Zbrusu nové a špičkově vybavené pracoviště ZUŠ B. Smetany je moderní, multimediální učebna, která má díky podpoře města to správné vybavení nutné k výuce elektronického zpracování hudby a zvukové tvorby. Nechybí tady výkonný počítač s potřebným softwarem a interaktivní tabule.
Anna Achwarzová, ředitelka ZUŠ: "Můžeme v ní využívat výukové programy z oblasti hudby, zvukové tvorby, záznamu notového."
Nový předmět se tady začal vyučovat v září a přilákal několik nadšenců.
Anna Achwarzová, ředitelka ZUŠ: "Uvidíme do budoucna, jaký bude zájem, ale žáky to velice baví a myslím si, že je to budoucnost. V tomto předmětu se žáci naučí mnoho různých věcí, od stříhání videa, jeho ozvučování či přidávání různých bicích partů pomocí midi souborů."
Kamil Novák, učitel: "Dosud byli žáci vychováváni jako interpreté, to znamená, že pouze něco reprodukovali, ale v tomto případě už jsou jakoby skladatelé - autoři, to znamená, že se dívají na ten svůj produkt, na tu svou skladbu z druhé strany, což je velice výhodné."
Základem je, aby žáci dokázali něco zahrát na svých klávesách.
Kamil Novák, učitel: "S tou hudbou, kterou si přeneseme na flashku, a z flashky do PC můžeme potom pracovat. Je to vlastně počítačový soubor, midi soubor, který si můžeme rozbalit v tomto programu a potom už podle toho, co budeme chtít upravovat nebo opravovat, případně přidávat, uděláme. Určitě to náročné je, samozřejmě hlavně na čas, protože člověk si musí všechny ty systémy a podsystémy vyzkoušet na vlastní kůži, aby věděl, co které tlačítko vytváří a co může produkovat."
Piotr Cielecki, žák: "Třeba se snažím v té elektronické hudbě víc, tohle mi přináší základy."
I Jaroslav Seidel vidí v tomto oboru svůj vlastní rozvoj. Již dva roky hraje na keyboard a na akordeon.
Jaroslav Seidel, žák: "Doma jsem nic neskládal, ale o hudbu se již velmi dlouho zajímám."
Přestože předmět funguje na škole půl roku, žáci si již sami dokázali vytvořit své vlastní věci.
O třídu dál se žáci učí pracovat s počítačovou grafikou. Výtvarně se zde učí zpracovávat například plakáty nebo pozvánky, pracují s textem i obrazem. Ze všeho nejdříve se seznámí s grafickým programem a jeho funkcemi.
Romana Taszková, učitelka: "Čím více ho poznávají a čím dál víc s ním dělají, tak samo je to inspiruje k tomu, aby tvořili ještě něco víc. Tam jsou určité věci, které ty děcka se musí naučit cítit, ale ze začátku jim řeknu, jak to písmo má vlastně postavit nebo obrázek, aby to nešlo mimo prostor."
Například Lukáš Pazdera by rád studoval architekturu na vysoké škole.
Lukáš Pazdera, žák: "U těch talentových zkoušek musíte prokázat, že máte nějaké znalosti ohledně kreslení, takže si myslím, že tato příprava je celkem nutná."
I Veronice Pospíšilové se výuka tady na ZUŠce hodí. V budoucnu by chtěla studovat průmyslový design ve strojírenství. Tady právě pracuje na úpravě plakátu k muzikálu Tři mušketýři.
Veronika Pospíšilová, žákyně: "Snažím se to dělat jinou technikou, než je obvyklé, je to spíše ve stylu pop artu. Mně se tento styl hodně líbí, protože to je nezvyklé. Zajímám se o reklamu a o jiné výtvarné techniky, hrozně mě to baví, dělám to už od malička."
Kromě těchto novinek se ZUŠ B. Smetany může pochlubit i zbrusu novou krásnou galerií, která se nachází ve vestibulu a je přístupná široké veřejnosti. Již několikrát zde vystavovali svou tvorbu známí umělci.