Nadávky, údery do obličeje, zad, kopání, rozbíjení věcí a další násilnosti se často odehrávají za dveřmi bytů. často beze svědků nebo za přítomnosti dětí. Třeba jako v Karviné. Tam si na pomoc strážníky přivolala jedna údajně napadená obyvatelka.
napadená žena: “Koncem 4. měsíce mě zbil, tady na tu stěnu mě hodil na zem. On říkal, že rozbije dveře. Já už nevím psychicky co už mám dělat.”
Strážníci k takovým případům vyjíždějí v Karviné poměrně často.
Václav Ožana, zástupce ředitele MP Karviná: “Strážníci řeší věc podle toho, jak se vyvíjí, jestli je třeba zajistit ošetření, akutní pomoc, tak samozřejmě přímo na místě.”
Většina obětí se za násilnosti stydí, jednání agresorů omlouvají a věří, že to bylo naposledy. Jenže příště to je znovu a ještě horší. A ve většině případů napadené ženy nebo muži nepožádají o pomoc.
Miroslav Kolatek, mluvčí PČR Karviná: “Policie radí toto jednání oznámit, jsou tady zákonné prostředky, jak těmto osobám pomoci. Mimo jiné lze násilníka vykázat až na 10 dní z obydlí.”
Oběti násilí mají několik možností, kde vyhledat pomoc. Strážníci i policisté jim předávají informační letáky s kontakty na krizová centra. Zkušenosti policistů jsou ale takové, že mnohé oběti, které napadení ohlásí, je přijdou zase odvolat.