Marcela Hluštíková, ředitelka Střední zdravotnické školy Karviná:
„Na chirurgii musí dělat běžnou práci, kterou dělali po celé léta. To znamená komplexní péči o pacienta, od hygienické péče, injekcí, převazy, přípravu k operaci, pooperační péči atd."
Daniela Štaigerová, studentka: „Ráno jsem byla nervozní, když jsem tady šla. Už je to ale dobré. Mám to skoro za sebou, ještě mi chybí obhajoba."
Nikol Sporyszová, studentka: „Jsem ráda, že už to mám za sebou. Ještě nevím, co budu dělat do budoucna. Hlavně ať udělám maturitu."
Jelikož zdravotní asistent neznamená statut zdravotní sestry, 90% absolventů střední školy se hlásí na další studia. Nicméně absolventi se mohou ucházet také o praxi.
Renáta Tydlačková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči NsP Havířov: „Samozřejmě zdravotní asistenti se mohou o práci u nás ucházet. My pokud máme volná místa, tak si z těchto studentů vybíráme naše budoucí kolegy a kolegyně. V současné době máme všechna místa obsazena, ale výhledově v rámci migrace může dojít k uvolnění některého pracovního místa."
I tito studenti musí letos úplně poprvé skládat státní část maturitní zkoušky a zrovna nadšení z toho nejsou, stejně tak jako jejich pedagogové. Podle nich by prý gymnázia neměla mít na výběr lehkou či těžší verzi zkoušky.
Marcela Hluštíková, ředitelka Střední zdravotnické školy Karviná: „Co se týče maturitních zkoušek, státních, není to špatný nápad, ale měli by to rozlišit. Oni dali i gymnáziím možnost vzít si základní verzi. Na to se nemusí ani moc připravovat. Kdežto základní verze pro odborné školy, kde mají kromě všeobecně vzdělávacích předmětů spoustu svých profesních předmětů, tak je to pro ně velká zátěž."
Nikol Sporyszová, studentka: „Myslím, že by to bylo dobré pro ty, co nastupují do prvních ročníků. Nám to bylo řečeno pozdě, že budeme maturovat státně."
Jak nakonec studenti uspějí v novém systému maturit, bude jasné nejpozději 20. června, kdy musí všichni absolventi obdržet vysvědčení.