští předškoláci se hravě připravují na školní život

12. dubna 2024 11:43 | Stonava | Jiří Brzóska | Regionální zprávy POLAR

Stonavští předškoláci se nebojí vstupu do první třídy! Díky kroužku, který už několik let funguje ve stonavské základní škole, se hravou formou seznamují s prostředím, poznávají svou učitelku a získávají důležité dovednosti pro život ve škole.

Studenti Gymnázia Komenského zvou na havířovský Majáles

12. dubna 2024 11:08 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Už 26. dubna vyrazí do průvodů stovky havířovských studentů, aby oslavili svůj svátek. Organizace Majálesu se v letošním roce ujalo Gymnázium Komenského. Studenti vytvořili tým a s přípravnými akce začali už na podzim.

U bývalého dolu Gabriela se konal festival POHO den 2022
Vydáno 30. srpna 2022 16:19, Karviná, Monika Danková
U bývalého dolu Gabriela se konal 2. ročník festivalu POHO den. Pro návštěvníky byla připravena gastro zóna, místní spolky a organizace připravili pestré aktivity a nechyběl ani bohatý program na pódiu.

Bývalý důl Gabriela ožil o víkendu velkým festivalem POHO den 2022. Konal se podruhé, první ročník zorganizovali pořadatelé loni v areálu bývalého dolu Barbora.

Petr Birklen, vedoucí programu POHO 2030: “POHO den je vlastně akce, která má lépe představit program POHO 2030 lidem, kteří tady žijí. My jsme měli takový záměr, že chceme postupně pomocí těch POHO dnů otevřít areály a zajímavá místa a říct, co máme v plánu s těmito místy a aby to bylo atraktivní, tak jsme nachystali program.” 
Jan Tabášek, vedoucí marketingu: "Na letošním POHO dni se můžeme seznámit s různými spolky a formami, které se tady prezentují, například HZB, která tady má záchranářské vozy, knihovna města Karviné a taky je tady útulek Bouda, který tu má i své psy, lidé mohou přispět na ten útulek. Je tady gastro zóna od Lodiček Dokořán, pizza, gofry karvinské, máme krojované horníky nebo obchůdek Neposedné ruce a další."
anketa: návštěvníci festivalu: "Je tu dobrá atmosféra a je nás tu dost." "Je to tu krásné, fajné, úžasné." "Jsem rád, že to ožilo, je to takové pěkné." "Soutěže se mi líbí."


Po celou dobu konání festivalu se konaly nejrůznější ukázky, například zásah policie proti agresivnímu podnapilému muži a program byl připraven i na pódiu. Lidé se mohli pobavit například u Talkshow Honzy Dědka a konal se i koncert Májováku.

Jan Tabášek, vedoucí marketingu: "Lidé mohou také pendlovat a dojít k šikmému kostelu, který je otevřený Je tam i zóna hasičů a projít si můžou šikmý kostel. Je i pendlující doprava mezi parkovištěm ČSA a samotným dolem Gabriela, lidé mohou zaparkovat u dolu ČSA a také autobus pendlující mezi starou Karvinou a starou Orlovou."


Na dole Gabriela by měla být proměna v rámci programu POHO 2030 nejvýraznější.


Petr Birklen, vedoucí programu POHO 2030: “Ten projekt se má jmenovat POHO park, je to zase odkaz na ten náš projekt POHO. Chceme propojit šikmý kostel, aby tady vznikla přirozená osa, bylo vidět z areálu na šikmý kostel a lidé mohli tímto způsobem putovat a seznamovat se v krajině pomocí různých prvků, ale i programu, který bude trvale v rámci toho dolu s tím, jak to tady fungovalo, ale jak si představujeme budoucnost toho území. My teď usilujeme o to, aby pozemky i ta budova byly převedeny z podniku Diamo na kraj. To je krok č.1. Pak tady chceme provozovat tu fázi 0, což je postupné oživování, že tu budeme dělat akce, aby lidé navnímali, že se to tu mění, že tu začíná nějaká nová etapa a start je kompletní rekonstrukce toho objektu, kde vznikne návštěvnické centrum, bude to vstupní brána do celé oblasti, kde lidé dostanou informace o tom, co se tady děje, kam se vypravit a co se bude dít do budoucna. Samozřejmě po té formální stránce je tam řada překážek, nebude to lehká cesta, ale nevidíme důvod, proč by se to nemohlo podařit Ten projekt je hodnocen kladně i z pozice poskytovatelů dotací, těšíme se, že se to podaří."


Projekty, které by pomohly tuto zónu oživit, budou financovány převážně z Fondu spravedlivé transformace.

Petr Birklen, vedoucí programu POHO 2030: “Tam máme ten projekt přihlášený, pokud se ta výzva na podzim otevře, tak bychom ho rádi přihlásili, už by měla být dokončena studie proveditelnosti, budeme vědět, jak to bude vypadat, kolik to bude stát, kolik bude stát provoz, jaký bude program, v té době informujeme i veřejnost o tom všem."

V rámci POHO dne 2022 program probíhal i ve staré Orlové a připraveny byly v neděli i komentované prohlídky.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000033030/u-byvaleho-dolu-gabriela-se-konal-festival-poho-den-2022