Už podruhé dostali studenti karvinských středních škol příležitost vyjádřit své myšlenky, pocity a zúročit svůj výtvarný talent na veřejném místě. Poprvé v roce 2018 ztvárnili známé osobnosti na oplocení u kovonského mostu, letos měli k dispozici další plochu u průmyslového areálu, a to v rámci dalšího ročníku street-artového festivalu. A nebyli sami. Přidali se k nim graffiti umělci ze všech koutů republiky i zahraničí.
Nikola Vavrous, organizátor festivalu: “Přijelo malovat 55 lidí z ČR, Slovenska a Polska, za mnou můžete vidět studenty z karvinských škol, kteří si připravili své malby a zkouší je dát na stěn. Máme tady workshopy pro děti, stánky DJ, takže taková kulturní akce."
Žádné předem dané téma nebylo dané, každý mohl popustit uzdu své fantazie.
Nikola Vavrous, organizátor festivalu: “Není to svázané žádným tématem, akorát jsme očistili ty stěny, nastříkali jsme to barvou a připravili podklad, věděli jakou mají barvu pozadí a připravili svoje návrhy. Každý ten umělec to tvoří nějak jinak, někdo maluje podle fotky, někdo si připravuje svůj návrh, někdo dělá úplně z hlavy, někdo používá pásky a dělá barvy, 3D geometrické tvary, každý má k tomu svůj vlastní přístup, takže co umělec to jeden styl."
Kateřina Fabiánová, učitelka výtvarné výchovy: "My jsme z Gymnázia Karviná, nám se to velmi líbilo jako nápad, přihlásilo se nám 22 dětí z naší školy, že by chtěly být součástí tohoto skvělého festivalu street-artového. Jsme se rozhodli nechat dětem volnou ruku, aby každý přišel se svým nápadem, myšlenkou jak uzná za vhodné. Udělali jsme si návrh, konzultovali to, aby to bylo přijatelné.”
anketa: účastníci z Gymnázia a SŠTaS Karviná: "Já jsem si vybral jak je důležitá sebeláska, aby člověk mohl milovat ostatní, musí nejdříve milovat sebe." "Pracuji na graffiti Rocket Bunny, oni dělají modifikace na auta a tak raketa a králík, tak králičí uši na raketě. Je to lehké, ale bolí mě prst už."
anketa: graffiti umělec z Liberce: "My jsme přijeli ze Severních Čech, z Liberce. Vždycky když někam jedu, tak mě zajímá to místo, proč Karviná se jmenuje Karviná a zjistil jsem, že to vychází ze slova kráva nebo kravinec, takže na stěnu maluju v mým podání krávu. Já jsem trochu vynechal tělo a maluji jen vemeno s hlavou, tak to bude hodně růžové.”
Polští umělci si základní barvu na stěně přemalovali na modro.
anketa: graffiti umělec z Bielsko- Biale: " Proč modrou? Více nám pasuje do barev, které budeme dál používat, fialovou, růžovou a bílou. Chceme, aby to dobře vypadalo a ladilo to k sobě barevně. V Karviné budu malovat poprvé, kolega ze Zebrzydowic tady už ale dříve maloval."
Street artový festival United Colours probíhá v různých městech napříč republikou.
Nikola Vavrous, organizátor festivalu: “Ten festival je putovní, dělám to 19. rokem, není to pokaždé na stejném místě, je to podle příležitosti které město oslovíme nebo uvidíme zajímavé stěny.Spolupracujeme na tom s městem Karviná a s průmyslovým parkem, kteří zafinancovali tuto akci: To není jen o tom tagování po městě, ale když v tom městě nejsou plochy, na které ti lidi můžou zkoušet malovat a tím se i zlepšovat, tak prostě hledají ty místa, kde tvořit můžou, takže to je výzva pro města nejen Karvinou a okolí, aby těch stěn přibývalo a mohli jsme tam vytvářet zajímavé věci."
Kromě street artových festivalů jsou díla graffiti umělců vidět například na autech technických služeb a také na budovách, dva velké muraly jsou v Karviné vidět na házenkářské hale a na bytovém domě v Karviná- Ráji. Ty vytvořili polští umělci v rámci přeshraničního projektu.