Historie kostela sahá až do dvacátých let minulého století. Peníze na jeho stavbu tehdy mezi sebou vybrali sami věřící, rovněž vnitřní výzdoba kostela tvoří díla samotných členů církve.
Niki Otisková, farářka Československé církve husitské: „Československá církev husitská vznikla v roce 1921. Náboženská obec v Doubravě vznikla v roce 1921 v lednu, na jaře byla uznána také státem. Tento kostel vznikl v roce 1928. Ve 20. letech Československá církev husitská zažila období budování mnoha chrámů, kostelů a modliteben. Slavnostní výkop doubravského kostela proběhl na jaře roku 1928 a už za půl roku byla stavba hotová."
Jedním ze zajímavých předmětů, které lze v kostele spatřit je také kámen z Kozího hrádku, kde kázal Mistr Jan Hus po svém vyhnání z Prahy. Kámen zde byl přivezen k šestistému výročí narození Mistra Jana Husa.
Zajímavostí je také architektura stavby, která po celá desetiletí odolává důlním vlivům. Důkazem je skutečnost, že dříve do hlavního vchodu kostela vedly tři schody, dnes je kvůli poklesu vchod zcela na zemi. Kostel ale stojí dál.
Niki Otisková, farářka Československé církve husitské: „Z mnoha návrhů byl tehdy vybrán ten, který předložil architekt a stavitel Čeněk Volný. Ukázalo se, že šlo o správnou volbu. Tento návrh již tehdy počítal s tím, aby stavba odolávala také vlivům hornictví. V kostele jsou viditelné výstupky železobetonového skeletu, který stavbu jako obruče drží pohromadě. Před dvanácti lety pak za významné finanční spoluúčasti OKD proběhlo skleštění kostela."
Samotné místo lidé mohou navštívit kdykoli, dovnitř se mohou podívat v rámci bohoslužeb, které se zde konají vždy v neděli v osm hodin ráno. Domluvit lze také samostatnou exkurzi.