Protože ZŠ Dělnická slaví v letošním roce kulaté padesáté narozeniny, připravilo vedení školy pro své žáky a jejich rodiče, ale i širokou veřejnost, krásnou oslavu. A nejen tak ledajakou. Kolem školy vyrostlo malé slovanské městečko a každý z návštěvníků se rázem ocitl v minulosti. O zábavu a program se postaralo Občanské sdružení Velesův lid, které se věnuje rekonstrukci života Slovanů. Jejich život nám přiblížil sám vladyka Velesova lidu, člověk, který měl v té době 25 poddaných.
Petr Tryščuk, vladyka Velesova lidu: "Když děláme jídlo, děláme ho poctivě, když děláme oblečení, snažíme se zjistit i ty výrobní postupy."
Na nádvoří školy se návštěníci setkali s tím, jak se Slované živili, jak se bavili, bojovali a lovili. Děti si mohly vyzkoušet vše samy. Mohly zjistit, že život v minulosti nebyl jednoduchý. Například se dozvěděly, že Slované jedli prostou stravu.
Petr Tryščuk, vladyka Velesova lidu: "Tady jsou obilné placky, tvarohové různé pomazánky, připravuje se maso na slezské misce, na sádle, tato je trochu bližší našim strávníkům."
Na stanovišti s ukázkou lovu a boje vysvětloval historii sám vladyka, který si lov mohl v té době dovolit.
Petr Tryščuk, vladyka Velesova lidu: "Taky si můžu dovolit modré oblečení, které bylo v té době extrémně drahé. Většina těch Slovanů je v bílém, protože bílá byla nejdostupnějjší."
Petr Juras, ředitel školy: "Účast je vysoká, je to příjemné, lidé se baví, děti si hrají, takže krásné sobotní dopoledne."
V jednu chvíli svolal vladyka své poddané a ostatní, aby se shromáždili do průvodu. Slavnostně se pak všichni přesunuli před školu, kde se konal obřad sázení lípy.
Petr Juras, ředitel školy: "Jsme si vymysleli takovou pěknou věc, že zasadíme národní strom lípu, která, doufám, přežije dalších 50 let."
Když se všichni shromáždili kolem, nastal pravý čas lípu zasadit. Podle slovanských zvyků lípu přidržovali 4 muži, aby do ní vzešla jejich síla.
Petr Tryščuk, vladyka Velesova lidu: "Je to hrozně fajn, protože obecně se tyto symboly už dnes nenosí, ta lípa je hodně symbolická záležitost."