Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Dotace na výměnu kotle je stále možné získat

Celý MS kraj |

Vlastníci kotlů na pevná paliva musí topit pouze předepsaným palivem, jako je černé uhlí, dřevo a brikety. Musí provádět pravidelnou kontrolu komína i kotle. A také počítat s tím, že od září roku 2022 bude zakázaný provoz starých kotlů s první a druhou emisní třídou. Lidé mají možnost vyměnit si starý neekologický kotel za nový, k tomu jim pomůže dotace.

Kotlíkové dotace jsou určeny na výměnu starých kotlů na tuhá paliva s ručním přikládáním 1. a 2. třídy napojených na otopnou soustavu. Znamená to, že dotaci žadatel neobdrží na plynový kotel, elektrokotel nebo kamna. Splnění emisní třídy potvrdí revizní technik. Žádost o dotaci se podává elektronicky od 5. září 2017.

Petra Brodová, vedoucí Odd. strukturálních fondů, KÚ MS kraje dodává: “Aktuálně máme zaregistrováno asi 7300 žádostí. Zbývá asi ještě 170 mil. korun pro zhruba asi 1600 žadatelů. Celkem vyměníme z peněz, které máme k dispozici asi 8600 kotlů.” Žádosti o dotaci krajský úřad stále přijímá. A to do 31. prosince anebo do přijetí 10 000 žádostí. Vedle elektronického podání je nutné žádost vytisknout, podepsat a s přílohami doručit buď osobně anebo poštou na krajský úřad.

“Od žadatelů jsou velice kladné výstupy, hlavně ta elektronická podoba, protože je opravdu jednoduchá. Ti, kteří si s tím neuměli poradit, tak jsou kanceláře, kde jim poradíme a odezvy jsou velice kladné,” dodala Jarmila Uvírová (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje.

Zhruba 40 procent žadatelů si z dotace pořídila plynový kotel, okolo 23 procent lidí žádá o kombinované kotle a čerpadla. Třetí skupina žadatelů, asi 8 procent, má díky dotaci kotle na biomasu. Z celkového počtu přes 7000 žádostí bylo asi 50 těch, které nesplnily dotační podmínky a musely být vyřazeny. “Nejvíce žádostí je z Ostravy, FM, Opavy a Třince, Karviná se posunula do středu, což je pozitivní. Na čtvrté místě se v počtu žádostí umístila Orlová, což je pozitivní,” říká náměstkyně hejtmana Uvírová.

“Rozdíl mezi 8600 uspokojených žadatelů a 10 000, kteří budou moci být uspokojeni, je jakýsi zásobník, který si chceme vytvořit, abychom v případě až se nám budou uvolňovat prostředky, mohli případně uspokojovat další žadatele.”

Ti, kteří se ještě rozhodují, jaký způsob vytápění zvolí měli možnost setkat se s výrobci a odborníky na mezinárodní výstavě Infotherma, koncem ledna na Výstavišti Černá louka. “Každopádně mě zajímají vystavovatelé, zejména obnovitelné zdroje, protože to úzce souvisí s tím, o co se tady snažíme, a to je zlepšení ovzduší v našem kraji,” dodala náměstkyně hejtmana Uvírová.

Infotherma poskytla řadu námětů jak energii vyrábějí a skladují ve světě. Prezentovaly se nejnovější trendy vytápění se smysluplným využitím obnovitelných zdrojů a třeba také tipy na to, jak ušetřit na nákladech za teplo. Typy kotlů, které jsou v rámci kotlíkové dotace podporovány jsou uvedeny v seznamu kotlů. Ten je přístupný na adrese https.//lokalní-topeniště.msk.cz v záložce odkazy. 

Nahlásit chybu


K tématu

Moravskoslezský kraj spustil 5. kotlíkovou výzvu. Mezi zájemce rozdělí 220 milionů

30. června 2023 19:46 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj vyhlašuje už 5. výzvu kotlíkových dotací. O peníze na výměnu starého kotle za ekologický zdroj tepla si budou moci požádat nízkopříjmové domácnosti. Ministerstvo životního prostředí kraji přidělilo zhruba 220 milionů korun, které by měly postačit na asi 1300 výměn kotlů.

Ostrava přispívá svým občanům na výměnu kotlů. Dotace je navýšena na dvojnásobek

18. ledna 2024 9:06 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Komíny rodinných domků patří k významným zdrojů znečištění na Ostravsku a to i přes jejích masivní výměnu v posledních letech. Aktuálně běží už 5. výzva kotlíkových dotací, která je cílena na seniory i nemajetné občany a Ostrava proto zdvojnásobila svůj příspěvek na 20 tisíc korun. Žadatel tak nemusí investovat ze svého ani korunu.


Bouřky opět zaměstnávají hasiče. Nejčastěji u polámaných a vyvrácených stromů

Dnes 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prochází přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr láme a vyvrací stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají opět plno práce.

Vedení Karviné ocenilo před koncem školního roku nejlepší žáky základních škol

Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

Včera 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Zdravotnická škola se na Den zdraví proměnila v nemocnici

Den zdraví na SZŠ a VOŠZ v Ostravě má dlouhou tradici a je primárně určen pro žáky ostravských mateřských škol a prvního stupně základních škol.

Projekt Tatra do škol přinesl vůz údržbářům

Včera 15:21 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Tatrovka určená pro Správu silnic MS kraje byla slavnostně předána na SPŠ a OA v Bruntále. Více v reportáži.

Jakub Unucka: Zelený vodík je drahý

Posláním Vodíkového klastru MS kraje je aktivní podpora rozvoje ekosystému vodíkového údolí Moravskoslezského kraje a uplatnění vodíkových technologií při hospodářské transformaci našeho kraje.

Žáci SŠ elektrotechnické získali zajímavé finanční ohodnocení

Včera 15:30 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

MS kraj se stejně jako celá Česká republika potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků v energetice. Jedním z nástrojů, jak situaci vylepšit, je motivace žáků studujících energetické obory. Přesně takovým případem je program Prokopa Diviše.

Pickleball Czech Open přilákal hráče z celého světa

Včera 11:31 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Ostravský rodák a světový tenista Ivan Lendl, jeho rival John McEnroe, André Agassi nebo třeba Steffi Grafová. Ti všichni propadli modernímu sportu s názvem pickleball. Zbrusu nové centrum pickleballu vzniklo i v našem kraji – v Dobré u Frýdku-Místku.

Žáci jsou z klimatických změn zděšeni, říká koordinátor

Včera 9:38 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

MS kraj považuje za důležité, aby už žáci základních a středních škol vnímali klimatické změny, které se u nás v posledních letech dějí. Slouží k tomu například projekt Life Coala nebo třeba školení školních environmentálních koordinátorů.

Felinoterapie neboli kontakt nemocného s kočkou je novou podpůrnou terapií v krnovské nemocici

Animoterapie jsou v posledních letech stále oblíbenější podpůrné léčebné metody, spočívající v kontaktu nemocného se zvířetem. Patří sem například canisterapie, hippoterapie, či felinoterapie. Pomáhají v léčebnách nebo domovech seniorů a v poslední době pronikají do klasických nemocnic.

Jes Art, umělecký festival amatérských tvůrců v Janovicích, si za poslední roky zajistil věhlas i oblibu

Malíři, sochaři, fotografové, řezbáři, výtvarníci a představitelé noha dalších odvětví umění se již pošesté sjeli do Janovic u Rýmařova. Ve westernovém kempu Indiana se konal další ročník uměleckého festivalu Jes Art. Svou pestrostí a záběrem zaujal každého návštěvníka.

EKO MAGAZÍN: Dotace na výměnu kotle je stále možné získat
Vydáno 7. března 2018 16:05, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Vlastníci kotlů na pevná paliva musí topit pouze předepsaným palivem, jako je černé uhlí, dřevo a brikety. Musí provádět pravidelnou kontrolu komína i kotle. A také počítat s tím, že od září roku 2022 bude zakázaný provoz starých kotlů s první a druhou emisní třídou. Lidé mají možnost vyměnit si starý neekologický kotel za nový, k tomu jim pomůže dotace.

Kotlíkové dotace jsou určeny na výměnu starých kotlů na tuhá paliva s ručním přikládáním 1. a 2. třídy napojených na otopnou soustavu. Znamená to, že dotaci žadatel neobdrží na plynový kotel, elektrokotel nebo kamna. Splnění emisní třídy potvrdí revizní technik. Žádost o dotaci se podává elektronicky od 5. září 2017.

Petra Brodová, vedoucí Odd. strukturálních fondů, KÚ MS kraje dodává: “Aktuálně máme zaregistrováno asi 7300 žádostí. Zbývá asi ještě 170 mil. korun pro zhruba asi 1600 žadatelů. Celkem vyměníme z peněz, které máme k dispozici asi 8600 kotlů.” Žádosti o dotaci krajský úřad stále přijímá. A to do 31. prosince anebo do přijetí 10 000 žádostí. Vedle elektronického podání je nutné žádost vytisknout, podepsat a s přílohami doručit buď osobně anebo poštou na krajský úřad.

“Od žadatelů jsou velice kladné výstupy, hlavně ta elektronická podoba, protože je opravdu jednoduchá. Ti, kteří si s tím neuměli poradit, tak jsou kanceláře, kde jim poradíme a odezvy jsou velice kladné,” dodala Jarmila Uvírová (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje.

Zhruba 40 procent žadatelů si z dotace pořídila plynový kotel, okolo 23 procent lidí žádá o kombinované kotle a čerpadla. Třetí skupina žadatelů, asi 8 procent, má díky dotaci kotle na biomasu. Z celkového počtu přes 7000 žádostí bylo asi 50 těch, které nesplnily dotační podmínky a musely být vyřazeny. “Nejvíce žádostí je z Ostravy, FM, Opavy a Třince, Karviná se posunula do středu, což je pozitivní. Na čtvrté místě se v počtu žádostí umístila Orlová, což je pozitivní,” říká náměstkyně hejtmana Uvírová.

“Rozdíl mezi 8600 uspokojených žadatelů a 10 000, kteří budou moci být uspokojeni, je jakýsi zásobník, který si chceme vytvořit, abychom v případě až se nám budou uvolňovat prostředky, mohli případně uspokojovat další žadatele.”

Ti, kteří se ještě rozhodují, jaký způsob vytápění zvolí měli možnost setkat se s výrobci a odborníky na mezinárodní výstavě Infotherma, koncem ledna na Výstavišti Černá louka. “Každopádně mě zajímají vystavovatelé, zejména obnovitelné zdroje, protože to úzce souvisí s tím, o co se tady snažíme, a to je zlepšení ovzduší v našem kraji,” dodala náměstkyně hejtmana Uvírová.

Infotherma poskytla řadu námětů jak energii vyrábějí a skladují ve světě. Prezentovaly se nejnovější trendy vytápění se smysluplným využitím obnovitelných zdrojů a třeba také tipy na to, jak ušetřit na nákladech za teplo. Typy kotlů, které jsou v rámci kotlíkové dotace podporovány jsou uvedeny v seznamu kotlů. Ten je přístupný na adrese https.//lokalní-topeniště.msk.cz v záložce odkazy. 

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000011946/eko-magazin-dotace-na-vymenu-kotle-je-stale-mozne-ziskat