Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Karviné proběhl velký graffiti festival United Colours

Karviná |

Karviná hostila desítky street-artových umělců v rámci festival UNITED COLOURS. V ulicích Vrchlického, Tovární a Palackého pak společně se studenty dvou středních škol pomalovali oplocený průmyslový areál v délce více než 1000 metrů čtverečních.

Už podruhé dostali studenti karvinských středních škol příležitost vyjádřit své myšlenky, pocity a zúročit svůj výtvarný talent na veřejném místě. Poprvé v roce 2018 ztvárnili známé osobnosti na oplocení u kovonského mostu, letos měli k dispozici další plochu u průmyslového areálu, a to v rámci dalšího ročníku street-artového festivalu. A nebyli sami. Přidali se k nim graffiti umělci ze všech koutů republiky i zahraničí.

Nikola Vavrous, organizátor festivalu: “Přijelo malovat 55 lidí z ČR, Slovenska a Polska, za mnou můžete vidět studenty z karvinských škol, kteří si připravili své malby a zkouší je dát na stěn. Máme tady workshopy pro děti, stánky DJ, takže taková kulturní akce."

Žádné předem dané téma nebylo dané, každý mohl popustit uzdu své fantazie.

Nikola Vavrous, organizátor festivalu: “Není to svázané žádným tématem, akorát jsme očistili ty stěny, nastříkali jsme to barvou a připravili podklad, věděli jakou mají barvu pozadí a připravili svoje návrhy. Každý ten umělec to tvoří nějak jinak, někdo maluje podle fotky, někdo si připravuje svůj návrh, někdo dělá úplně z hlavy, někdo používá pásky a dělá barvy, 3D geometrické tvary, každý má k tomu svůj vlastní přístup, takže co umělec to jeden styl."
Kateřina Fabiánová, učitelka výtvarné výchovy: "My jsme z Gymnázia Karviná, nám se to velmi líbilo jako nápad, přihlásilo se nám 22 dětí z naší školy, že by chtěly být součástí tohoto skvělého festivalu street-artového. Jsme se rozhodli nechat dětem volnou ruku, aby každý přišel se svým nápadem, myšlenkou jak uzná za vhodné. Udělali jsme si návrh, konzultovali to, aby to bylo přijatelné.”
anketa: účastníci z Gymnázia a SŠTaS Karviná: "Já jsem si vybral jak je důležitá sebeláska, aby člověk mohl milovat ostatní, musí nejdříve milovat sebe." "Pracuji na graffiti Rocket Bunny, oni dělají modifikace na auta a tak raketa a králík, tak králičí uši na raketě. Je to lehké, ale bolí mě prst už."
anketa: graffiti umělec z Liberce: "My jsme přijeli ze Severních Čech, z Liberce. Vždycky když někam jedu, tak mě zajímá to místo, proč Karviná se jmenuje Karviná a zjistil jsem, že to vychází ze slova kráva nebo kravinec, takže na stěnu maluju v mým podání krávu. Já jsem trochu vynechal tělo a maluji jen vemeno s hlavou, tak to bude hodně růžové.” 

Polští umělci si základní barvu na stěně přemalovali na modro.

anketa: graffiti umělec z Bielsko- Biale: " Proč modrou? Více nám pasuje do barev, které budeme dál používat, fialovou, růžovou a bílou. Chceme, aby to dobře vypadalo a ladilo to k sobě barevně. V Karviné budu malovat poprvé, kolega ze Zebrzydowic tady už ale dříve maloval."

Street artový festival United Colours probíhá v různých městech napříč republikou.

Nikola Vavrous, organizátor festivalu: “Ten festival je putovní, dělám to 19. rokem, není to pokaždé na stejném místě, je to podle příležitosti které město oslovíme nebo uvidíme zajímavé stěny.Spolupracujeme na tom s městem Karviná a s průmyslovým parkem, kteří zafinancovali tuto akci: To není jen o tom tagování po městě, ale když v tom městě nejsou plochy, na které ti lidi můžou zkoušet malovat a tím se i zlepšovat, tak prostě hledají ty místa, kde tvořit můžou, takže to je výzva pro města nejen Karvinou a okolí, aby těch stěn přibývalo a mohli jsme tam vytvářet zajímavé věci."

Kromě street artových festivalů jsou díla graffiti umělců vidět například na autech technických služeb a také na budovách, dva velké muraly jsou v Karviné vidět na házenkářské hale a na bytovém domě v Karviná- Ráji. Ty vytvořili polští umělci v rámci přeshraničního projektu.

Nahlásit chybu


K tématu

Další podchod v Ostravě-Jihu zdobí velkoplošná malba

26. ledna 2024 19:40 | Ostrava-Jih | Jiří Cileček

Po podchodech u opravených zastávek Dřevoprodej a Tylova a podchodu pod ulicí Horymírova v obvodu Ostrava-Jih zdobí velkoplošná malba také průchod spojující nejlidnatější městskou část města s obvodem Hrabová, konkrétně ulice Aviatiků a Šídloveckou.


Policisté zakročili proti mladíkovi, který si vykračoval poblíž šampionátu s kuličkovým samopalem

Dnes 13:54 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Jak postupují policisté proti podezřelému s dlouhou střelnou zbraní si mohl na vlastní kůži vyzkoušet 18letý mladík z Ostravy. Nedaleko haly, kde se právě odehrává hokejové mistrovství světa, procházel s airsoftovou maketou samopalu.

Budoucí zdravotníci skládali praktické maturitní zkoušky

Dnes 10:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Studenti středních zdravotnických škol skládali praktické maturitní zkoušky v Nemocnici Třinec.

Policisté zachránili život opilého muže, kterého doma málem udusila spálená večeře

Dnes 10:13 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Dvojice ostravských policistů vyjela 14. května večer k zásahu do Opletalovy ulice v Porubě, kde lidé ohlásili kouř vycházející z jednoho bytu.

Na Lodičkách v Karviné se konal triatlon Boženy Němcové. Jednou z disciplín bylo veslování

Volnočasový areál Lodičky patřil na jeden den sportovním nadšencům. Konal se tady netradiční triatlon. Jednou z jeho disciplín bylo veslování, podívejte se na reportáž.

Školáci navrhovali, co v Ostravě zlepšit. Diskutoval s nimi starosta centrálního obvodu

Školáci v centru Ostravy dostali otázku, co by ve svém městě zlepšili. Z námětů pak vzešla beseda se starostou centrálního obvodu, který se dětem snažil na jejich otázky osobně odpovědět. Zajímala je hlavně čistota, bezpečí nebo možnosti volnočasového vyžití.

Světlo a kořeny novojičínského rodáka na Staré poště

Stará pošta nabízí v květnu výstavu všestranného výtvarníka, novojičínského rodáka, Antonína Gavlase. Její název “Kořeny světla” odkazuje na jeho rodiště a na hlavní princip jeho tvorby.

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství, proměnou projde několik míst ve městě

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství. Po náměstíčku u Permonu a velké proměny prostoru u obchodního domu v centru města přišlo na řadu náměstíčko Gagarina a také plocha poblíž ulice Nedbalova. V současné době se už také připravuje proměna prostranství U Skleníku v Karviné-Ráji.

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

17. května 2024 12:23 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

V Karviné už potřetí ocenilo vedení města na zámku Fryštát osobnosti ve zdravotnictví

17. května 2024 13:28 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Vedení Karviné se rozhodlo udělit Pamětní list Rady města Karviné osobnostem ve zdravotnictví. Vybráni byli ti, kteří svou práci dělají zodpovědně, s velkým nasazením a mimořádným rozsahem odborných aktivit.

Kovonský most v Karviné je stržen, nový se bude stavět do konce listopadu

Kovonský most je stržen. Demoliční práce budou probíhat přibližně do 20. května, hned na to začnou práce na novém mostě, který bude z technického hlediska stejný, jako ten původní.

Aktuálně z Karviné: Hromadné očkování psů se koná 21. května

V úterý 21. května se uskuteční hromadné očkování psů proti vzteklině.

V hale Slavii se konalo regionální kolo mažoretek

17. května 2024 11:50 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

V hale Slavii se konalo regionální kolo mažoretek. Soutěž byla rozdělena na dvě kategorie. Pochodové defilé s dechovým orchestrem a pódiové disciplíny.

Žáci ze ZŠ K. Světlé vysadili na zahradě 22 jehličnanů

17. května 2024 11:43 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Každá třída ze Základní školy Karolíny Světlé si v zahradě zasadila svůj strom, o který se bude starat. V areálu vznikne také motýlí louka. Škola chce v dětech takto rozvíjet pozitivní vztah k přírodě.

Florbalisté z Horní Suché si z prestižního turnaje ve Švédsku dovezli zlato

17. května 2024 11:33 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Kalmarsund Floorball Cup ve Švédsku vyhrál tým z Horní Suché v kategorii B14. Ve velké konkurenci došly daleko i dívky. Ze skvělého výsledku mají radost hráči, trenéři, rodiče i obec.

V Karviné se konala náborová akce Policie ČR, studenti prošli fyzickými testy

16. května 2024 17:56 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Studenti pěti karvinských středních škol dostali příležitost vyzkoušet si fyzické testy, které jsou nutné pro přijetí k policii. Kdo je splnil, dostal rok platný certifikát. Pokud se tedy úspěšní studenti rozhodnou rozšířit řady policistů, nemusí fyzické testy dělat znovu.

V Karviné proběhl velký graffiti festival United Colours
Vydáno 6. června 2023 18:14, Karviná, Monika Danková
Karviná hostila desítky street-artových umělců v rámci festival UNITED COLOURS. V ulicích Vrchlického, Tovární a Palackého pak společně se studenty dvou středních škol pomalovali oplocený průmyslový areál v délce více než 1000 metrů čtverečních.

Už podruhé dostali studenti karvinských středních škol příležitost vyjádřit své myšlenky, pocity a zúročit svůj výtvarný talent na veřejném místě. Poprvé v roce 2018 ztvárnili známé osobnosti na oplocení u kovonského mostu, letos měli k dispozici další plochu u průmyslového areálu, a to v rámci dalšího ročníku street-artového festivalu. A nebyli sami. Přidali se k nim graffiti umělci ze všech koutů republiky i zahraničí.

Nikola Vavrous, organizátor festivalu: “Přijelo malovat 55 lidí z ČR, Slovenska a Polska, za mnou můžete vidět studenty z karvinských škol, kteří si připravili své malby a zkouší je dát na stěn. Máme tady workshopy pro děti, stánky DJ, takže taková kulturní akce."

Žádné předem dané téma nebylo dané, každý mohl popustit uzdu své fantazie.

Nikola Vavrous, organizátor festivalu: “Není to svázané žádným tématem, akorát jsme očistili ty stěny, nastříkali jsme to barvou a připravili podklad, věděli jakou mají barvu pozadí a připravili svoje návrhy. Každý ten umělec to tvoří nějak jinak, někdo maluje podle fotky, někdo si připravuje svůj návrh, někdo dělá úplně z hlavy, někdo používá pásky a dělá barvy, 3D geometrické tvary, každý má k tomu svůj vlastní přístup, takže co umělec to jeden styl."
Kateřina Fabiánová, učitelka výtvarné výchovy: "My jsme z Gymnázia Karviná, nám se to velmi líbilo jako nápad, přihlásilo se nám 22 dětí z naší školy, že by chtěly být součástí tohoto skvělého festivalu street-artového. Jsme se rozhodli nechat dětem volnou ruku, aby každý přišel se svým nápadem, myšlenkou jak uzná za vhodné. Udělali jsme si návrh, konzultovali to, aby to bylo přijatelné.”
anketa: účastníci z Gymnázia a SŠTaS Karviná: "Já jsem si vybral jak je důležitá sebeláska, aby člověk mohl milovat ostatní, musí nejdříve milovat sebe." "Pracuji na graffiti Rocket Bunny, oni dělají modifikace na auta a tak raketa a králík, tak králičí uši na raketě. Je to lehké, ale bolí mě prst už."
anketa: graffiti umělec z Liberce: "My jsme přijeli ze Severních Čech, z Liberce. Vždycky když někam jedu, tak mě zajímá to místo, proč Karviná se jmenuje Karviná a zjistil jsem, že to vychází ze slova kráva nebo kravinec, takže na stěnu maluju v mým podání krávu. Já jsem trochu vynechal tělo a maluji jen vemeno s hlavou, tak to bude hodně růžové.” 

Polští umělci si základní barvu na stěně přemalovali na modro.

anketa: graffiti umělec z Bielsko- Biale: " Proč modrou? Více nám pasuje do barev, které budeme dál používat, fialovou, růžovou a bílou. Chceme, aby to dobře vypadalo a ladilo to k sobě barevně. V Karviné budu malovat poprvé, kolega ze Zebrzydowic tady už ale dříve maloval."

Street artový festival United Colours probíhá v různých městech napříč republikou.

Nikola Vavrous, organizátor festivalu: “Ten festival je putovní, dělám to 19. rokem, není to pokaždé na stejném místě, je to podle příležitosti které město oslovíme nebo uvidíme zajímavé stěny.Spolupracujeme na tom s městem Karviná a s průmyslovým parkem, kteří zafinancovali tuto akci: To není jen o tom tagování po městě, ale když v tom městě nejsou plochy, na které ti lidi můžou zkoušet malovat a tím se i zlepšovat, tak prostě hledají ty místa, kde tvořit můžou, takže to je výzva pro města nejen Karvinou a okolí, aby těch stěn přibývalo a mohli jsme tam vytvářet zajímavé věci."

Kromě street artových festivalů jsou díla graffiti umělců vidět například na autech technických služeb a také na budovách, dva velké muraly jsou v Karviné vidět na házenkářské hale a na bytovém domě v Karviná- Ráji. Ty vytvořili polští umělci v rámci přeshraničního projektu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000037586/v-karvine-probehl-velky-graffiti-festival-united-colours