Když na stromech začne dozrávat ovoce, mnoho pěstitelů jej chce proměnit v pálenku. V ČR je zhruba 500 pálenic, jedna z nich pak ve Stonavě. Sezóna pěstitelského pálení začíná na konci léta. V současné době se pomalu chýlí ke konci.
Jindřich Gajda, obsluha palírny: „Během sezóny se nejvíce pálily švestky a jablka, prostě to, co roste na zahradě.“
Vojtěch Feber, majitel Palírny u zelené lípy ve Stonavě: „Letošní sezóna byla průměrná, toho ovoce nebylo nějak extra moc.“
Zdeněk Malchar, obsluha palírny: „Bylo to způsobeno jednak počasím a potom se tady objevily i názory, že je nějaká nemoc na švestkách.“
Nicméně, každý, kdo chtěl, si nějaké to ovoce pro pálení ušetřil. Kromě švestek a jablek se ve Stonavě například pálily i třešně, hrušky a meruňky. Kvasy byly kvalitní.
Vojtěch Feber, majitel Palírny u zelené lípy ve Stonavě: „Vzhledem k tomu, že už tady ta palírna nějaký ten čas funguje a my se vždycky snažíme těm lidem radit co a jak udělat, tak si myslím, že opravdu se zákazníci zlepšují.“
A jak se pozná, že je kvas kvalitní? Na to jsme se zeptali dalšího z odborníků na pěstitelké pálení.
Bohuslav Klimek, obsluha palírny: „Dobrý kvas se pozná, že se ta šťáva ze spodu dostává pomalu nahoru a ten vrchní koláč se propadá. Pokud se ten koláč začne lesknout, je to příznak, že se dokvašuje. Pokud spadne úplně, u třešní obzvlášť, je nejvyšší čas k pálení, protože třešně jsou velmi náchylné a mohly by zoctovatět.“
A to platí i pro ostatní ovoce. Důležité je, aby byl kvas skladován na chladném místě bez přístupu vzduchu.