EKO MAGAZÍN: Dotace na výměnu kotle je stále možné získat

Vlastníci kotlů na pevná paliva musí topit pouze předepsaným palivem, jako je černé uhlí, dřevo a brikety. Musí provádět pravidelnou kontrolu komína i kotle. A také počítat s tím, že od září roku 2022 bude zakázaný provoz starých kotlů s první a druhou emisní třídou. Lidé mají možnost vyměnit si starý neekologický kotel za nový, k tomu jim pomůže dotace.

Reklama

Kotlíkové dotace jsou určeny na výměnu starých kotlů na tuhá paliva s ručním přikládáním 1. a 2. třídy napojených na otopnou soustavu. Znamená to, že dotaci žadatel neobdrží na plynový kotel, elektrokotel nebo kamna. Splnění emisní třídy potvrdí revizní technik. Žádost o dotaci se podává elektronicky od 5. září 2017.

Petra Brodová, vedoucí Odd. strukturálních fondů, KÚ MS kraje dodává: “Aktuálně máme zaregistrováno asi 7300 žádostí. Zbývá asi ještě 170 mil. korun pro zhruba asi 1600 žadatelů. Celkem vyměníme z peněz, které máme k dispozici asi 8600 kotlů.” Žádosti o dotaci krajský úřad stále přijímá. A to do 31. prosince anebo do přijetí 10 000 žádostí. Vedle elektronického podání je nutné žádost vytisknout, podepsat a s přílohami doručit buď osobně anebo poštou na krajský úřad.

“Od žadatelů jsou velice kladné výstupy, hlavně ta elektronická podoba, protože je opravdu jednoduchá. Ti, kteří si s tím neuměli poradit, tak jsou kanceláře, kde jim poradíme a odezvy jsou velice kladné,” dodala Jarmila Uvírová (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje.

Zhruba 40 procent žadatelů si z dotace pořídila plynový kotel, okolo 23 procent lidí žádá o kombinované kotle a čerpadla. Třetí skupina žadatelů, asi 8 procent, má díky dotaci kotle na biomasu. Z celkového počtu přes 7000 žádostí bylo asi 50 těch, které nesplnily dotační podmínky a musely být vyřazeny. “Nejvíce žádostí je z Ostravy, FM, Opavy a Třince, Karviná se posunula do středu, což je pozitivní. Na čtvrté místě se v počtu žádostí umístila Orlová, což je pozitivní,” říká náměstkyně hejtmana Uvírová.

“Rozdíl mezi 8600 uspokojených žadatelů a 10 000, kteří budou moci být uspokojeni, je jakýsi zásobník, který si chceme vytvořit, abychom v případě až se nám budou uvolňovat prostředky, mohli případně uspokojovat další žadatele.”

Ti, kteří se ještě rozhodují, jaký způsob vytápění zvolí měli možnost setkat se s výrobci a odborníky na mezinárodní výstavě Infotherma, koncem ledna na Výstavišti Černá louka. “Každopádně mě zajímají vystavovatelé, zejména obnovitelné zdroje, protože to úzce souvisí s tím, o co se tady snažíme, a to je zlepšení ovzduší v našem kraji,” dodala náměstkyně hejtmana Uvírová.

Infotherma poskytla řadu námětů jak energii vyrábějí a skladují ve světě. Prezentovaly se nejnovější trendy vytápění se smysluplným využitím obnovitelných zdrojů a třeba také tipy na to, jak ušetřit na nákladech za teplo. Typy kotlů, které jsou v rámci kotlíkové dotace podporovány jsou uvedeny v seznamu kotlů. Ten je přístupný na adrese https.//lokalní-topeniště.msk.cz v záložce odkazy. 
Běhej lesy Bílá. Závod v Beskydech

11.08. 10:00 - 20.07. 16:25
Celý MS kraj, Ski areál Bílá

Hudební maraton Leoše Janáčka

25.10. 19:00 - 28.10. 21:00
Celý MS kraj, Ostrava, Hukvaldy

Střední odborné učiliště DAKOL, s.r.o.
Karviná
od 25 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

MASTER IT Technologies, a.s.
Frýdek-Místek
od 30 000 Kč do 50 000 Kč

Detail

MAKENEX s.r.o.
Nový Jičín
od 13 000 Kč do 14 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu