Pět set korun na každého, kdo má v nemovitosti trvalé bydliště a k tomu vratných 60 % ze zaplacené daně z nemovitosti, kterou Stonava k letošnímu roku pětinásobně zvýšila. Tyto kompenzační příspěvky dosud mohl u obecního úřadu nárokovat jen ten majitel nemovitostí, který je současně zdejším obyvatelem. Zastupitelé teď ovšem kompenzační nároky přiznali i dalším vlastníkům.
Ondřej Feber (Nestraníci) starosta Stonavy: "Došli jsme k závěru, že bychom měli přispívat i těm, kteří jsou poplatníky daně z nemovitosti, kteří sice nemají trvalé bydliště ve Stonavě, ale v jejich budovách mají trvalé bydliště jiní lidé, příbuzní nebo známí a tedy naplňují to, oč usilujeme, aby co nejvíce lidí mělo trvalý pobyt ve Stonavě."
Podmínkou pro nárok na kompenzaci je, že majitel nemovitosti nesmí být obecním dlužníkem, a že finanční příspěvek využije pro zkvalitnění bydlení. Tedy investuje buď do stavebních úprav nemovitosti, jejich zateplení, nebo výměny stávajícího topného systému za ekologičtější. Investiční náklady pak vlastníkům nemovitostí po předložení faktur či jiných dokladů obec proplatí až do výše 60% zaplacené daně z nemovitosti.
Ondřej Feber (Nestraníci) starosta Stonavy: "Jednak ti lidé budou motivováni aby zvelebovali své objekty ve Stonavě, jednak aby tu mělo co nejvíce lidí trvalý pobyt a my jsme už zaevidovali zvýšený počet občanů."
Právnické osoby, tedy firmy, které jsou vlastníky stonavských nemovitostí, však nárok na daňovou kompenzaci nadále nemají. Ondřej Feber (Nestraníci) starosta Stonavy: "Kdybychom kompenzovali daně právnickým osobám, naprosto by se to míjelo cílem. My potřebujeme zíkat peníze od právnických osob, protože ony nám vzhled obce nevylepšují. Naopak, my s nimi máme problémy a získané prostředky budeme investovat do objektů veřejného zájmu."
Výběr pětinásobně navýšených daní z nemovitosti od právnických osob letos do stonavského rozpočtu přinese více jak 10 miliónů korun.