Poprvé se krojovaní havíři ze Stonavy a Pezinku potkali na hornických slavnostech ve Stříbře. Padli si do oka. Vzájemné sympatie teď oficiálně zpečetili na stonavské radnici. Jediný rozdíl mezi nimi je, že místní kopali uhlí, v Pezinku zase zlato. To ostatní, co je pro havíře typické, tedy hlavně odpovědnost, pracovitost a solidaritu mají společné. Znát to bylo i na stonavské hornické zahradní slavnosti.
Štefan Granec, předseda Malokarpatského baníckeho spolku: "Blízcí jsme si tím, že jsme horníci a hornická společnost drží pohromadě."
A to jak při práci, tak při zábavě. Stonavští a pezinští havíři totiž mají společný i smysl pro humor.
Jiří Kaizar, předseda KKH Stonava: "Už jsme uvažovali o společném mezinárodním česko-slovenském skoku přes kůži a dnes z jejich popudu uděláme soutěž v pití piva. Jak to dopadne? Těžko říct, jestli trénovali, tak vyhrají, ale myslím, že to nedají."
Horníci z vinařského kraje si sice nakonec s pivem poradili lépe, ale nově vzniklé přátelství to nepošramotilo. Naopak.
Boleslav Kowalczyk, ředitel dolu ČSM: "Mně se tyto aktivity velice líbí. Jednak Karvinsko je hornický kraj, takže podporování těchto aktivit je přitozené. Stonavští horníci dnes už jezdí po celém světě a druží se s kolegy, ale toto hornictví ubývá. Proto čím víc si budeme připomínat, jak vzniknul tento kraj a jeho kořeny, tím to bude lepší.
Jiří Kaizar, předseda KKH Stonava: "Prostě navzájem si pomáhat, zkoušet, co se dá, co jsme schopni společně udělat, to je ono."
Stonavané svým slovenským kamarádům návštěvu oplatí už v srpnu, kdy se společně sejdou v Rožňavě.