Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ovzduší se bude v Karviné monitorovat na čtyřech nových místech

Karviná |

Pět mobilních monitorovacích systémů, které budou v rámci dvou evropských projektů Moravskoslezského a Česko-polského, jsou připraveny k použití. Konkrétně v Karviné se budou střídat na čtyřech místech. Smyslem je, aby se v rámci jedné měřené oblasti rozlišilo, kde jsou na tom lidé s ovzduším lépe a kde hůře.

Na jaře začnou odborníci ze zdravotního ústavu měřit stav ovzduší na čtyřech nových místech ve městě pomocí mobilního monitorovacího zařízení. Jiří Bílek, Zdravotní ústav Ostrava: „Lokality v Karviné jsme vybírali společně s magistrátem podle toho, co je zrovna nejvíce tíží. Jsou to lokality vytápěné rodinnými domky, to znamená, že místo měření bude třeba v Karviné-8 téměř u hranic, potom budeme měřit poblíž plánované spalovny KIC, které je lokalitou atypickou, odlišnou od těch standardních. Měřit budeme také v centru města a na polských hranicích."

Tomáš Hanzel (ČSSD), primátor města: „Jsem rád, že měřící stanice budou primárně umístěny v zástavbě rodinných domů tam, kde je největší koncentrace lidí, kteří topí tuhými palivy, abychom zjistili, do jaké míry tito lidé znečišťují životní prostředí."

Na každém místě se bude měřit nejméně jeden týden. Jiří Bílek, Zdravotní ústav Ostrava: „Na každé z těchto míst bychom se vrátili 8x za rok, to znamená, že každé místo by bylo proměřeno osm týdnů."

Výhodou těchto měřících systémů je to, že jsou připojeny na internet a jsou také sledovány přes telefon. Jiří Bílek, Zdravotní ústav Ostrava: „Nejen, že vidíme na měřené hodnoty, které analyzátory zrovna ukazují, ale uvidíme také, pokud se stane nějaká havárie či chyba, v takových případech nám to okamžitě vyběhne na počítači."

Měřicí přístroje uvnitř pojízdného mobilního zařízení jsou malé a dají se přenášet. Jiří Bílek, Zdravotní ústav Ostrava: „Máme například takový maličký přístroj, který měří prach a souběžně také optickou metodou jemné částice PM1, PM2,5 a PM10."

Částice prachu označené právě písmeny PM mají největší dopad na naše zdraví. Jiří Bílek, Zdravotní ústav Ostrava: „Dlouhodobě se v České republice monitoruje částice PM10, což jsou částice menší než deset mikrometrů, které se dostávají do dýchacích cest. Částice PM2,5 se dostanou do dolních cest dýchacích a PM1 se dostanou až do plicních sklípků čili nejhlouběji, jak se dostat můžou."

Právě tyto částice jsou nositeli nebezpečných látek, jako jsou těžké kovy nebo polyaromáty a mohou se snadno dostat do krve. Jiří Bílek, Zdravotní ústav Ostrava: „Tyto látky v daném okamžiku nemusí způsobit žádný problém, ale organické látky mají vlastnosti, že se v těle hromadí a můžou spustit mechanismus onemocnění. Ono těchto měření kvality ovzduší zvlášť v Moravskoslezském kraji bylo uděláno hodně. Pravda ale je, že nám určité informace chybí, zejména u nějakých látek, jako jsou těžké kovy, dioxony, polyaromatické uhlovodíky a některé další. Víme, že mají velký vliv na zdraví, ale moc o nich stále nevíme. Jasné je, že denní povolený limit je mnohdy překračován čtyř až pětinásobně."

Tomáš Hanzel (ČSSD), primátor města: „Měřící stanice sice problém nevyřeší, ale pomůžou nám k tomu, abychom problém monitorovali a věděli tak, které oblasti a ve kterých místech je největší zátěž na ovzduší jako takové. Na zlepšení kvality ovzduší v našem městě bychom potřebovali vybudování obchvatu města, ale není to jen tranzitní doprava v našem městě, která má velkou zátěž na kvalitu ovzduší, ale také už zmiňované lokality rodinných domků a katowická aglomerace, která nám také přináší velké množství problémů, co se týče ovzduší."

Na jaře bude monitorovací systém nasazen do ověřovacích měření. Zařízení, které se nachází v monitorovacím voze, stálo zhruba dva miliony korun. Jejich pořízení platila Evropská unie a Státní fond životního prostředí.

Nahlásit chybu


Hasiči simulovali únik chlóru na bazénu v Havířově, došlo i na varování obyvatel

Profesionální hasiči měli specifické cvičení v areálu krytého bazénu na Šumbarku, kde hrozí potencionální únik nebezpečného chlóru. Součástí bylo i informování obyvatel v dané lokalitě.

Slezskoostravský domov Kamenec se stal už po čtvrté nejlepším domovem pro seniory v Česku

Domov pro seniory Kamenec se znovu stal nejlepším zařízením svého druhu v České republice. V rámci Značky kvality v sociálních službách opět získal pět hvězd a nejvyšší hodnocení si odnáší už po čtvrté.

Nová odbavovací plocha na letišti Ostrava zvyšuje kapacitu nákladní dopravy

Dnes 11:32 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letiště Leoše Janáčka Ostrava rozšířilo svou kapacitu pro nákladní dopravu díky nové odbavovací ploše. Tato nová stojánka, veliká přibližně jako 5 fotbalových hřišť, pojme až 5 nákladních letadel. Projekt za 308 milionů korun financoval Moravskoslezský kraj ze svého rozpočtu, a zahrnuje také nové osvětlení a trafostanici.

Mladíci vběhli do prodejny a hbitě z regálů ukradli parfémy

Dnes 10:22 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Policisté z obvodního oddělení Ostrava-Poruba 2 prověřují okolnosti krádeže parfémů, ke které došlo nedávno v jedné z místních prodejen. Dosud neustanovení pachatelé vběhli do prodejny a během okamžiku odcizili několik kusů parfémů, čímž způsobili škodu ve výši téměř 20 000 korun.

Umělá inteligence jako pomocník učitelů. Pedagogové z Frýdecko-Místecka prošli školením

Učitelé ze škol na Frýdecko-Místecku si vyzkoušeli, jak efektivně využívat umělou inteligenci ve své každodenní praxi. Pod vedením odborníka na technologie si na workshopu osvojili nové nástroje, které jim mohou ušetřit čas i energii.

První vánoční strom v Ostravě svítí na náměstí SNP

V Ostravě se rozzářil první vánoční strom, a to na zábřežském náměstí SNP před kulturním domem Akord. Nechyběl zde ani primátor Jan Dohnal či zástupci vedení obvodu Ostrava-Jih. Akce se ale neobešla bez drobných technických potíží.

V Ostravě se uskutečnil festival designu. Lidé nakupovali, poslouchali přednášky a mohli i tvořit

Unikátní prostředí zrekonstruované Ostravice hostilo oblíbený a už i tradiční prodejní festival designu Meat Design 2024. Kromě prezentace designérů si návštěvníci mohli užít bohatý doprovodný program a třeba si i sami něco vyrobit.

Roadshow informovala o podpoře podnikání

Agentura CzechInvest představila v Novém Jičíně aktuální možnosti v oblasti podpory podnikání. V jeden okamžik, na jednom místě tak mohli podnikatelé konzultovat své záměry a získat informace o dotačních programech a dalších možnostech financování.

Zdravotní sestry a pečovatelky terénních služeb opavské charity prošly školou smyku

Minimálně patnáct tisíc kilometrů ročně najede za svými klienty každá ze zdravotních sester a pečovatelek terénních služeb Charity Opava. Jezdí přitom denně na čas a za každého počasí. Aby si byly za volantem jistější, absolvovaly školu smyku.

Policie hledá zloděje vytrousené zbraně, případně svědky krádeže

Včera 16:04 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nezodpovědný majitel krátké střelné zbraně vytratil pravděpodobně při vystupování z auta nebo nastupování svou pistoli. Tu na parkovišti o chvíli později našel muž, který si ji přivlastnil.


Kraj postaví v Havířově nové budovy pro krizové Dětské centrum Pluto

Dětské krizové centrum Pluto se přestěhovalo do náhradních prostor na ulici Lipovou v Havířově, které mu poskytlo město. Původní budovu čeká demolice. Nové centrum plánuje kraj pro Pluto postavit do roku 2026.

Dětské krizové centrum Pluto se muselo dočasně přestěhovat, kraj v Havířově postaví nové

Dětské krizové centrum Pluto se přestěhovalo do náhradních prostor na ulici Lipovou v Havířově, které mu poskytlo město. Původní budovu čeká demolice. Nové centrum plánuje kraj pro Pluto postavit do roku 2026.

Nadace OKD udělila ceny Srdcařům z Havířova

Vladimír Kalousek z Rugby clubu Havířov a Tomáš Pawlica ze Společnosti pro podporu lidí s mentálním postižením získali prestižní ocenění Srdcař, které každoročně uděluje Nadace OKD. Slavnostní ceremoniál se uskutečnil v sále PZKO Karviné.

Nadace OKD zhodnotila projekty, nejlepší ocenila

Nadace OKD už pošestnácté předala Ceny Nadace OKD. Stejně jako loni ocenila nejlepší projekty a cenu obdrželi také největší Srdcaři, kteří se v neziskovém sektoru angažují a přispívají k lepšímu životu v regionu.

Obchodní akademie i Střední škola ochrany osob a majetku pozvaly deváťáky na prohlídku

23. listopadu 2024 18:24 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Střední školy pořádají pro stále nerozhodnuté deváťáky dny otevřených dveří. Tuto příležitost měli i v Karviné, například při prohlídce budovy, ve které sídlí hned dvě různé střední školy.

Bezpečnostní stojany používají cyklisté špatně, kolo se dá lehce odcizit

23. listopadu 2024 16:20 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Kamerový systém v Karviné vytrasoval cestu zloděje kola. Pachatel byl dopaden a jeho činem se zabývají policisté. Podle strážníků by ale k podobným krádežím nemuselo vůbec docházet, pokud by cyklisté využívali bezpečnostní stojany ve městě správným způsobem.

Ovzduší se bude v Karviné monitorovat na čtyřech nových místech
Vydáno 25. ledna 2011 4:18, Karviná, Monika Danková
Pět mobilních monitorovacích systémů, které budou v rámci dvou evropských projektů Moravskoslezského a Česko-polského, jsou připraveny k použití. Konkrétně v Karviné se budou střídat na čtyřech místech. Smyslem je, aby se v rámci jedné měřené oblasti rozlišilo, kde jsou na tom lidé s ovzduším lépe a kde hůře.

Na jaře začnou odborníci ze zdravotního ústavu měřit stav ovzduší na čtyřech nových místech ve městě pomocí mobilního monitorovacího zařízení. Jiří Bílek, Zdravotní ústav Ostrava: „Lokality v Karviné jsme vybírali společně s magistrátem podle toho, co je zrovna nejvíce tíží. Jsou to lokality vytápěné rodinnými domky, to znamená, že místo měření bude třeba v Karviné-8 téměř u hranic, potom budeme měřit poblíž plánované spalovny KIC, které je lokalitou atypickou, odlišnou od těch standardních. Měřit budeme také v centru města a na polských hranicích."

Tomáš Hanzel (ČSSD), primátor města: „Jsem rád, že měřící stanice budou primárně umístěny v zástavbě rodinných domů tam, kde je největší koncentrace lidí, kteří topí tuhými palivy, abychom zjistili, do jaké míry tito lidé znečišťují životní prostředí."

Na každém místě se bude měřit nejméně jeden týden. Jiří Bílek, Zdravotní ústav Ostrava: „Na každé z těchto míst bychom se vrátili 8x za rok, to znamená, že každé místo by bylo proměřeno osm týdnů."

Výhodou těchto měřících systémů je to, že jsou připojeny na internet a jsou také sledovány přes telefon. Jiří Bílek, Zdravotní ústav Ostrava: „Nejen, že vidíme na měřené hodnoty, které analyzátory zrovna ukazují, ale uvidíme také, pokud se stane nějaká havárie či chyba, v takových případech nám to okamžitě vyběhne na počítači."

Měřicí přístroje uvnitř pojízdného mobilního zařízení jsou malé a dají se přenášet. Jiří Bílek, Zdravotní ústav Ostrava: „Máme například takový maličký přístroj, který měří prach a souběžně také optickou metodou jemné částice PM1, PM2,5 a PM10."

Částice prachu označené právě písmeny PM mají největší dopad na naše zdraví. Jiří Bílek, Zdravotní ústav Ostrava: „Dlouhodobě se v České republice monitoruje částice PM10, což jsou částice menší než deset mikrometrů, které se dostávají do dýchacích cest. Částice PM2,5 se dostanou do dolních cest dýchacích a PM1 se dostanou až do plicních sklípků čili nejhlouběji, jak se dostat můžou."

Právě tyto částice jsou nositeli nebezpečných látek, jako jsou těžké kovy nebo polyaromáty a mohou se snadno dostat do krve. Jiří Bílek, Zdravotní ústav Ostrava: „Tyto látky v daném okamžiku nemusí způsobit žádný problém, ale organické látky mají vlastnosti, že se v těle hromadí a můžou spustit mechanismus onemocnění. Ono těchto měření kvality ovzduší zvlášť v Moravskoslezském kraji bylo uděláno hodně. Pravda ale je, že nám určité informace chybí, zejména u nějakých látek, jako jsou těžké kovy, dioxony, polyaromatické uhlovodíky a některé další. Víme, že mají velký vliv na zdraví, ale moc o nich stále nevíme. Jasné je, že denní povolený limit je mnohdy překračován čtyř až pětinásobně."

Tomáš Hanzel (ČSSD), primátor města: „Měřící stanice sice problém nevyřeší, ale pomůžou nám k tomu, abychom problém monitorovali a věděli tak, které oblasti a ve kterých místech je největší zátěž na ovzduší jako takové. Na zlepšení kvality ovzduší v našem městě bychom potřebovali vybudování obchvatu města, ale není to jen tranzitní doprava v našem městě, která má velkou zátěž na kvalitu ovzduší, ale také už zmiňované lokality rodinných domků a katowická aglomerace, která nám také přináší velké množství problémů, co se týče ovzduší."

Na jaře bude monitorovací systém nasazen do ověřovacích měření. Zařízení, které se nachází v monitorovacím voze, stálo zhruba dva miliony korun. Jejich pořízení platila Evropská unie a Státní fond životního prostředí.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/6124/ovzdusi-se-bude-v-karvine-monitorovat-na-ctyrech-novych-mistech