Potkat na chodbách dětského oddělení karvinské rájecké nemocnice lékaře s červeným nosem a kytarou v ruce nebude nyní nic výjimečného. Každé pondělí je totiž dětem povinně naordinován jedinečný lék - smích. A ten budou mít na starosti zdravotní klauni.
Mudr. Inocenc, zdravotní klaun: "Já jsem doktor Inocenc. Já jsem profesor a budu tady brzo primář. My chodíme po pokojích a děláme velké vizity. A to sice tím způsobem, že děláme vizity. Potom ještě odborné lékařské profesionální vizity. No vizita probíhá tak, že přijdeme na pokoj a potom probíhá vizita. Součástí vizity je velice odborné a profesionální vyšetření veškerých pacientů. Například mám odbornou pomocnici, například tady je moje kytara, velice důležitá je hudební složka vyšetření," pronáší žertovně.
Dominika Brzósková, pacientka: "To byli zvláštní doktoři, oni mě zkusili vyléčit srandou."
Lucka Závěšická, pacientka: "Nejvíc se mi líbilo všechno. Třeba jak teď dveře zavírali furt. A jak on řekl zavři dveře a on šel za ně. To bylo príma."
Málá Lucie dostala od klaunů pejska, který místo štěkání cvrlikal jako ptáček. Až se Lucie uzdraví, naučí tohoto pejska dělat to, co správný pejsek dělá má.
Leona Závěšická, maminka Lucie: "Přišla jsem za dcerkou, dneska mi ji totiž vzali do nemocnice a dostali jsme perfektní recept. Dvacetosmkrát denně musí štěkat."
Natálka Babická, pacientka: "Já už tady ležím od středy a je nám tu fajn, že tu byli klauni. Udělali mi zajíčka. "
Jana Rzepecká, vrchní sestra: "Každé zpestření pro děti je něco nového, hospitalizaci jim zpříjemní, děti se zabaví. Minule jim dělali z balonků různé pejsky, kytičky, dětem se to líbilo. Já si myslím, že pro psychický zdravotní stav těch dětí je to jedině přínosem."
Zdravotní klauni mají velké a krásné poslání. Snaží se odpoutat dítě myšlenkově od jeho nemoci a vykouzlit na jeho tváři úsměv. A to se klaunům náramně daří.
Dnes pracuje v celé republice jednadvacet zdravotních klaunů, kteří navštíví ročně více jak 15 000 dětí, aby jim spestřili a ulehčili pobyt v nemocnici.