Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Obyvatelé Karviné obdivovali jezdce na koních v rámci tradiční Hubertovy jízdy

  • Karviná,

V zámeckém parku se konala opět po roce konala Hubertova jízda. Jezdci na koních z celého Karvinska touto tradicí ukončili svou jezdeckou sezónu.

Hubertova jízda byla tradičně zahájena v blízkosti zámku Fryštát. Do zámeckého parku koně patřily od nepaměti, šlechtický rod Larisch-Mönnichů koně vlastnil, hony byli jejich oblíbenou kratochvílí.

Andrzej Bizoń, náměstek primátora: “Dneska přijelo přes 70 jezdců a koní, cože je krásný počin. ta tradice Hubertovy jízdy a zahájení oslav lovné sezóny je tady na místě, protože tyto majetky, které měl hrabě Larisch, byly s tímto spojeny také."

Po slavnostním zahájení se diváci přesunuli do areálu Lodiček, kam také po projížďce parkem jezdci s koňmi dorazili.

Alfréd Heckel, předseda jezdeckého klubu Českého Těšína: "Je tady spousta nových tváří, nejmladší účastník má tři roky, což je velká zátěž pro toho vodiče, který musí po trati ve zvoleném tempu provést, nicméně my skoro ani nepoklusáváme, je to taková procházka."
Veronika Danišová, účastnice Hubertovy jízdy: “Nejmladší jezdec je náš syn Dominik Oravec, na koni Malý. Už jsme se zúčastnili i loni, jel jako dvouletý. Na koni sedává od roku, roku a půl. Zatím ho vodíme, ať nemá nějakou špatnou zkušenost s koňmi, ať se tomu věnuje i nadále."
Dominik Oravec, nejmladší účastník Hubertovy jízdy: "Jezdíš rád na koníčkovi? Jo."

Koncept Hubertovy jízdy se změnil po nepříliš dobrých zkušenostech z prvního ročníku v roce 2017. Organizátoři ji posléze zaměřili hlavně na děti.

Alfréd Heckel, předseda jezdeckého klubu Českého Těšína: "Opět je tady hodně účastníků, jsou tady rodinní příslušníci, děti se prezentují, nikdo není v křeči, nikdo nespěchá, my z toho máme obrovskou radost, jezdí i naše vnoučata."
Klára Mišutová, účastnice Hubertovy Jízdy: "Můj koník má čtyři nebo pět let a jsem z Českého Těšína. Já spíše tak střídám poníky."
Hana Blažková, účastnice Hubertovy Jízdy: "Já jsem jela na Eimě, jezdím už osm let. Ona je taková trochu naspeedovaná, furt kluše furt, takže je to těžší ji udržet, ale jinak je v pohodě."

Hubertova jízda vyvrcholila symbolickým závěrečným honem na lišku, takzvaným Halali.

Alfréd Heckel, předseda jezdeckého klubu Českého Těšína: "My to máme takovou formou, že rozhazujeme tenisové míčky, aby si to děti mohly najít a nedocházelo ke kontaktu a na jednom z těch míčků je napsaná liška."

Organizaci si vzal na starosti jezdecký klub z Českého Těšína ve spolupráci s městem Karviná. Věří, že tradice zůstane zachována a jezdci se v zámeckém parku sejdou i příští rok.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy