Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Naučná stezka by mohla lidem přiblížit ptačí rezervaci Skučák v Rychvaldě

  • Rychvald,

Málokdo z Rychvaldu a okolí si uvědomuje, jak cennou lokalitou je rybník Skučák. Jde o rezervaci, kde se daří vodnímu ptactvu, ale i dalším živočichům. Město teď chce okolí rybníku zvelebit a zřídit tam naučnou stezku.

Rybník Skučák v Rychvaldě je jedinou přírodní rezervací na Karvinsku. Ta tam byla vyhlášena už v roce 1969. Město teď plánuje kolem rybníka vybudovat naučnou trasu.

Milan Starostka (ANO), starosta Rychvaldu: “Kolem rybníku vede cestička, která tu byla odjakživa kolem tratě, v současné době ji používá hodně lidí k vycházkám s dětmi. Je to velice krásné prostředí. Já tomu říkám v létě zelený tunel a na podzim zlatý tunel. Když zezlátne listí, je to úžasné.

Vyšlapaná stezka není v dobrém stavu a je nutné ji opravit. Není však v majetku města.

Milan Starostka (ANO), starosta Rychvaldu: “Zahájili jsme velmi intenzivní jednání jak s životním prostředím kraje, tak s ochranáři, kteří nemají nic proti tomu, aby se zde udělala mlatová cestička, která nezasahuje do přírody a my bychom to využili i jako takovou trošičku naučnou stezku. Jsou tu velmi krásné scenérie.”

Opravu stezky by přivítali také pěší a cyklisté.

Anketa: “Jezdím tady zkratkou pro chleba. Je to dobré, ale mohlo by to být lepší. kaluže a kořeny tam jsou, takže je to problematické a kdyby se to zlepšilo, bylo by to dobré.”

Jak potvrzují odborníci, rezervace je skutečně cennou lokalitou.

Zdeněk Polášek, zoolog: “Ti návštěvníci, kteří k rybníku přijdou, tak kromě těch racků, labutí, hus a kachen také mohou vidět potápky. Pravidelně tam hnízdí potápka roháč, potápka malá. V noci se dají z rákosí slyšet chřástalové. Hnízdí tam minimálně dva druhy. Potom se také ozývá bukač a objevují se také další vzácné druhy ptáků, včetně slavíka modráčka, který je předmětem ochrany v ptačí oblasti.”

I když bude kolem rybníka naučná stezka, lidé budou muset dodržovat přísná pravidla přírodní rezervace.Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy