Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vyvrcholením oslav k 100. výročí SŠ, ZŠ a MŠ Komenského byl týden otevřených dveří

  • Karviná,

Letošní oslavy ke 100. výročí Střední, Základní a Mateřské školy Komenského vyvrcholily týdnem otevřených dveří. Personál školy si pro návštěvníky připravil kromě prohlídky budovy i možnost vystoupat do stoleté věžičky a jednu ze tříd vybavil historickými pomůckami.

Střední, Základní a Mateřská škola Komenského připravila v rámci letošního školního roku hned několik velkých akcí k oslavám 100. výročí. Konala se například abilympiáda, Prevenťáček a také týden otevřených dveří pro veřejnost, o který byl velký zájem.

Marcela Jagošová, ředitelka Střední, Základní a Mateřské školy Komenského: “Měli jsme připraveno spoustu zážitků pro veřejnost i pro naše kolegy z jiných škol. Bylo možné vystoupat na věžičku, což je pro místní velice atraktivní zážitek."
Milan Čahoj, asistent pedagoga: "Kdysi tady ta věžička byla osvětlena a sloužilo to jako dominanta Karviné, jak byla tma a tady se to rozsvítilo, tak v celém okolí, jak to bylo vystavěno, tak to působilo velmi pěkně. Pro zajímavost, i když je to sto roků stará škola, všechno tady drží, opravdu je to kvalitně udělané."

Ve spolupráci s Muzeem Těšínska, Těšínským divadlem a Státním okresním archivem a soukromými sběrateli mohli lidé nahlédnout i do historické třídy.

Marcela Jagošová, ředitelka Střední, Základní a Mateřské školy Komenského: "Mohli zavzpomínat na to, když tady chodili do školy, když tady ještě byla slovenská škola nebo gymnázium a myslím si, že ohlasy, které jsme na to měli, jsou veskrze pozitivní."
anketa: návštěvnice historické třídy: "Vy jste zažila takovou třídu? Ano. V dřevěných lavicích jsme seděli, ale ve škole jsme každý den zpívali, dneska už to není a to je zle." "Jasné, takové dřevěné lavice, kde na Slovensku jsme chodili a do města jsem chodili do měšťanky."

Ve třídě nechyběla třeba rákoska nebo v koutě nasypaný hrách, na kterém musely dřívě děti klečet, když zlobily. I když doma se prý praktikovaly i jiné fyzické tresty.

anketa: návštěvnice historické třídy: "Doma, to jsme dostávali řemenem po řiti.” 
anketa, návštěvník historické třídy: "Klečel jsi? Jo. A jaké to bylo? Bolelo to."

Návštěvníkům se věnoval personál školy, tady v historické třídě učitelky dětem i některé předměty a rekvizity popisovaly, protože je neznaly.

Jana Gawronová, učitelka: "Některé rekvizity jsou velmi zajímavé hlavně pro děti, protože dostávají otázky a hledají, co tady máme, jednou z nich je ořezávátko, které je opravdu taková historická památka. Pak tady máme moderní tablety, které se používaly před sto lety, děti totiž nevědí, že se psalo na takovéto tabulky."

Třída byla také vybavena ručně malovanými výukovými obrazy, prohlédnout si lidé mohli i různé dokumenty, jako objednávky šicích strojů nebo jasanových tyčí na šplh.

Jana Gawronová, učitelka: "Hodně je zaujaly psací potřeby, máme tady starodávná pera, děti si vyzkoušely namáčení do inkoustu."
anketa: návštěvníci historické třídy: "To je trošku staré. Líbí se mi ty lavice." "Jsem se díval na obrazy." "Mě překvapilo jak děti psaly křídou."

V rámci oslav byla také do věžičky umístěna časová schránka a vysazeny byly i dvě lípy na zahradě.

Marcela Jagošová, ředitelka Střední, Základní a Mateřské školy Komenského: “Já bych byla ráda, aby ta škola vzkvétala, aby to speciální školství, kam my vlastně patříme, se udrželo, protože má nezastupitelné místo v systému našeho vzdělávání."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy