Den válečných veteránů má svůj původ v datu 11. listopadu 1918. Tehdy bylo údajně v 11 hodin podepsáno příměří znamenající konec první světové války. Přesně o rok později vznikla ve Francii myšlenka věnovat tento den po celém světě obětem a veteránům válek. K nám tato tradice přišla v roce 2001. Při letošním aktu se úvodního slova za vedení města Orlová ujal místostarosta města Radislav Mojžíšek.
Radislav Mojžíšek (SNK-ED), místostarosta Orlové: „U nás tak tento svátek pochopitelně nemá takovou tradici jako v jiných evropských zemích a v severní Americe. Musím žel říct, že na rozdíl od mnohých těchto zemí, kde je tento den mnohdy dokonce státní svátek, má naše republika takový zvláštní vztah k historii, obětem válek, protože jinde si ve velkém počtu současníci připomínají památky těchto lidí, kteří neváhali položit své životy a zdraví, abychom my mohli žít ve svobodě a míru. Těch příčin je asi více a možná by stálo za to mladým generacím ve školách i v rodinách připomínat tuto historii, protože dnes se už to, že žijeme ve svobodě a míru bere jako jakási samozřejmost, ale toto samozřejmostí v historii skutečně nebylo. Tento den tedy navrhuji, abychom nejen uctili my, co jsme tady, tyto oběti, ale zamysleli se i, zda jsme schopni působit i na mladé generace. Ty by neměly na tyto oběti zapomenout, ale i ve větším počtu tento svátek uctívat. A připomínat i to, aby se ty hrůzy válek už nikdy neopakovaly."
Poté následovalo pokládání květinových darů, kdy vše doprovázelo i pěvecké slavnostní vystoupení sboru orlovského gymnázia. Čestnou stráž drželi členové Klubu branné přípravy Palcát z Bohumína.
Jan Gembara, velitel čestné stráže: „Myslím si, že je to čest stát při takových akcích a každý by si měl připomenout svoji historii a na to, co udělali daní lidé pro to, abychom mohli žít v republice, v jaké žijeme doteď."