Až dvanáct lékařských kapacit z celé Moravy bylo přítomno miniinvazivní operaci bederní páteře, kterou jim na operačním sále ukázkově předvedli lékaři Karvinské hornické nemocnice. Někteří z nich si mohli samotný zákrok pod vedením karvinských specialistů přímo vyzkoušet.
David Buzek, primář chirurgie páteře: "Neurochirurgové mají určitou zkušenost s miniinvazivním přístupem, ale ne v takovém rozsahu, že by miniinvazivně stabilizovali páteř. Oni vlastně odstraňují pouze výhřezy plotének, eventuelně uvolňují nervové kořeny."
Jaroslav Strnadel, neurochirurg, nemocnice U svaté Anny, Brno: "Já jsem spokojený, mohl jsem být na sále, je to přínosné pro nás."
Ostatní lékaři pak mohli celá zákrok sledovat na velké obrazovce.
Kateřina Salimova, instrumentářka: "Zájem měli, bylo vidět, že se jim to líbí, že jsou zvědaví, jak to děláme, proč to děláme. Nenecháme se znervózňovat, pro nás je důležité, aby ta operace probíhala jak má a aby ten pacient dostal to, co potřebuje."
David Buzek, primář chirurgie páteře: "Ta miniinvazivní technika spočívá v tom, že jsou dva krátké řezy po stranách páteře, zhruba 4 cm dlouhé a přístup k páteři je mezi svalovými vlákny, to znamená že veškeré ty páteřní, spinální svaly, paravertebrální svaly zůstávají zachovány na svém místě."
Při klasické metodě by museli lékaři nejdříve udělat až 15 centimetrů dlouhý řez a veškeré svaly kolem páteře uvolnit od svých úpon. Ty by se pak musely znovu sešívat. Miniinvazivní přístup má přeci jen větší výhody. Pacient se rychleji zotavuje a navrací zpět do normálního života.
David Buzek, primář chirurgie páteře: "Po operaci jsou bolesti menší, jsou menší krevní ztráty. Je to sice namáhavější pro operatéra, protože je to operace přes malou klíčovou dírku."
Například třiašedesátiletá paní Růžena Orlíková trpěla velkými bolestmi zad a veškerá léčba se míjela účinkem. Růžena Orlíková, pacientka: "Bála jsem se, abych neochrnula, ty bolesti šly do levé nohy. Někdy při práci se mi zdálo, že se v pase přelomím a že prostě už se nenarovnám, takže ty bolesti byly obrovské."
Paní Orlíková je lékařům nyní vděčná, protože se po operaci zotavuje velmi rychle. Růžena Orlíková, pacientka: "Skutečně, druhá den po operaci jsem se postavila. Den za dnem prostě cítím, že jsem na tom lépe. Ty bolesti, které šly po straně té nohy a po té zadní části, prostě vymizely."
David Buzek, primář chirurgie páteře: "Současný rehabilitační režim je takový, že bude nosit tři měsíce bederní pás, není nutná žádná speciální rehabilitace, hned po propuštění z nemocnice se pacient zařadí do běžného života."
Lékaři touto metodou operují de facto veškeré degenerace bederní páteře. Operace jsou vhodné pro všechny pacienty bez rozdílu věku a váhové hmotnosti.
Díky svým bohatým zkušenostem a velkému počtu odoperovaných pacientů právě touto metodou, byla tato nemocnice zařazena mezi dvacet pracovišť z celého světa, které se budou podílet na mezinárodní studii.