Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Průtoky řek v MS kraji jsou kvůli suchu na desetině

Rekordně teplé a na srážky chudé letošní jaro se intenzivně projevuje na průtocích v řekách. Nejvíce je to poznat na řekách tekoucích z Beskyd. Průtoky, tam dosahují dokonce historických minim pro toto období.

"Ostravice a Olše mají 10 až 20% průtoků běžných na přelomu dubna a května. V tocích jesenických je situace lepší a průtoky jsou zde vyšší díky doznívajícímu tání, i tak jde ale jen o 30 až 50% obvyklého průtoku v tomto období," dodává Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry. 

Nádrže Slezská Harta a Kružberk jsou plné díky tání. Zato na beskydských nádržích Morávka, Žermanice a Těrlicko se začínají projevovat nižší přítoky a jejich hladiny klesají. V souladu s manipulačními řády bylo nutné omezit i odtok z těchto přehrad. A sníženou hladinu má ještě pro tuto sezónu i nádrž Šance. Důvodem jsou dokončovací práce na rekonstrukci vodního díla.

"Pokud si situaci přiblížíme na příkladu nádrže Šance za dobu její téměř 50leté existence, je v porovnání s letošní nízkou dubnovou hodnotou přítoku jen o cca 10% nižší jen jeden údaj, a to přítok z roku 1974. Pokud se však podíváme na letošní období od února do dubna, nebyly v historii přehrady dosud zaznamenány tak nízké přítoky za tyto tři navazující měsíce," doplnila mluvčí Vlčková.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy