Jednatřicetiletý Marek Čapek se před více než rokem rozhodl vyměnit pět let v kanceláři za náročnou práci u sanitek, která se mu už delší dobu zamlouvala.
Marek Čapek, řidič sanitky: "Náplň naší práce je už v názvu DRNR, což znamená doprava raněných, nemocných a rodiček, vozíme staré lidi, nemocné lidi, ale i materiál, krev, vozíme lidi určené k transplantaci, vozíme třeba i sestry k operacím. Tahle práce mě baví, protože to je práce s lidma, pomáhat jim a starat se o ně. Proto jsem se nebál pět roků v kanceláři vyměnit za práci na sanitkách."
Každé ráno při příchodu dopráce si řidiči rozdělí auta a čekají na úkoly, které jim rozdává dispečerka. Za celý den je jich opravdu mnoho. Mnohdy musí vyjíždět i dvouposádky, které přepravují těžké, imobilní, nechodící pacienty.
Marek Čapek, řidič sanitky: "Pacienta naložíme na sedačku, musíme ho vynést do třetího, mnohdy do 4. patra, v domech kde nejsou výtahy, tak je práce pro nás i fyzicky náročná."
Řidiči jsou k dispozici 24 hodin denně, střídají se po směnách, o víkendech a svátcích tráví v práci 12 hodin.
Marek Čapek, řidič sanitky: "Naše noční práce spočívá v tom, že vozíme pacienty na dialýzu a vozíme také lehčí úrazy a porody."
Náročná je tato práce i psychicky, hlavně když kvůli provozu na silnicích nemohou přijet na místo včas.
Marek Čapek, řidič sanitky: "Řídíme ve špičce, ten provoz je dnes velký, musíme stát na těch křižovatkách, musíme respektovat dopravní předpisy, takže mnohdy se stane, že ti lidé na nás musí čekat."
Pacienty rozváží nejen po Karviné, ale zajíždějí do různých nemocnic v kraji, nebo i dál, do Olomouce, Brna či Prahy. Delší cesty saniťákům nevadí, auta, ve kterých nově jezdí, mají komfortnější vybavení.
Marek Čapek, řidič sanitky: "Je to určitě pohodlnější jak pro řidiče, tak pro pacienta, vozidlo má klimatizaci, je bezpečnější a určitě se v takovém vozidle pracuje daleko lépe."
Aby mohli řidiči sanitek tuto práci vykonávat, museli projít kurzem první pomoci a zkouškou před pětičlennou komisí. Umět pomoci je i pro řidiče sanitek nezbytná věc.
Marek Čapek, řidič sanitky: "Stal se mi třeba případ, že jsem vezl pacienty do Ostravy a na chodníku upadl pán, tak jsem mu musel poskytnout první pomoc a počkat na příjezd rychlé lékařské služby."
V současné době tuto práci v karvinském okresu vykonává zhruba šedesát lidí.