Stonavská knihovně v průběhu celého roku organizuje různé besedy se spisovateli. Určeny jsou vždy široké veřejnosti. Nejinak tomu bylo i ve středu 1. března.
Tomáš Michałek, knihovník: „Jako knihovna pořádáme různé besedy a sezení s autory. Řekli jsme si, že máme hned za rohem jednoho autora, kterého bychom mohli pozvat, paní Chlupovou, aby se za námi přišla do knihovny podívat a podělit se se svojí tvorbou a s tím, co dělá tady v regionu.“
Paní Danuta své romány vydává v polštině. S psaním začala už jako studentka.
Danuta Chlupová, spisovatelka: „Já jsem zkoušel psát „knihy“ už jako dospívající dívka. Psala jsem nějaké povídky na nějaké regionální literární soutěže. Potom jsem toho nechala, přišel takový ten každodenní život, tak jsem na to trochu zapomněla. Pak jsem vydala svůj první román v roce 2017.“
A byl to román Blizna, který byl v polské Gdyni ohodnocen jako Literární prvotina roku.
Danuta Chlupová, spisovatelka: „Je to vlastně román, který se zabývá z Životickou tragédií a osudy lidí spojených s tou obc a stěmi událostmi.“
Román byl následně přeložen do češtiny jako Jizva. V roce 2019 vydala v polském jazyce svůj další román Trzecia terapia a o rok později pak román Organista z martwej wsi, neboli Varhaník z mrtvé vesnice. Právě toto dílo si totiž už na začátku května budou moci čtenáři přečíst i v českém jazyce.
Danuta Chlupová, spisovatelka: „Je to román věnovaný karvinskému území a obcím, které byly zničeny těžbou uhlí, což se týká také Stonavy.“
Kromě Varhaníka z mrtvé vesnice se mohou čtenáři těšiti i na další nový román, který paní Danuta napsala.
Danuta Chlupová, spisovatelka: „Kniha se jmenuje Podróż w niechciane. Bude to dvoudílná kniha, zatím vyjde první díl a bude se zabývat obdobím druhé světové války hlavně na Těšínském Slezsku, ale i v jiných částech Polska. Bude to takové cestování časem i prostorem.“
A kde čerpá spisovatelka náměty pro své romány?
Danuta Chlupová, spisovatelka: „Jednak ze svého okolí a především z historie našeho regionu. Částečně i z historie dalších regionů, ono se to tak nabaluje a nějakým způsobem rozvíjí, těch impulzů je hodně.“
A její vztah ke knihovně?
Danuta Chlupová, spisovatelka: „Moc ráda chodím do knihovny, resp. do knihoven. Momentálně chodím do knihovny v Českém Těšíně a do knihovny v Cieszynie (Polsko). Už jako dítě jsem chodila do knihovny, vždycky jsem to milovala, takže knihovny mám moc ráda. Jsem samozřejmě ráda, když v knihovnách vidím své knihy.“
A ty jsou samozřejmě k zapůjčení i ve stonavské knihovně.