Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

U bývalého dolu Gabriela se konal festival POHO den 2022

  • Karviná,

U bývalého dolu Gabriela se konal 2. ročník festivalu POHO den. Pro návštěvníky byla připravena gastro zóna, místní spolky a organizace připravili pestré aktivity a nechyběl ani bohatý program na pódiu.

Bývalý důl Gabriela ožil o víkendu velkým festivalem POHO den 2022. Konal se podruhé, první ročník zorganizovali pořadatelé loni v areálu bývalého dolu Barbora.

Petr Birklen, vedoucí programu POHO 2030: “POHO den je vlastně akce, která má lépe představit program POHO 2030 lidem, kteří tady žijí. My jsme měli takový záměr, že chceme postupně pomocí těch POHO dnů otevřít areály a zajímavá místa a říct, co máme v plánu s těmito místy a aby to bylo atraktivní, tak jsme nachystali program.” 
Jan Tabášek, vedoucí marketingu: "Na letošním POHO dni se můžeme seznámit s různými spolky a formami, které se tady prezentují, například HZB, která tady má záchranářské vozy, knihovna města Karviné a taky je tady útulek Bouda, který tu má i své psy, lidé mohou přispět na ten útulek. Je tady gastro zóna od Lodiček Dokořán, pizza, gofry karvinské, máme krojované horníky nebo obchůdek Neposedné ruce a další."
anketa: návštěvníci festivalu: "Je tu dobrá atmosféra a je nás tu dost." "Je to tu krásné, fajné, úžasné." "Jsem rád, že to ožilo, je to takové pěkné." "Soutěže se mi líbí."


Po celou dobu konání festivalu se konaly nejrůznější ukázky, například zásah policie proti agresivnímu podnapilému muži a program byl připraven i na pódiu. Lidé se mohli pobavit například u Talkshow Honzy Dědka a konal se i koncert Májováku.

Jan Tabášek, vedoucí marketingu: "Lidé mohou také pendlovat a dojít k šikmému kostelu, který je otevřený Je tam i zóna hasičů a projít si můžou šikmý kostel. Je i pendlující doprava mezi parkovištěm ČSA a samotným dolem Gabriela, lidé mohou zaparkovat u dolu ČSA a také autobus pendlující mezi starou Karvinou a starou Orlovou."


Na dole Gabriela by měla být proměna v rámci programu POHO 2030 nejvýraznější.


Petr Birklen, vedoucí programu POHO 2030: “Ten projekt se má jmenovat POHO park, je to zase odkaz na ten náš projekt POHO. Chceme propojit šikmý kostel, aby tady vznikla přirozená osa, bylo vidět z areálu na šikmý kostel a lidé mohli tímto způsobem putovat a seznamovat se v krajině pomocí různých prvků, ale i programu, který bude trvale v rámci toho dolu s tím, jak to tady fungovalo, ale jak si představujeme budoucnost toho území. My teď usilujeme o to, aby pozemky i ta budova byly převedeny z podniku Diamo na kraj. To je krok č.1. Pak tady chceme provozovat tu fázi 0, což je postupné oživování, že tu budeme dělat akce, aby lidé navnímali, že se to tu mění, že tu začíná nějaká nová etapa a start je kompletní rekonstrukce toho objektu, kde vznikne návštěvnické centrum, bude to vstupní brána do celé oblasti, kde lidé dostanou informace o tom, co se tady děje, kam se vypravit a co se bude dít do budoucna. Samozřejmě po té formální stránce je tam řada překážek, nebude to lehká cesta, ale nevidíme důvod, proč by se to nemohlo podařit Ten projekt je hodnocen kladně i z pozice poskytovatelů dotací, těšíme se, že se to podaří."


Projekty, které by pomohly tuto zónu oživit, budou financovány převážně z Fondu spravedlivé transformace.

Petr Birklen, vedoucí programu POHO 2030: “Tam máme ten projekt přihlášený, pokud se ta výzva na podzim otevře, tak bychom ho rádi přihlásili, už by měla být dokončena studie proveditelnosti, budeme vědět, jak to bude vypadat, kolik to bude stát, kolik bude stát provoz, jaký bude program, v té době informujeme i veřejnost o tom všem."

V rámci POHO dne 2022 program probíhal i ve staré Orlové a připraveny byly v neděli i komentované prohlídky.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy