Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje a Fakultní nemocnice Ostrava uspořádali v Karviné XI. ročník mezinárodní odborné konference s názvem Slezské dny preventivní medicíny. Na konferenci se setkávají lékaři, hygienici, technici, úředníci i studenti. Do Darkova letos přijeli jednat i hlavní hygienici Česka, Polska a Slovenska.
Helena Šebáková, ředitelka pořádající Krajské hygienické stanice MS kraje: "Každý rok má konference nějaké žhavé nosné téma, tento rok je to ovzduší a zdraví, takže tady zazní problematika ve vztahu ke zdraví z různých pohledů, a to jak z pohledu státní správy, z pohledu vědců, nás zdravotníků, potom další téma, které je, je resistence k antibiotikům, a to jak z pohledu humánního, tak z pohledu veterinárního. A další blok, který je, je blok týkající se pracovního prostředí."
Podle Heleny Šebákové mají tyto konference obrovský smysl.
Helena Šebáková, ředitelka pořádající Krajské hygienické stanice MS kraje: "Vždycky budeme slyšet i toho druhého, že nebudeme slyšet jednostranně ten svůj pohled, ale slyšíme i toho klinika i toho úředníka, laboratorníka, takže v tom je ten pohled strašně důležitý, protože v tom si uděláme potom daleko větší přehled a můžeme v tom daleko lépe pracovat."
Michael Vít, hlavní hygienik ČR a náměstek ministra zdravotnictví: "My tu máme určitá data o těch astmatických onemocněních, alergických, o atopiích, o senné rýmě v různých oblastech. Kolega Jiřík tu ukazoval určitý model, jak by se daly odhadnout vlivy jednotlivých zdrojů, a to je strašně důležité pro komunikaci té veřejné a státní správy jednotlivých zdrojů."
Hlavní hygienik Česka například na tiskové konferenci prozradil, že na úrovni MS kraje vzniká fond zhruba ve výši 9 milionů korun na rekreační pobyty dětí.
Michael Vít, hlavní hygienik ČR a náměstek ministra zdravotnictví: "Já si myslím, že je to důležité náhradní opatření, když nejsme schopni v tu dobu tu kvalitu ovzduší zlepšit, tak aspoň bychom měli ty děti vystavit na určitou dobu prostředí, které jim pomůže zvýšit tu osobní nespecifickou schopnost organismu."
Slovo na tiskové konferneci dostali i zástupci Slovenska či Polska. Jiří Bílek z ostravského zdravotního ústavu novinářům objasnil situaci týkající se tolik diskutovaného ovzduší.
Jiří Bílek, ZÚ Ostrava: "V tuto chvíli vám nikdo nepoví, není tu takový odborník, který by vám řekl: když uděláte toto, zlepší se to o 4 mikrogramy na metr čtvereční. Ta kvantifikace v tuto chvíli neexistuje, mně je to fakt líto, ale není. Je pravda, že ta ministerstva tlačí, je pravda, že polská strana spolupracuje, ale taky je pravda, že na polské straně na Katowicku je 3000 zdrojů, o kterých nemáme žádné podrobné informace v tuto chvíli. My jen víme jakési souhrnné emise za ty zdroje, nevíme detaily a Poláci slíbili a dělají všechno pro to, aby nám ty informace podali."
Konference v Darkově trvala celé dva dny. Celkem bylo připraveno 41 přednášek. Kromě nich probíhaly i diskuse k problematice ochrany veřejného zdraví v Česku, Polsku a na Slovensku.