Spousta řidičů už zažila velmi nepříjemnou situaci, kdy z porostu u silnice zničeho nic vyběhla srnka. Náraz zvířete do auta končí jeho smrtí a poničeným autem. Karvinští myslivci proto vytipovali na území města úseky, kde ke srážkám dochází nejčastěji. Jeden z nich se nachází na rájeckém kopci.
Bohuslav Monczka, myslivecký hospodář: “Je to tady jeden z nejhorších úseků pro tu zvěř, která tady migruje, přechází mezi těmi lesními objekty.”
Libuše Krupková, vedoucí odboru stavebního a životního prostředí MMK: “V minulém roce od dubna do listopadu bylo sraženo cirka 49 kusů spárkaté zvěře, zejména srnčí, jsme se rozhodli s tím něco dělat.”
Jako nejvhodnější způsob prevence se jevily pachové ohradníky, které karvinský magistrát pro myslivce nakoupil. Jde o pěnový nástřik, která se aplikuje na stromy, sloupy, svodidla nebo kůly a který svým pachem odrazuje zvěř od přebíhání silnice.
Bohuslav Monczka, myslivecký hospodář: “Pěna jako taková je napuštěná tou látkou, která má pachy rysů, vlků a medvědů a člověka. Efekt je ten, že zbrkle to neprochází.”
Pach z ohradníků by měl být účinný až půl roku, pak se pěna musí aplikovat znovu
Nákup nosičů s pachovou látkou má magistrát v plánu nakupovat pravidelně podle potřeb myslivců i v dalších letech.