Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Studniční vodu je třeba každý rok testovat

Celý MS kraj |

Není voda jako voda. Záleží na lokalitě a zdroji, odkud voda pochází. Podle toho má svou chuť, vůni i tvrdost. Vliv na vodu má také stáří a stav vodovodního potrubí. Podobně je na tom i voda studniční. Majitelé studní by neměli podceňovat měření kvality vody. To, že ji dlouhodobě používají nemusí znamenat, že je voda nezávadná.

95% českých domácností používá tak zvanou obecní vodu, ostatní mají vodu studniční. Odhaduje se, že jen jedna z deseti studní obsahuje zdraví neškodnou vodu. Bakteriologické znečištění způsobují živočichové, ale i znečištěná povrchová voda s obsahem koloidních látek jako je pyl, prach, anorganické a organické částice a mikroskopické organismy, které podporují tvorbu řas, bakterií a plísní. Kvalitu studniční vody ovlivní i kontaminovaná povrchová voda.

“Co se týká kvality vody tak se to může projevit přítomností koliformních bakterií, znečištění fekálního původu, které by neměly být ve vodě přítomny,” říká Lucie Chlebková, vedoucí laboratoří, Aqualia infraestructuras inženýring, s.r.o.

Každé jaro si nechává prověřit vodu paní Jana z Dolní Datyně. Studniční vodu rodina používá desítky let a zatím nikdy neměla žádný problém s její kvalitou. Studna je umístěna asi dvacet metrů od domu. Vzorky si laborantka odebere z kohoutku v kuchyni.

“Je to zejména zejména z bezpečnostního hlediska a také proto, že bychom měli znát kvalitu vody u spotřebitele přímo na místě, kde ji používá k vaření a osobní hygieně. Měříme teplotu vody, pokud majitel vodu upravuje desinfekcí, pak i množství chloru. Limit pro množství volného chloru určuje vyhláška, která říká, že by ho mělo být 0,3 mg na litr,” komentuje odběr vody u majitelky studny L. Chlebková.

Pak ještě následuje senzorická zkouška vzorku. Ta hodnotí pach vody na stupnici od jedné do pěti. “Odebraná voda měla 12,3 stupňů C, což je v pořádku, voda má výborné chuťové vlastnosti při této teplotě, množství volného chloru bylo také v pořádku” dodává vedoucí laboratoří.

“Kromě laboratorních zkoušek každé jaro naléváme do studny savo a dezinfikujeme ji,” komentuje starost o studnu majitelka Jana Vranečková. Do ostravské laboratoře putuje ve speciálních taškách v chladícím voze pět lahví s odebranou vodou. Tam bude podrobena laboratorním rozborům. Výsledek by měl být známý zhruba za týden.

“Odebraný vzorek byl do laboratoře přijat, očíslován a zaevidován. A například v laboratoři základních chemických analýz se budou měřit dusitany a amonné ionty,” říká vedoucí laboratoří Chlebková.

Její kolegyně nám ukázala jak se amonné ionty stanovují. V ruce drží lahvičky se vzorkem a vkládá je do speciálního přístroje, který vyhodnotí obsah. Výsledky laborantka vidí v počítači.  

Vzorek má hodnoty, které splňují normy vyhlášky, tedy půl miligramu v litru. Majitelé studny v Dolní Datyni mohou být s kvalitou své vody spokojeni a bez problémů ji mohou užívat. V laboratoři se setkávají i se vzorky vody, která neodpovídá požadavkům vyhlášky. Zakázat pít ji však nemohou, je to na majiteli, jestli bude pátrat po příčinách a bude chtít vodu následně používat anebo ji zkrátka přestane pít. 

Jinak se postupuje u vody dodávané neboli obecní. Její kvalita se prověřuje každý týden. Podle odborníků je v celém MS kraji na velmi vysoké úrovni.

 “Vzorky se odebírají na Opavsku, Karvinsku, Havířovsku, Jičínsku a FM, s tím, že ta frekvence kontroly je velmi vysoká. Jakmile se přijde na jakoukouliv odchylku, musí se provést nápravná opatření a rozbory v laboratoři se dělají tak dlouho, dokud voda není zcela vyhovující,” říká Lucie Chlebková. Chuť vody ovlivňují vápník a hořčík. A zatímco pro lidské tělo je jejich přítomnost ve vodě žádoucí, domácím spotřebičům neprospívají.

Do laboratoří se dostávají i vzorky studánkové vody. Přestože se odborníci setkávají s názorem, že je voda křišťálové čistá a léta se tradují její blahodárné účinky, výsledky laboratorních testů ukážou většinou opak. Údajně až 95% studánkových vod je závadných a nejsou pitné.

Nahlásit chybu


K tématu

Laboratoře AGEL vyšetří v listopadu muže nad 45 let zdarma na rakovinu prostaty

30. října 2023 17:07 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Jako každý rok, i letos, se síť laboratoří AGELLAB v listopadu připojí k celosvětovému boji proti rakovině prostaty a varlat v rámci kampaně Movember. Až do konce měsíce tak nabídnou mužům nad 45 let věku zdarma vyšetření PSA.


Neurologové MNO získali Diamantové ocenění v iktové péči

Neurologové z Iktového centra Městské nemocnice Ostrava se pyšní nejvyšším Diamantovým oceněním za péči o pacienty s cévní mozkovou příhodou. Ocenění získali již po několikáté a je důkazem, že patří ke špičce ve svém oboru.

Anonym vyhrožoval střelbou na Filozofické fakultě v Ostravě, policie ho dopadla

Včera 14:28 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Policisté dnes přijali informaci o možné hrozbě střelby na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. Všechny její budovy nechali okamžitě evakuovat a zároveň pátrali po původci anonymního oznámení. Ten byl následně ve spolupráci se zásahovou jednotkou zadržen.

O komentované prohlídky Bredy je velký zájem. Nabízejí i pohled ze střechy památkově chráněné budovy

Včera 13:27 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opava spustila komentované prohlídky bývalého obchodního domu Breda. Lidé tak mají jedinečnou příležitost prohlédnout si tento památkově chráněný objekt od přízemí až po střechu.

Policisté poskytli první pomoc kolabujícímu diabetikovi v Třinci

Včera 11:47 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Dva policejní instruktoři pomohli u záchrany kolabujícího diabetika. Vraceli se zrovna z výcviku střelecké přípravy, když registrovali na chodníku v Třinci ležícího muže. Okolní svědci už přivolali sanitku a policisté využili svých znalostí a zdravotnického vybavení, aby muži poskytli první pomoc do příjezdu záchranářů.

Děti ze ZŠ K. Světlé v Havířově měly o týden delší prázdniny, další škola otevře až 16. září

V Havířově dostaly dvě školy výjimku od ministerstva školství, která povoluje pozdější začátek školního roku. Radnice totiž pokračuje v modernizaci budov. Jedna ze škol bude mít prázdniny až do 16. září.

Složky IZS darovaly v Ostravě krev. Mnozí členové jsou pravidelní dárci

Nedostatek krve trápí snad všechny nemocnice v celé zemi a proto je každý dárce důležitý. Krevní centrum v Ostravě proto uvítalo akci členů složek Integrovaného záchranného systému "I Tobě koluje v žilách naše krev!", v rámci které přišli darovat krev.

Mladý řidič se těžce zranil po nárazu auta do stromu u Frenštátu pod Radhoštěm

Včera 9:30 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zdravotnická záchranná služba zasahovala v úterý večer u vážné dopravní nehody u Frenštátu pod Radhoštěm. Auto tam narazilo do stromu a dvacetiletého řidiče musel s těžkým zraněním přepravit do nemocnice vrtulník.

Unikátní projekt Nové Lauby je dokončen. Blok domů v centru Ostravy nabízí 83 bytů

10. září 2024 10:30 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Blok obytným domů v historickém centru Ostravy - Nové Lauby je dokončen. Projekt byl vybudován unikátní kombinací veřejných a soukromých financích s tím, že nyní Ostrava část bytů vlastní. Domy zaplnily proluku, která byla využívána jako parkoviště.

Děti z Jablunkova si na festivalu vybíraly sporty, kterým by se chtěly věnovat

Ve sportovním areálu v Bělé se v neděli konal už 3. ročník Festivalu sportu. Děti si mohly vyzkoušet různé sporty a zjistit, zda by se některému chtěly věnovat aktivně.

Další veřejné prostranství v Karviné prošlo výraznou proměnou

10. září 2024 16:36 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

V Karviné skončila další modernizace veřejného prostranství. Tentokrát proměnou prošel prostor mezi tř. 17. listopadu a ulicí Nedbalovou.

Interna MNO nabízí po rekonstrukci větší komfort

Interna Městské nemocnice Ostrava funguje v novém moderním prostředí. Po rekonstrukci se z náhradních prostor v rámci nemocnice přesunula do zmodernizovaného pavilonu E.

Piráti v MS kraji kandidují s podporou Zelených. Lídryní kandidátky je Zuzana Klusová

O hlasy voličů v Moravskoslezském kraji se bude ucházet také Česká pirátská strana, kteří si za svou lídryni zvolila Zuzanu Klusovou z Karviné. Piráti chtějí v regionu zlepšit pracovní i životní podmínky natolik, aby už lidé neodcházeli do jiných částí země.

Chceme nadále podporovat jak neziskové organizace, tak i města a obce, říká Lukáš Curylo (KDU-ČSL), koalice SPOLU MSK

Koalice SPOLU chce v následujícím volebním období podpořit stavbu dalšího domova pro seniory a podle L. Curyla (KDU-ČSL) bude pokračovat v pomoci seniorům, ale i handicapovaným spoluobčanům.

Přímá volba hejtmanů a hlavně odvolatelnost má velký vliv na kvalitu vedení toho kraje, tvrdí Jan Síla, lídr SPD, Trikolory a PRO

Jan Síla (SPD) říká, že formou přímé demokracie je mimo jiné přímá volba a odvolatelnost politika. Výhoda tohoto systému je v tom, že přinutí toho, kdo byl zvolen, pracovat pro ty, kteří ho zvolili. Systém má podle Síly nevýhodu. Mohlo by se stát, že by politika lidé odvolali a nastal by zmatek.

Kraj není transparentní, tvrdí Zuzana Klusová, lídryně Pirátů v MS kraji

10. září 2024 19:00 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková | Volební studio 2024

Piráti prosazují ústy lídryně Klusové, aby projekty byly vybírány tak, aby nikdo neměl pochybnost, že směřují k nějakému předem danému cíli. Do procesu musí být podle Klusové transparentně zapojeni všichni. Navrhuje debaty s lidmi.

Razovské překážky jsou netradičním registrovaným závodem pro děti i dospělé. Konaly se již podruhé

10. září 2024 17:37 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Obec Razová na břehu Slezské Harty se může pyšnit aktivním sportovním klubem Sokol. Ten tady pořádá různé neobvyklé a nové sportovní akce. Jednou z nich je oficiální závod Českého atletického svazu v netradiční disciplíně, s názvem Razovské překážky.

EKO MAGAZÍN: Studniční vodu je třeba každý rok testovat
Vydáno 29. května 2018 16:04, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Není voda jako voda. Záleží na lokalitě a zdroji, odkud voda pochází. Podle toho má svou chuť, vůni i tvrdost. Vliv na vodu má také stáří a stav vodovodního potrubí. Podobně je na tom i voda studniční. Majitelé studní by neměli podceňovat měření kvality vody. To, že ji dlouhodobě používají nemusí znamenat, že je voda nezávadná.

95% českých domácností používá tak zvanou obecní vodu, ostatní mají vodu studniční. Odhaduje se, že jen jedna z deseti studní obsahuje zdraví neškodnou vodu. Bakteriologické znečištění způsobují živočichové, ale i znečištěná povrchová voda s obsahem koloidních látek jako je pyl, prach, anorganické a organické částice a mikroskopické organismy, které podporují tvorbu řas, bakterií a plísní. Kvalitu studniční vody ovlivní i kontaminovaná povrchová voda.

“Co se týká kvality vody tak se to může projevit přítomností koliformních bakterií, znečištění fekálního původu, které by neměly být ve vodě přítomny,” říká Lucie Chlebková, vedoucí laboratoří, Aqualia infraestructuras inženýring, s.r.o.

Každé jaro si nechává prověřit vodu paní Jana z Dolní Datyně. Studniční vodu rodina používá desítky let a zatím nikdy neměla žádný problém s její kvalitou. Studna je umístěna asi dvacet metrů od domu. Vzorky si laborantka odebere z kohoutku v kuchyni.

“Je to zejména zejména z bezpečnostního hlediska a také proto, že bychom měli znát kvalitu vody u spotřebitele přímo na místě, kde ji používá k vaření a osobní hygieně. Měříme teplotu vody, pokud majitel vodu upravuje desinfekcí, pak i množství chloru. Limit pro množství volného chloru určuje vyhláška, která říká, že by ho mělo být 0,3 mg na litr,” komentuje odběr vody u majitelky studny L. Chlebková.

Pak ještě následuje senzorická zkouška vzorku. Ta hodnotí pach vody na stupnici od jedné do pěti. “Odebraná voda měla 12,3 stupňů C, což je v pořádku, voda má výborné chuťové vlastnosti při této teplotě, množství volného chloru bylo také v pořádku” dodává vedoucí laboratoří.

“Kromě laboratorních zkoušek každé jaro naléváme do studny savo a dezinfikujeme ji,” komentuje starost o studnu majitelka Jana Vranečková. Do ostravské laboratoře putuje ve speciálních taškách v chladícím voze pět lahví s odebranou vodou. Tam bude podrobena laboratorním rozborům. Výsledek by měl být známý zhruba za týden.

“Odebraný vzorek byl do laboratoře přijat, očíslován a zaevidován. A například v laboratoři základních chemických analýz se budou měřit dusitany a amonné ionty,” říká vedoucí laboratoří Chlebková.

Její kolegyně nám ukázala jak se amonné ionty stanovují. V ruce drží lahvičky se vzorkem a vkládá je do speciálního přístroje, který vyhodnotí obsah. Výsledky laborantka vidí v počítači.  

Vzorek má hodnoty, které splňují normy vyhlášky, tedy půl miligramu v litru. Majitelé studny v Dolní Datyni mohou být s kvalitou své vody spokojeni a bez problémů ji mohou užívat. V laboratoři se setkávají i se vzorky vody, která neodpovídá požadavkům vyhlášky. Zakázat pít ji však nemohou, je to na majiteli, jestli bude pátrat po příčinách a bude chtít vodu následně používat anebo ji zkrátka přestane pít. 

Jinak se postupuje u vody dodávané neboli obecní. Její kvalita se prověřuje každý týden. Podle odborníků je v celém MS kraji na velmi vysoké úrovni.

 “Vzorky se odebírají na Opavsku, Karvinsku, Havířovsku, Jičínsku a FM, s tím, že ta frekvence kontroly je velmi vysoká. Jakmile se přijde na jakoukouliv odchylku, musí se provést nápravná opatření a rozbory v laboratoři se dělají tak dlouho, dokud voda není zcela vyhovující,” říká Lucie Chlebková. Chuť vody ovlivňují vápník a hořčík. A zatímco pro lidské tělo je jejich přítomnost ve vodě žádoucí, domácím spotřebičům neprospívají.

Do laboratoří se dostávají i vzorky studánkové vody. Přestože se odborníci setkávají s názorem, že je voda křišťálové čistá a léta se tradují její blahodárné účinky, výsledky laboratorních testů ukážou většinou opak. Údajně až 95% studánkových vod je závadných a nejsou pitné.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000013093/eko-magazin-studnicni-vodu-je-treba-kazdy-rok-testovat