Při sestavování rámcové dohody s obcí na léta 2006 až 2O10 důl ČSM o těžbu v lokalitě, kde měla kdysi stát koksovna, zájem neměl. Projevil ho až nyní. S otevřením porubu ovšem musí souhlasit obec. Někteří její zastupitelé se ale v tomto konkrétním případě obávají důlních vlivů, které by mohly poškodit bytovky RPG i rodinné domy na Hořanech.
Ondřej Feber (Nestraníci), starosta Stonavy: "Já z předložené dokumentace vidím, že tyto domy, stavěné v 60. letech, mají nosné konstrukce vyhovující, schopné odolat vlivům těžby, která nebude prováděna pod sídlištěm."
Přesto je vedení obce připraveno i na nejkrajnější, byť nepravděpodobnou variantu¨, a sice přestěhovat obyvatele Hořan do jiné části Stonavy. Ondřej Feber (Nestraníci), starosta Stonavy: "Teoreticky kdyby se to stalo, připravujeme územní plán a máme vhodné pozemky. Nad evangelickým kostelem je plocha, která bude využívána pro náhradní výstavbu i pro rozšíření bytového fondu obce."
Na Hořanech je kromě bytové zástavby také kostel svaté Maří Magdaleny, zapsaný mezi kulturní památky, fara a budova prvního stupně základní školy. Obec proto už žádá vyjádření statiků, jakým způsobem, pokud se v porubu 302/1 začne těžit, třeba tyto stavby před důlními vlivy preventivně zabezpečit.