Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hasiči v Orlové trénovali zásah při úniku čpavku ze zimního stadionu

Orlová |

Únik amoniaku ze strojovny zimního stadionu v Orlové byl námětem taktického cvičení složek IZS, které se uskutečnilo, v pondělí 25. září 2023.

Námětem taktického cvičení se stal únik amoniaku ve strojovně chlazení zimního stadionu, ke kterému došlo vlivem netěsnosti ventilu, následně pak došlo ke zranění zaměstnance zimního stadionu, který tuto skutečnost ověřoval. Operační středisko hasičů, po telefonickém ověření úniku a identifikaci havarijní karty zimního stadionu Orlová, vyslalo na místo události jednotky požární ochrany, zároveň informovalo o havárií operační střediska Policie ČR a Městské policie. Hasiči, již při jízdě na místo zásahu, prováděli měření koncentrace nebezpečných látek v ovzduší, následně potvrdili naměření nulových hodnot na kontaktním stanovišti. 

Kamila Langrová, mluvčí HZS MSK: "Velitel zásahu ověřil nahlášenou situaci a zjistil u kompetentní osoby zimního stadionu potřebné informace. Profesionální jednotka HZS MSK ze stanice v Orlové vytyčila nebezpečnou zónu a první průzkumná skupina v ochranných protichemických oděvech, vybavená měřícími přístroji, provedla vyhledání a záchranu zraněné, intoxikované osoby, které po dekontaminaci poskytla předlékařskou pomoc. Současně druhá průzkumná skupina, rovněž v ochranných protichemických oděvech, vytvářela, za pomocí deflektoru, vodní clonu jako prevenci proti možnému úniku toxického mraku amoniaku z prostoru strojovny." 

Po utěsnění ventilu a zamezení dalšímu úniku amoniaku z potrubí proběhla dekontaminace zasahujících hasičů. Během celého zásahu byl prováděn monitoring výskytu nebezpečných látek v okolním prostředí. Po závěrečném průzkumu předal velitel zásahu místo havárie provozovateli zimního stadionu. 

Cílem cvičení bylo prověření součinnosti složek IZS, úřadů, společensky významných objektů a stav havarijní připravenosti provozovatele zimního stadionu při úniku amoniaku ze strojovny do vnějšího prostředí v rámci ověření havarijní karty zimního stadionu Orlová. Důraz pak byl kladem především na vyrozumění složek IZS, úřadů a dalších orgánů zabezpečujících plnění úkolů vyplývajících z havarijní karty zimního stadionu Orlová, dále pak aktivace složek IZS podílejících se na záchranných a likvidačních pracích. 

Kamila Langrová, mluvčí HZS MSK: "Prověřovala se i koordinace složek IZS přes krajské operační a informační středisko s využitím havarijní karty zimního stadionu Orlová, taktika složek IZS při společném zásahu s únikem nebezpečné látky, dále pak informování úřadů pomocí systému interaktivní hlasové odezvy (IVR), varování a informování společensky významných objektů pomocí systému IVR a varování a informování obyvatelstva v přilehlé oblasti prostřednictvím mobilní sirény a prostřednictvím tlačených SMS. Po ukončení cvičení proběhlo jeho vyhodnocení a následný návrat na stanice."
Nahlásit chybu


K tématu

Na rýmařovském stadionu hasiči cvičili zásah po úniku čpavku

19. října 2023 13:08 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Únik čpavku z chladícího zařízení ve strojovně stadionu v Rýmařově byl námětem taktického cvičení složek IZS, které se uskutečnilo v pondělí.

Hasiči prošli cvičením při úniku čpavku na havířovském zimním stadionu

7. května 2024 9:41 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Cvičení zásahů při náhlých a nebezpečných situacích je pro hasiče nesmírně důležité. Tentokrát si vyzkoušeli postupy při úniku čpavku na havířovském zimním stadionu.

Centrum Poruby vyklidil zásah kvůli úniku chladicího média na zimním stadionu

31. ledna 2024 6:28 | Ostrava-Poruba | Libor Běčák

Poměrně široké okolí zimního stadionu v Ostravě-Porubě bylo ve středu ráno uzavřeno kvůli zásahu složek IZS při podezření na havárii na chladicím systému. Na únik upozornil automatický systém. Několik osob bylo po ohlášení havárie evakuováno.


Cyklodoprava se v Ostravě stává fenoménem. Nová koncepce ji posouvá ještě dále

Ostrava urazila spoustu cesty při formování cyklodopravy ve městě. V posledních letech se stále více mění ze sportu a rekreace na způsob dopravy třeba do práce nebo za zábavou. Trend potvrzuje i nová koncepce.

ŘSD zahájilo práce na rekonstrukci kruhového objezdu na Bludovickém kopci

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo práce na rekonstrukci kruhového objezdu na Bludovickém kopci, což přinese i dopravní omezení. Práce by měly být dokončeny nejpozději 2. června.

V Ostravě se konala největší výstava papírových modelů v ČR

Více než tisíc papírových modelů dopravní techniky, ale i budov a dalších, zaplnilo tělocvičnu ZŠ Dvorského v Ostravě-Bělském Lese. Byla totiž místem konání největší mezinárodní soutěže papírových modelů v Česku, s názvem Papír show 2024.

Výtluky po zimě z městských cest postupně mizí, opravy stojí miliony korun

Pracovníci technických služeb začali s pravidelnou jarní opravou městských komunikací. Prioritně likvidují výtluky na nejvíce frekventovaných silnicích, údržba přijde na několik milionů korun.

V Porubě začal výsev květinových luk. Nově rozkvetou na Hlavní třídě a u Oblouku

V Porubě začal výsev květinových luk. První z nich Poruba vysela už v roce 2021 na Francouzské ulici a okamžitě se stala fenoménem. Od té doby jich každým rokem přibývá.

Se strážníky si vím rady. Projekt MP Ostrava je určen žákům ve vyloučených lokalitách

Ostravská městská policie odstartovala nový preventivní projekt, který je určena pro žáky z vyloučených lokalit celého města. Strážníci se snaží během několika setkání dětem vštípit některé důležité zásady. Projekt nese název "Se strážníky si vím rady."

Ostravská univerzita chce postavit nové studentské koleje za miliardu korun

Včera 19:38 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostravská univerzita přišla s plánem výstavby nových vysokoškolských kolejí. Nová výstavba v prostorách současných kolejí Jana Opletala má aktuální kapacitu více než zdvojnásobit. Stát bude miliardu korun a s financováním pomůže univerzitě město i kraj. Stavba má začít příští rok a hotová by měla být v roce 2027.

ADRA slaví 20 let dobrovolnictví v Česku. První centrum vzniklo ve Frýdku-Místku

ADRA slaví letos 20 let dobrovolnictví v České republice. Úplně první centrum přitom vzniklo ve Frýdku-Místku. Právě tady proběhla velká oslava spojená s poděkováním dobrovolníkům i klientům.

Hokejový šampionát se povedl po všech stránkách. Fandové společně sledovali i finálové boje v Praze

Vítězstvím české reprezentace skončilo v neděli v Praze hokejové mistrovství světa. Ostravská část šampionátu skončilo o pár dní dříve, protože o medaile se bojovalo už jen na jednom stadionu. Nic to ale neubralo Ostravě na kreditu skvělého pořadatele a pochvala samozřejmě patří i fantastickým fanouškům.

Emoce radosti v karvinské házenkářské hale, domácí vybojovali mistrovský titul

Házenkáři Karviné se po roční pauze radují ze získání mistrovského titulu, a to za bouřlivé podpory plné haly fanoušků. Věčného rivala z Plzně porazili sebevědomě 35:27.

Dobrovolní hasiči z Rychvaldu byli vyznamenáni za dlouholetou službu

V průběhu slavnostního setkání v obřadní síni rychvaldského městského úřadu byli vyznamenáni dlouholetí dobrovolní hasiči.

Lidé v Havířově rozhodli o vítězných projektech v rámci participativního rozpočtu

Psí park, oprava víceúčelového hřiště, nebo veřejné toalety. To jsou některé projekty, které v Havířově zvítězily v letošním hlasování v rámci participativního rozpočtu.

V Havířově se konalo MČR v gymnastickém aerobiku, mnoho ocenění získal i Maniak aerobik

V Havířově se konalo mistrovství ČR v gymnastickém aerobiku. Což je kombinace sportovní gymnastiky a aerobiku. Účast byla tak velká, že závody probíhaly v hale Slavii po dva dny.

31. května se v bude na náměstí Republiky konat Havířovský den pro děti i rodiny

31. května pořádá město Havířovský den pro děti i rodiny. Program nabídne například jízdu na koních, ukázky agility, malování na obličej. K poslechu bude hrát cimbálová muzika.

Zahraniční pedagogové se vzdělávali v Karviné v rámci Blended intensive programu

Karvinská Obchodně podnikatelská fakulta uspořádala pro pedagogy ze zahraničí Blended intensive program. Šlo o netradiční vzdělávací program, kdy jedna jeho část proběhla online prostřednictvím seminářů a druhá pokračovala na půdě fakulty.

Konalo se předkolo Karvinského talentu, letos s rekordním zájmem

Karvinská Základní a Mateřská škola Prameny začala opět po roce hledat nové pěvecké talenty z různých měst a obcí. Předkola soutěže nazvané Karvinský talent se letos zúčastnil rekordní počet zájemců.

Hasiči v Orlové trénovali zásah při úniku čpavku ze zimního stadionu
Vydáno 1. října 2023 17:56, Orlová, Libor Běčák
Únik amoniaku ze strojovny zimního stadionu v Orlové byl námětem taktického cvičení složek IZS, které se uskutečnilo, v pondělí 25. září 2023.

Cvičný zásah hasičů na zimním stadionu v Orlové. Zdroj: HZS MSK

Námětem taktického cvičení se stal únik amoniaku ve strojovně chlazení zimního stadionu, ke kterému došlo vlivem netěsnosti ventilu, následně pak došlo ke zranění zaměstnance zimního stadionu, který tuto skutečnost ověřoval. Operační středisko hasičů, po telefonickém ověření úniku a identifikaci havarijní karty zimního stadionu Orlová, vyslalo na místo události jednotky požární ochrany, zároveň informovalo o havárií operační střediska Policie ČR a Městské policie. Hasiči, již při jízdě na místo zásahu, prováděli měření koncentrace nebezpečných látek v ovzduší, následně potvrdili naměření nulových hodnot na kontaktním stanovišti. 

Kamila Langrová, mluvčí HZS MSK: "Velitel zásahu ověřil nahlášenou situaci a zjistil u kompetentní osoby zimního stadionu potřebné informace. Profesionální jednotka HZS MSK ze stanice v Orlové vytyčila nebezpečnou zónu a první průzkumná skupina v ochranných protichemických oděvech, vybavená měřícími přístroji, provedla vyhledání a záchranu zraněné, intoxikované osoby, které po dekontaminaci poskytla předlékařskou pomoc. Současně druhá průzkumná skupina, rovněž v ochranných protichemických oděvech, vytvářela, za pomocí deflektoru, vodní clonu jako prevenci proti možnému úniku toxického mraku amoniaku z prostoru strojovny." 

Po utěsnění ventilu a zamezení dalšímu úniku amoniaku z potrubí proběhla dekontaminace zasahujících hasičů. Během celého zásahu byl prováděn monitoring výskytu nebezpečných látek v okolním prostředí. Po závěrečném průzkumu předal velitel zásahu místo havárie provozovateli zimního stadionu. 

Cílem cvičení bylo prověření součinnosti složek IZS, úřadů, společensky významných objektů a stav havarijní připravenosti provozovatele zimního stadionu při úniku amoniaku ze strojovny do vnějšího prostředí v rámci ověření havarijní karty zimního stadionu Orlová. Důraz pak byl kladem především na vyrozumění složek IZS, úřadů a dalších orgánů zabezpečujících plnění úkolů vyplývajících z havarijní karty zimního stadionu Orlová, dále pak aktivace složek IZS podílejících se na záchranných a likvidačních pracích. 

Kamila Langrová, mluvčí HZS MSK: "Prověřovala se i koordinace složek IZS přes krajské operační a informační středisko s využitím havarijní karty zimního stadionu Orlová, taktika složek IZS při společném zásahu s únikem nebezpečné látky, dále pak informování úřadů pomocí systému interaktivní hlasové odezvy (IVR), varování a informování společensky významných objektů pomocí systému IVR a varování a informování obyvatelstva v přilehlé oblasti prostřednictvím mobilní sirény a prostřednictvím tlačených SMS. Po ukončení cvičení proběhlo jeho vyhodnocení a následný návrat na stanice."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/orlova/11000039382/hasici-v-orlove-trenovali-zasah-pri-uniku-cpavku-ze-zimniho-stadionu