Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Eko magazín: V Bartošovicích vypustili ptáky s vysílačkami

Svátečním dnem nazývají v bartošovické záchranné stanici všechny dny, kdy zpět do přírody navracejí vyléčená zvířata. Koncem srpna tak do Poodří svobodně vylétl čáp černý a luňák hnědý. Dostali jména Josef a Václav, na těle mají připevněné vysílačky na systému GPS a ochránci je budou moci sledovat.

Josef a Václav opustili Záchrannou stanici v Bartošovicích koncem srpna. Pro ochránce to byl důvod k radosti, protože se tak naplňuje jejich hlavní poslání. Den před vypuštěním jim odborníci nasadili vysílací zařízení, to proto, aby mohli monitorovat jejich životní dráhu ve volné přírodě. Na okamžik, kdy budou svobodní, čekali oba opeřenci v krabicích, ve kterých je ochránci převezli ze záchranné stanice na louky u řeky Odry.

“Vypustili jsme ročního luňáka hnědého, je to dravec, který je v Česku jeden z nejvzácnějších. Přijali jsme ho loni na podzim jako silně zesláblého a vyhublého jedince,” říká Petr Orel, vedoucí záchranné stanice Bartošovice. Druhým vypuštěným opeřencem byl čáp černý, mládě odchované ve stanici hednikepovaným párem čápů. Ti už tři roky po sobě úspěšně vyvádějí mláďata.

Zatímco luňák Josef zakroužil nad hlavami ochránců a odlétl na nedaleký strom, zmapovat si okolí, Václav se nejprve prošel po louce, velmi důkladně si rozmyslel a naplánoval svou první svobodnou dráhu letu.

Od prvních okamžiků vzletu budou oba ptáci monitorováni, a protože jsou tažní, bude pro ochránce velmi zajímavé sledovat jejich osud. Zřejmě uvidí jejich putování do Afriky anebo na dálný Východ. Zařízení, které na sobě nosí má jen několik gramů. Lubomír Peške, ornitolog, zoolog, odborný poradce dodává: ”Je vyzkoušeno, že do tří procent dané váhy ptákům nevadí.”

Vysílačka dává ornitologům informace o tahové cestě i zimovišti, o tom, jestli je pták živý, ale třeba i data o napětí solárního panelu. Intervaly vysílání dat je možné na dálku ovlivňovat i podle toho, zda mají baterie dostatek energie. Pokud nejsou nabité, odborníci vyšlou signál, aby informace šly z vysílačky v delších časových odstupech. Naopak, když například pták krouží na slunci, získávají ornitologové data třeba i každou hodinu.

“V poslední době sledujeme vysílačkami nejen rehabilitované ptáky, abychom se dozvěděli o úspěšnosti projektů, ale sledujeme i divoké ptáky, abychom se dozvěděli o místech, kde nějaký člověk dravce tráví jedy,” dodává ornitolog Peške.

Vysílačky stojí okolo třiceti tisíc a na jejich pořízení pro luňáka a čápa přispěl Nadační fond Lidé a zvířata. Na oplátku jim ornitologové nabídli možnost, ptáky pojmenovat. “Zvolili jsme jména podle pohádky o kosích bratrech a pojmenovali jsme je Josef a Václav,” dodává s úsměvem Karin Borejová z Nadačního fondu Lidé a zvířata.

Josef a Václav jsou tedy volní a užívají si svobody, zatím se stále zdržují zhruba 3 km od Záchranné stanice Bartošovice. Brzy je čeká daleká cesta za teplem. O tom, jak si povedou ve velkém světě divoké přírody budou dávat vědět ornitologům vysílačky. 

Nahlásit chybu


K tématu
Karel Skupień - kravín Folwark
Písek
od 28 000 Kč/měsíc

Detail

OFIR Service s.r.o. - pracoviště průmyslová zóna Nošovice
Nošovice
od 32 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o., Moravskoslezský kraj
Ostrava
od 18 000 do 22 000 Kč/měsíc

Detail