Bývalý důl Gabriela bude do tří let moderním kulturním centrem, které připomene Karvinou před devastační těžbou černého uhlí, její zánik v důsledku poddolování a také nastíní budoucnost regionu.
Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MSK: “Je to naprosto atypický projekt v rámci těch strategických, protože jediný se podívá zpátky. Chtěli jsme určitým způsobem připomenout, ale jako žádné hornické muzeum. Těch je tady opravdu hodně. A chtěli jsme jenom říct, jak to Karviná vypadala před těmi 200 roky, než se tady začalo těžit. Protože to, co se tady těží, tak rozervalo tu krajinu, rozervalo ty lidi. Je to prostě něco úplně jiného, takže o tom bude ta expozice dole. A nahoře to bude to pěkné, ta budoucnost, to znamená zelená Karviná.”
Z celé šachty zůstaly dvě těžní věže a budova, ve které byly dva těžní motory. Ta se promění v moderní zázemí centra.
Petr Birklen, krajská rozvojová agentura MSID: “My jsme se snažili, aby existovalo v rámci Karvinska místo, které se na toto zaměří. Aby to byl důstojný pohled na tu historii a nesnažili jsme se koukat jenom do budoucnosti a představovat vize a rozvoj, který je až futuristický. Ale připomenout všem tu historii, protože si myslíme, že to je důležitá součást toho území. Ta dnešní společnost, lidé, kteří zde žijí, se stále vrací do míst, kde bývaly jejich domovy a připomínají si vlastně ten příběh, který byl často bolestný, spojený s rodinnými tragédiemi a tak dále.
Z jedné těžní věže se stane rozhledna a výstavní expozice využije ponuré sklepní prostory někdejší strojovny.
Ivo Plass, expoziční scénograf a výtvarník: “My bychom chtěli, aby tady vznikla opravdu hodnotná a hodně působivá expozice. Něco, co bude hodně originální. Chci, aby ty lidi přišli, aby se dozvěděli o historii tohohle místa, aby zjistili, co byla zmizelá Karviná v uvozovkách. Že to vlastně bylo krásné vzkvétající město.”
V současné době se dokončují převody pozemků a celý projekt by měl být dokončen v roce 2027.