Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rájecká nemocnice má pojízdnou oční ambulanci, se kterou se vydala i do zahraničí

Karviná |

Nemocnice Karviná-Ráj se může pochlubit inovativní myšlenkou prevence. Vyřazenou sanitku místní lékaři proměnili v pojízdnou oční ambulanci, se kterou pravidelně navštěvují akce ve městě, ale i mnohem dál.

Nemocnice Karviná-Ráj má speciální pojízdnou oční ambulanci, se kterou má již úspěch i v zahraničí. Pomáhá včas zachytit některé oční vady, například i šedý zákal v počátcích, a následně mohou oční lékaři tohoto člověka poslat k dalším odborníkům.

Ivo, ředitel Nemocnice Karviná-Ráj: “Vzniklo to celé od bývalého primáře Jirky Slepánka, který přišel s tou myšlenkou. On s tou myšlenkou přišel, ale my jsme ji jenom zrealizovali, takže požadali jsme rychlou záchrannou službu při vyřazovaní aut, kdyby, jestli by nám jedno poskytli, tak nám ho poskytli zdarma, jsme si ho vzali a postupně jsme ho upravili tak, aby vznikla preventivní oční amulance. Celkově má to funkci, že chceme jet na různé akce, kde je více lidí, a na to máme odborníky, kteří prostě vyšetří zrak, kdy zjistí, zda-li je ten zrak špatný a potom už by následovalo speciální vyšetření u nás v nemocnici Karviná-Ráj, speciální vyšetření, kde by se přesně diagnostikovalo, co mu je.”
Jiří Slepánek, oční lékař: “Je to preventivní vyšetření, které zjistí zrakovou ostrost do dálky, do blízka neděláme. Jestli je ten dotyčný nositel brýlí dálkových, může se vyzkoušet, jestli každé oko v těch brýlích vidí tak, jak by vidět mělo, nebo jestli je třeba brýle výměnit, že má staré, měří nitrooční tlak v jednom i druhém oku, jestli je v normě. A díváme se na zevní segment zvětšením, jestli tam nejsou nějaké výrůstky nebo nějaké patologické změny, až do hloubky zornice.”

Lidí už bylo vyšetřeno mnoho a tím pádem i zachyceny možné problémy, které by mohli do budoucna se zrakem mít.

Ivo Žolnerčík, ředitel Nemocnice Karviná-Ráj: “My jsme byli na jedné akci v Polsku, kde máme s nimi uzavřenou smlouvu o spolupráci v rámci jednoho projektu, pak jsme tady měli Den zdraví v Karviné, kde to auto vyšetřovalo lidi, myslím si, že tam těch lidí bylo poměrně hodně a museli jsme to v určitý čas zastavit, protože už nám časově to nevycházelo, a tam, kde se našly nějaké nálezy, tak byli objednaní k nám do Karviné.”

Pokud si budete chtít zdarma nechat vyšetřit zrak, s touto pojízdnou oční ambulancí se můžete setkat i v rámci městských, sportovních a společenských akcí i příští rok.

Nahlásit chybu


K tématu

Rájecká nemocnice má pojízdnou oční ambulanci, se kterou pravidelně objíždí společenské akce

23. října 2025 14:11 | Karviná | Gabriela Stašová

Nemocnice Karviná-Ráj se může pochlubit inovativní myšlenkou prevence. Vyřazenou sanitku místní lékaři proměnili v pojízdnou oční ambulanci, se kterou pravidelně navštěvují akce ve městě, ale i mnohem dál.

Kampaň Kapka z Ráje pro Karvinsko přilákala dárce krve z karvinského magistrátu a městských institucí

24. června 2025 15:52 | Karviná | Gabriela Stašová

V Karviné darovali krev zástupci města a městských institucí, aby pomohli rozšířit povědomí o potřebnosti dárcovství krve a aktuálním nedostatku této vzácné tekutiny.

Úrazy v létě jsou postrachem pro děti i dospělé, ale dá se jim zamezit

8. července 2025 15:40 | Karviná | Gabriela Stašová

Ať už se chystáte v létě k moři nebo na chatu, měli byste dbát na základní pravidla prevence před úrazy. Primář chirurgie Zdeněk Vojkůvka z Nemocnice Karviná-Ráj poskytl shrnutí nejčastějších zdravotních událostí v létě, ale také tipy, jak v jejich případě zakročit.


Novojičíňáci elektro třídí, k dobrým číslům pomáhá i soutěž škol

Ekosoutěž ve sběru nefunkčních elektrospotřebičů se pro základní školy v Novém Jičíně koná osmnáct let. Letos děti shromáždily více než 11 tisíc kusů drobných elektrozařízení. Pomáhají tak v podobné soutěži k vítězství i samotnému městu.

Masturboval před nezletilou dívkou v tramvaji. Kriminalisté z Ostravy hledají výtržníka

Poznáváte ho? Policie se obrací na veřejnost s prosbou o ztotožnění muže, který masturboval přímo v tramvaji. Měl se uspokojovat před nezletilou dívkou. Událost se stala 28. dubna odpoledne v Ostravě-Přívoze.

Do sbírky dopravního podniku přibyli dva krasavci. Ikonická té-trojka a Škoda 706

Včera 8:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostravský dopravní podnik se pochlubil dvěma novými unikáty ve své sbírce historických vozidel. Byla totiž dokončena renovace slavné tramvaje T3 a také autobusu Škoda 706, které se stanou chloubami chystaného Světa dopravy.

Senioři v Čeladné trénují tělo a teď i paměť pod vedením odborné lektorky

Dnes 9:23 | Čeladná | Petra Dorazilová

Pátky v květnu a červnu patří v Senior Club v Čeladné kurzu trénování paměti. Lekce jsou podpořeny jak z rozpočtu obce, tak Moravskoslezského kraje.

Tajemství hradiště nabídlo zábavu, historii i setkání krajských kulturních příspěvkových organizací

Včera 20:10 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Archeopark v Chotěbuzi-Podoboře se opět stal místem, kde se historie prolínala se zábavou. Tradiční akce Tajemství hradiště přilákala rodiny s dětmi i milovníky dávných časů. Kulturní příspěvkové organizace Moravskoslezského kraje si připravily řadu interaktivních aktivit, díky kterým si návštěvníci mohli vyzkoušet archeologii, tradiční řemesla nebo historické hry. Jedním z největších lákadel byl nový model středověkého jeřábu, který přivezlo Muzeum Novojičínska.

Město opravuje tři domy v historickém centru

Včera 8:53 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Lešení pokrylo dva historické domy v městské památkové rezervaci. Majitelem je město a v obou případech nechává rekonstruovat krovy a střechy, případně fasádu. Práce také už od loňska pokračují i v městském domě U Bílého Anděla.

Radnice Ostravy-Jihu vyčlenila milion na pomoc handicapovaným

Včera 13:22 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Obyvatelé Ostravy-Jihu se zdravotním postižením budou mít nově možnost získat finanční podporu na pořízení zdravotních pomůcek, které jim usnadní každodenní život. Radnice na tento program letos vyčlenila milion korun.

Městská policie v Karviné zavádí několik novinek

Včera 11:38 | Karviná | Richard Kutěj

Obyvatelé Karviné budou v ulicích potkávat více strážníků. Městská policie od června zavádí několik nových opatření zaměřených na bezpečnost a prevenci.

Osoblažská úzkokolejka zahájila v Třemešné první jízdou svou letošní sezónu

7. června 2026 16:34 | Bruntál | Karel Soukop

Svou letní sezónu právě zahájila také Osoblažská úzkokolejka na trati z Třemešné do Osoblahy. Slavnostní okamžik si nenechaly ujít davy návštěvníků ze širokého okolí. Úzkokolejka v podhůří Jeseníků je jediná v Česku, která jezdí bez přerušení.

V Návsí se debatovalo nejen o energetické budoucnosti regionu

Včera 12:03 | Návsí | Libor Běčák

Zajímavou regionální akci nazvanou Místní den pro klima a energii pořádala radnice v Návsí ve svém volnočasovém areálu.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

MFK Havířov se splnil sen, Indiáni postoupili do 3. ligy

Dnes 11:29 | Havířov | Bára Kelnerová

MFK Havířov prožil mimořádně úspěšnou sezonu, na jejímž konci přišla vytoužená odměna v podobě postupu do třetí ligy. Fotbalisté si historický úspěch vychutnali společně se svými fanoušky přímo na hřišti po závěrečném utkání sezony.

Lidé si užili v životických sadech Jablkový den

Dnes 10:09 | Havířov | Bára Kelnerová

Lidé z Havířova i širokého okolí navštívili areál životických sadů, kde se konal Jablkový den. Ten nabídl ukázky práce sadařů a nechyběl ani bohatý doprovodný program.

Léto může začít, koupaliště Jindřich v Havířově je připraveno

Dnes 10:03 | Havířov | Bára Kelnerová

V pátek se poprvé otevřely brány letního koupaliště Jindřich a vedení města věří, že si zde lidé užijí příjemné letní dny. Před zahájením sezony prošel areál řadou úprav a oprav, aby návštěvníkům nabídl komfortní zázemí.

Lidé si v centru Těrlicka užili sportovní den

Včera 10:44 | Těrlicko | Libor Běčák

S tradičně velkým zájmem se setkal 4. ročník Těrlického sportovního dne, který se konal v centru obce na náměstí a ve sportovním areálu.

Havířovská nemocnice jako první v republice zavedla novou aplikaci s umělou inteligencí

5. června 2026 11:16 | Havířov | Anna Břenková

Moravskoslezská nemocnice Havířov nemocnice zavedla unikátní systém pro sledování životních funkcí pacientů. Nová technologie měří tep a dech bez jakýchkoliv drátů nebo čidel. Na pořízení moderního softwaru přispěl významnou částkou místní filantrop.

V Karviné proběhl již dvacátý ročník akce Prolínání kultur

5. června 2026 10:44 | Karviná | Richard Kutěj

Masarykovo náměstí v Karviné ožilo již dvacátým ročníkem festivalu Prolínání kultur. Jde o oblíbenou akci, která ukazuje kulturu a vzájemné soužití zdejších národnostních menšin.

Rájecká nemocnice má pojízdnou oční ambulanci, se kterou se vydala i do zahraničí
Vydáno 21. října 2025 14:11, Karviná, Gabriela Stašová
Nemocnice Karviná-Ráj se může pochlubit inovativní myšlenkou prevence. Vyřazenou sanitku místní lékaři proměnili v pojízdnou oční ambulanci, se kterou pravidelně navštěvují akce ve městě, ale i mnohem dál.

Nemocnice Karviná-Ráj má speciální pojízdnou oční ambulanci, se kterou má již úspěch i v zahraničí. Pomáhá včas zachytit některé oční vady, například i šedý zákal v počátcích, a následně mohou oční lékaři tohoto člověka poslat k dalším odborníkům.

Ivo, ředitel Nemocnice Karviná-Ráj: “Vzniklo to celé od bývalého primáře Jirky Slepánka, který přišel s tou myšlenkou. On s tou myšlenkou přišel, ale my jsme ji jenom zrealizovali, takže požadali jsme rychlou záchrannou službu při vyřazovaní aut, kdyby, jestli by nám jedno poskytli, tak nám ho poskytli zdarma, jsme si ho vzali a postupně jsme ho upravili tak, aby vznikla preventivní oční amulance. Celkově má to funkci, že chceme jet na různé akce, kde je více lidí, a na to máme odborníky, kteří prostě vyšetří zrak, kdy zjistí, zda-li je ten zrak špatný a potom už by následovalo speciální vyšetření u nás v nemocnici Karviná-Ráj, speciální vyšetření, kde by se přesně diagnostikovalo, co mu je.”
Jiří Slepánek, oční lékař: “Je to preventivní vyšetření, které zjistí zrakovou ostrost do dálky, do blízka neděláme. Jestli je ten dotyčný nositel brýlí dálkových, může se vyzkoušet, jestli každé oko v těch brýlích vidí tak, jak by vidět mělo, nebo jestli je třeba brýle výměnit, že má staré, měří nitrooční tlak v jednom i druhém oku, jestli je v normě. A díváme se na zevní segment zvětšením, jestli tam nejsou nějaké výrůstky nebo nějaké patologické změny, až do hloubky zornice.”

Lidí už bylo vyšetřeno mnoho a tím pádem i zachyceny možné problémy, které by mohli do budoucna se zrakem mít.

Ivo Žolnerčík, ředitel Nemocnice Karviná-Ráj: “My jsme byli na jedné akci v Polsku, kde máme s nimi uzavřenou smlouvu o spolupráci v rámci jednoho projektu, pak jsme tady měli Den zdraví v Karviné, kde to auto vyšetřovalo lidi, myslím si, že tam těch lidí bylo poměrně hodně a museli jsme to v určitý čas zastavit, protože už nám časově to nevycházelo, a tam, kde se našly nějaké nálezy, tak byli objednaní k nám do Karviné.”

Pokud si budete chtít zdarma nechat vyšetřit zrak, s touto pojízdnou oční ambulancí se můžete setkat i v rámci městských, sportovních a společenských akcí i příští rok.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000051194/rajecka-nemocnice-ma-pojizdnou-ocni-ambulanci-se-kterou-se-vydala-i-do-zahranici