Malý Vítek přišel na svět teprve před třemi dny a i když teď spokojeně spinká v postýlce vedle lůžka své maminky, lékaři během krátké chvíle zjistí, jestli je jeho sluch v pořádku.
Lenka Jetmarová, lékařka: "Vyšetřujeme miminka vždy třetí a čtvrtý den po porodu, předtím, než nám miminka nemocnici opustí."
Screeningové vyšetření sluchu takzvaná vybavenost otoakustických emisí takto malým bezbranným dětem nezpůsobuje vůbec žádnou bolest.
Lenka Jetmarová, lékařka: "Zavede se malá sondička do zvukovodu, která vydává takový šumivý signál a zjišťujeme, zda ty vláskové buňky, které jsou zopovědné za to slyšení toho vnitřního ucha, nám na ten signál odpovídají. Ta sondička to zase zpětně zachytává a na dispeji toho přístroje se nám zobrazí výsledek vyšetření."
Může se také stát, že při vyšetření se žádný signál z přístroje neozve. Třeba jako u Vítka, kde se signál ozval pouze z jednoho ouška.
Lenka Jetmarová, lékařka: "Příčinou toho nevybavení emisí bývá nejčastěji nějaká plodová voda, zbytky mázku ve zvukovodu, může to být také neklidné, plačící dítě nebo šum a ruch prostředí."
Tyto děti si pak lékaři pozývají do nemocniční ambulance 5-6 týden po propuštění z nemocnice.
Lenka Jetmarová, lékařka: "U některých dětí se samozřejmě ty otoakustické emise nevybaví, takových dětí máme pár a posíláme je do Fakultní nemocnice na ORL do Ostravy. Je to vyšší pracoviště, má daleko přesnější metody, tam ten sluch zkontrolují a dále s těmi dětmi pracují."
Jana Barnášová, maminka Vítka: "Myslím si, že je to výborná věc, vyšetřit takto bezbolestně sluch miminku už tak včasném stádiu a dá se potom podle toho dát i prevence, jak říkala paní doktorka, když to nejde, tak za 5-6 týdnů zavolat a udělat kontrolní vyšetření."
Přístroj zakoupila nemocnice jako nadstandard a vyšetření provádějí lékaři a sestry dobrovolně. Maminky nic nehradí.