Od nového roku čeká všechny motoristy hned několik důležitých změn v zákonu o postupu u dopravních nehod. Ta nejdůležitější změna se týká úpravy výše škody u nehod, ke kterým budou účastníci volat policii. Z původních padesáti tisíc se výše škody zvyšuje až na sto tisíc korun. Pokud bude poškození aut menší, účastníci nehody policisty nevolají a musí povinně sepsat podrobný záznam.
V jakých případech tedy máme policii volat? Jindřich Machů, vedoucí DI Karviná doporučuje: "K dopravní nehodě polici přivolejte vždy, když dojde ke zranění nebo úmrtí osoby. Dále pokud škoda bude zjevně přesahovat částku sto tisíc korun na vozidlech, které měly účast na dopravní nehodě nebo na přepravovaných věcech. Dále pokud dojde ke škodě na majetku třetí osoby a dále pokud dojde k poškození nebo zničení součástí pozemní komunikace." Jde například o poškození zaparkovaného auta, nemovitosti, plotu, nebo stromu, či svodidel.
Posledním důvodem, kdy polici volat, je případ, kdy účastníci nebudou schopni zajistit plynulý provoz. Například tedy, když budou nabouraná auta blokovat jízdu dalším řidičům.
A jak postupovat v případě, kdy škoda nedosáhne výše sto tisíc korun? "Řidiči by měli sepsat společně záznam o dopravní nehodě, který by měli podepsat a následně ho, bez prodlení, zaslat svému pojistiteli. Tento společný záznam o dopravní nehodě musí obsahovat specifikaci místa a času dopravní nehody, dále musí obsahovat vylíčení příčin a průběhu dopravních nehody, dále musí mít zachyceny účastníky dopravní nehody a vozidla a samozřejmě následky, které při dopravní nehodě vznikly."
Vedoucí karvinského dopravního inspektorátu účastníkům doporučuje nehodu důkladně nafotit včetně detailního poškození aut nebo přepravovaných věcí. "Dále bych zadokumentoval případné svědky dopravních nehody a v případě, že záznam o dopravní nehodě, který společně sepisují účastníci nebude mít prostor pro zachycení situačního náčrtku, tak bych vypracoval jednoduchý situační náčrtek, kde bych se zaměřil na to, ve kterých směrech vozidla jela, jaké bylo jejich nehodové postavení, případně další stopy, které byly vytvořeny v souvislosti s dopravní nehodou."
Co v případě, kdy se k vině nebude chtít nikdo hlásit? Jindřich Machů radí: "Ať řidiči přivolají na místo dopravní policii. Policie věc sepíše, vyšetří, zadokumentuje a následně postoupí do správního řízení. Kromě podezření ze zavinění dopravní nehody bude postupovat tak, že oznámí podezření z odmítnutí sepsat úřední záznam, což je nový přestupek, který je definován v zákoně od 1. 1. 2009."
Co v takovém případě hrozí? "V tomto případě hrozí pokuta ve správním řízení dva a půl tisíce až pět tisíc korun a zákaz činnosti na dobu jednoho měsíce až šest měsíců - v případě, že se občan takové jednání dopustil opakovaně v posledních dvanácti měsících."