V Karviné funguje veřejná služba úspěšně od roku 2009 a vykonává ji celkem 340 pracovníků. Práci odvádějí v knihovnách, ve školách, na hřbitově či v útulku. Většina z pracovníků se stará o úklid a čištění města. Od ledna příštího roku by veřejná služba měla přejít z magistrátu na úřad práce a vykonávat by ji měli povinně všichni, kteří pobírají dávku v hmotné nouzi. Vedení města vidí ale v novele zákona velké nedostatky.
Dalibor Závacký, náměstek primátora Karviné: "První problém je v tom, že lidé, kteří pracují v rámci veřejné služby musí v listopadu skončit, v prosinci veřejnou službu nebudou vykonávat a od ledna by mohli vykonávat na základě doporučení úřadu práce. Tedy doporučí-li je úřad práce městu k výkonu této veřejné služby. Jakým způsobem se to bude konat, co bude hradit úřad práce, vůbec není známo, jak víte, zákon zatím ještě není schválen, chybí metodické pokyny, chybí výklady zákonů, takže opravdu není nám jasné, jakým způsobem veřejná služba bude vykonávaná."
Aby byla v prosinci zajištěna zimní údržba města, musí magistrát podat na úřad práce žádost o přiřazení třiceti uchazečů o zaměstnání, kteří by vykonávali veřejně prospěšné práce.
Dalibor Závacký, náměstek primátora Karviné: "Tito by překlonili to období, než se ujasní, jakým způsobem veřejná služba bude nadále fungovat."
I když magistrát veřejnou službu vítá a zaměstnává 340 lidí 30 hodin měsíčně, od nového roku by se měl závazek odpracovaných hodin dokonce zvednout.
Dalibor Závacký, náměstek primátora Karviné: "Tito lidé mají pracovat 30 hodin týdně, to znamená větší dobu než v současné době. My předpokládáme, že budeme schopni na veřejné službě uplatnit kolem dvou set lidí."
A v tom je další háček. Týká se počtu lidí. Zatímco magistrát nabídne nově kvůli novele jen dvěstě míst v rámci veřejné služby, na dávkách v hmotné nouzi v Karviné je závislých zhruba pět tisíc lidí, kteří by měli vykonávat veřejnou službu povinně, jinak dávky z ÚP nedostanou. Zajistit tolik pracovních míst je ale pro magistrát nepředstavitelné.
Dalibor Závacký, náměstek primátora Karviné: "Reforma je velmi uspěchaná. Pokud by mělo dojít, že tato reforma bude realizovaná, doporučuji velmi, aby byla odložena účinnost od 1. 7. Může se zpracovat výklad k zákonu, pomalu se vše připraví, aby k tomu prvnímu sedmý ten zákon mohl být realizován v plné míře."
Aby toho nebylo málo, uspěchaná reforma by mohla přinést další problémy kvůli převodu zaměstnanců ze sociálky na úřad práce. Zatímco v současné době zpracovává dávky v hmotné nouzi 54 úředníků, od ledna by jich mělo být maximálně 21.
Šárka Swiderová, mluvčí MMK: "Je fakt, že jisté komplikace po prvním lednu nastat mohou, nejen proto, že těch úředníků, kteří mají vyplácet dávky, bude méně. My si myslíme, že ten systém je nepřipravený, my nevíme, co bychom měli dělat, co přejde přesně na stát, neví to ani úřady práce, to znamená, my bychom byli velmi rádi, kdyby ta reforma byla posunuta."
Zatím tedy není jasné, zda bude platnost zákona posunuta na později. Reforma je ale podle lídrů měst nedotažená, chybí přesné informace a jasné vysvětlení dalšího postupu. Na to, aby se vše ujasnilo, zbývá málo času.