Po dvouleté pauze se školy ze Stonavy a polských Marklowic zapojily do dalšího společného přeshraničního projektu. Nese název Naše Kořeny - naše budoucnost.
Halina Winkler, ředitelka školy v Marklowicích: „Máme další přeshraniční projekt. Bylo to těžké, máme dva roky pauzu, ale myslím si, že je dobře zase něco společně dělat. Dětem se opravdu stýskalo, mají dost sezení doma v době epidemie. Chtějí být spolu a něco dělat.“
Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „Samozřejmě jsme moc rádi. S Marklowicemi máme dlouholeté zkušenosti.“
V minulosti spolupracovala stonavská základní škola s gymnáziem v Marklovicích. Do současného projektu jsou zapojeny základky.
Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „V Marklowicích došlo ke změně, místo gymnázia nyní spolupracujeme se základní školou. Proto jsme projekt rozdělili na bloky, aby se toho mohly zúčastnit všechny ročníky základní školy.“
První společné setkání se uskutečnilo v Marklovicích. Určeno bylo těm nejmenším školákům, žákům 1., 2. a 3. třídy.
anketa, účastníci setkání: „Já jim všechno rozumím, protože moje babička bydlí v Polsku.“ „Já jim trošku rozumím, protože mě to učil můj taťka.“ „Trochu si rozumíme. Záleží na situaci. Některé výrazy jsou podobné, některé trochu jiné.“
Halina Winkler, ředitelka SP nr 1, Marklowice: „Děti byly rozděleny do dvou skupin. Jedna skupina česko-polská je tady a druhá v Regionálním centru v Žorach.“
Tam se děti seznámily se slezskými dožínkovými tradicemi. V tělocvičně marklowické školy se zase zabývali dekupáží.
Dorota Muczyń, učitelka SP nr 1, Marklowice: „Je to hodně stará technika zdobení. Dnes zdobíme dřevěná kuchyňská prkýnka. Touto technikou lze zdobit různé materiály. Mohou být skleněné, dřevěné nebo plastové. My jsme se dnes zaměřili na zdobení dřeva.“
anketa, účastníci setkání: „Museli jsme vzít houbičku a namočit ji trošičku do barvy.“ „Není to moc těžké. Teď to máme trhat.“ „Líbí se mi to. Chtěl bych to dělat i ve škole.“
Hana Hanzalová, učitelka ZŠ Stonava: „Technika je zajímavá. Známe ji, s dětmi jsme kdysi dekupáž ve škole dělali. Vidím, že se to dětem líbí, jsou nadšené. Určitě ji můžeme znovu využít i ve škole a cokoli zdobit.“
V rámci přeshraničního projektu je naplánováno celkem osm akcí. V Česku děti například navštíví ostravský Svět techniky nebo planetárium. V Polsku se zase mohou těšit na robotické díly nebo návštěvu dinoparku.