Střední škola techniky a služeb v Karviné oslaví příští rok šedesát let od svého založení. Zpočátku nabízela pouze hornické obory, nicméně po útlumu hornictví se škola transformovala a začala nabízet širokou škálu technických oborů i oborů služeb.
Ladislav Kováč, zástupce ředitele: "Máme tady obory s maturitou. Mezi tyto obory patří mechanik elektrotechnických a instalatérských zařízení budov, mechanik strojů a zařízení, mechanik - elektronik, kuchař a obchodník. A co se týče oborů s výučním listem, tak můžeme nabídnout studium na elektrikáře, automechanika, truhláře, kuchaře-číšníka, prodavače, zámečníka, instalatéra a optika. Nejžádanějším oborem na této škole je obor strojník požární techniky. Je to obor, který se vyučuje v podstatě jen na čtyřech školách v republice. U hasičů je přeci jen perspektiva zaměstnání dobrá, protože nabídka zaměstnání je pořád, pokud žáci nechtějí zůstávat tady v Karviné, kde je, řeknu to škaredě, přehasičováno."
Odborný výcvik prvních ročníků probíhá přímo ve škole, aby se žáci naučili základům svého řemesla. Ladislav Kováč, zástupce ředitele: "Ve druhém a třetím ročníku se snažíme dát žáky do firem, spolupracujeme cirka se sto padesáti firmami, ve kterých žáci provádějí odborný výcvik."
Mezi obory služeb patří například cukráři. Petra Benešová, studentka: "Lidi, co mají rádi sladké se tu určitě vyžijou. Je to pěkný obor, zábavný, hrajeme si tu s marcipánem a tak, tvarujeme. Takže lidi, co maj výtvarné umění rádi by se tu docela vyřádili."
A zatímco v dílně cukrářů jsou letos jen samá děvčata, v dalších dílnách byli naopak v převaze chlapci. Jaroslav Sobek, učitel: "Využíváme speciální učebnu pro výuku základní elektro-hydrauliky a hydrauliky." Tato učebna by podle vedení školy mohla sloužit i žákům z jiných škol.
Rostislav Šumpich, zástupce ředitele: "Používáme pro výuku nejnovější technologie, které jsou velmi bezpečné. Takže žáci se nemohou zranit, nemohou přijít k úrazu, čili je to opravdu progresivní výuka."
Zámečníci, automechanici i instalatéři mohou využívat i další odbornou učebnu. Milan Papesch, učitel: "Provádějí tady rukodělný výcvik. Například pracují na napínacím šroubu, na kterém provádějí povrchovou úpravu."
Proč si tedy deváťáci mají vybrat právě tuto školu? Ladislav Kováč, zástupce ředitele: "Protože máme některé obory, které jsou, jak se říká nadregionální, to znamená, strojník požární techniky nebo optik, který se učí jen na pár školách v republice. No a myslím si, že škola vypadá pěkně a otočil bych otázku, není důvod nejít na naší školu."