Na jaře začnou odborníci ze zdravotního ústavu měřit stav ovzduší na čtyřech nových místech ve městě pomocí mobilního monitorovacího zařízení. Jiří Bílek, Zdravotní ústav Ostrava: „Lokality v Karviné jsme vybírali společně s magistrátem podle toho, co je zrovna nejvíce tíží. Jsou to lokality vytápěné rodinnými domky, to znamená, že místo měření bude třeba v Karviné-8 téměř u hranic, potom budeme měřit poblíž plánované spalovny KIC, které je lokalitou atypickou, odlišnou od těch standardních. Měřit budeme také v centru města a na polských hranicích."
Tomáš Hanzel (ČSSD), primátor města: „Jsem rád, že měřící stanice budou primárně umístěny v zástavbě rodinných domů tam, kde je největší koncentrace lidí, kteří topí tuhými palivy, abychom zjistili, do jaké míry tito lidé znečišťují životní prostředí."
Na každém místě se bude měřit nejméně jeden týden. Jiří Bílek, Zdravotní ústav Ostrava: „Na každé z těchto míst bychom se vrátili 8x za rok, to znamená, že každé místo by bylo proměřeno osm týdnů."
Výhodou těchto měřících systémů je to, že jsou připojeny na internet a jsou také sledovány přes telefon. Jiří Bílek, Zdravotní ústav Ostrava: „Nejen, že vidíme na měřené hodnoty, které analyzátory zrovna ukazují, ale uvidíme také, pokud se stane nějaká havárie či chyba, v takových případech nám to okamžitě vyběhne na počítači."
Měřicí přístroje uvnitř pojízdného mobilního zařízení jsou malé a dají se přenášet. Jiří Bílek, Zdravotní ústav Ostrava: „Máme například takový maličký přístroj, který měří prach a souběžně také optickou metodou jemné částice PM1, PM2,5 a PM10."
Částice prachu označené právě písmeny PM mají největší dopad na naše zdraví. Jiří Bílek, Zdravotní ústav Ostrava: „Dlouhodobě se v České republice monitoruje částice PM10, což jsou částice menší než deset mikrometrů, které se dostávají do dýchacích cest. Částice PM2,5 se dostanou do dolních cest dýchacích a PM1 se dostanou až do plicních sklípků čili nejhlouběji, jak se dostat můžou."
Právě tyto částice jsou nositeli nebezpečných látek, jako jsou těžké kovy nebo polyaromáty a mohou se snadno dostat do krve. Jiří Bílek, Zdravotní ústav Ostrava: „Tyto látky v daném okamžiku nemusí způsobit žádný problém, ale organické látky mají vlastnosti, že se v těle hromadí a můžou spustit mechanismus onemocnění. Ono těchto měření kvality ovzduší zvlášť v Moravskoslezském kraji bylo uděláno hodně. Pravda ale je, že nám určité informace chybí, zejména u nějakých látek, jako jsou těžké kovy, dioxony, polyaromatické uhlovodíky a některé další. Víme, že mají velký vliv na zdraví, ale moc o nich stále nevíme. Jasné je, že denní povolený limit je mnohdy překračován čtyř až pětinásobně."
Tomáš Hanzel (ČSSD), primátor města: „Měřící stanice sice problém nevyřeší, ale pomůžou nám k tomu, abychom problém monitorovali a věděli tak, které oblasti a ve kterých místech je největší zátěž na ovzduší jako takové. Na zlepšení kvality ovzduší v našem městě bychom potřebovali vybudování obchvatu města, ale není to jen tranzitní doprava v našem městě, která má velkou zátěž na kvalitu ovzduší, ale také už zmiňované lokality rodinných domků a katowická aglomerace, která nám také přináší velké množství problémů, co se týče ovzduší."
Na jaře bude monitorovací systém nasazen do ověřovacích měření. Zařízení, které se nachází v monitorovacím voze, stálo zhruba dva miliony korun. Jejich pořízení platila Evropská unie a Státní fond životního prostředí.