Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zahrádkáři se v Karviné opět po roce pochlubili svými výpěstky

  • Karviná,

Zahrádkáři z Karvinska uspořádali svou tradiční výstavu, na které veřejnosti ukázali, co všechno se jim podařilo vypěstovat a v jaké míře. Nechyběla ani výstava prací karvinských dětí a soutěž o nejhezčí jablko nebo nejtěžší papriku.

Tradiční výstavu zahrádkářů si každoročně nenechají ujít desítky lidí a prohlédnout si jejich výpěstky přicházejí i celé třídy škol a školek. Přítomní byli také včelaři a kaktusáři a rady ohledně sbírání hub na Karvinsku dával lidem i známý mykolog Štefan Sýč.

Štefan Szücs, mykolog: "Hub je tolik množství, velký sortiment a velmi dobrých, jedlých a chutných, které lidi neznají. Tady známe takovou holuběnku namodralou, o hlívě ani nebduu mluvit, muchomůrka růžovka taky roste tady v okolí a z dalších třeba pečárky."

Třeba muchomůrka růžovka je vhodná ke sbírání, nicméně není vhodná k sušení.

Štefan Szücs, mykolog: "Není vhodná k sušení, je jí třeba tepelně upravit, je třeba ji tepelně upravit jako každou houbu, ale tuto o něco déle. Může obsahovat termolabilní toxiny, které můžou uškodit při krátkém tepelném zpracování. "

Růžovka je ale velmi podobná jedovaté muchomůrce tygrované, při sběru by si měli houbaři dávat pozor.

Štefan Szücs, mykolog: "Muchomůrka tygrovaná je velmi podobná, až na to, že muchomůrka růžovka má rýhovaný prsten a jedovatá má nerýhovaný splihlý prsten a nedominuje tam růžová barva."

Zahrádkáři si letos pochvalovali úspěšnost v pěstování rajčat, díky teplu a suchu netrpěli na plíseň bramborovou a další houbové choroby.

Miroslav Nechvátal, místopředseda Územního sdružení Českého zahrádkářského svazu Karviná: "To se mohlo projevit, že by mělo být poměrně dost ořechů, které teď začínají vyzrávat a padat ze stromu. Horší to je co se týče rzi hrušňové, která se tu v poslední době hodně usadila. Pokud se strom neošetřuje, tak to vede až k zániku hrušní. "

Výstava byla letos obohacena o soutěž pro malé návštěvníky.

Marcela Urbanová, tajemnice Územního sdružení Českého zahrádkářského svazu Karviná: "V rámci výstavy jsou zhotoveny symboly zahrádkáře, ty jsou rozmístěné po celém výstavišti a když to děti najdou, jsou odměněny."


Vystaveny byly i soutěžní výrobky v závěsném aranžmá školáků. Návštěvníci také mohli hodnotit vystavená jablka, soutěžilo se i nejtěžší papriku. V říjnu pak budou soutěže vyhodnoceny a vítězní zahrádkáři  odměněni.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy