Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Obce žádají protipovodňovou ochranu

Celý MS kraj |

Deset let staré schválení stavby přehrady Nové Heřminovy vládou není stále naplněno. Povodí Odry opakovaně předkládá argumenty pro výstavbu přehrady a opatření, které s protipovodňovou ochranou tisíců lidí souvisí. Proti výstavbě nádrže už řadu let bojuje nejen Hnutí Duha Jeseníky, ale i stejnojmenná obec, a to i přes to, že právě díky jejich požadavkům, se bude stavět pouze menší varianta přehrady. Návrh je vůči obci solidární a navrhuje pro ni stejnou ochranu před povodněmi, jako pro větší obce a města pod přehradou. Součástí návrhu bylo také zrušení dlouhodobé stavební uzávěry v obci, které obec bez rozpaků přijala v roce 2010.

Protipovodňová opatření na ochranu měst a obcí na horním toku řeky Opavy včetně stavby nádrže Nové Heřminovy mají stát 6,6 desetin miliardy korun. Povodí Odry už jednu miliardu utratilo za stavby suchých nádrží a hrází a výkupy bezmála 99% pozemků.

Zásadním impulzem pro řešení protipovodňové ochrany v povodí horního toku řeky Opavy na vládní úrovni jsou tragické následky povodně v roce 1997. Velká voda si v kraji tehdy vyžádala 20 obětí a způsobila škody za 17 miliard korun. Nejhůře postižen byl region Krnovska a Opavska. V roce 2008 v rámci řešení protipovodňové ochrany vláda rozhodla o zachování obce Nové Heřminovy s výstavbou menší nádrže s celkovým objemem 15 mil. m3. Nádrž je doplněna úpravou koryta řeky Opavy, ochrannými hrázemi, suchými nádržemi a varovným systémem. Pod Krnovem až po Opavu pak vyrostou lokální ochranné hráze.

“Kompromisní řešení vzniklo na základě požadavků Nových Heřminov, které si nechaly v roce 2001 zpracovat studii, kde oproti tehdy navrhované velké přehradě, postavili tuto malou. Takže to byl návrh Nových Heřminov. My jsme si mysleli, že je to návrh kompromisního řešení a že realizace bude rychlá,” říká Petr Březina, technický ředitel, státního podniku Povodí Odry.

Opak je však pravdou. Vedení obce Nových Heřminov a také Hnutí Duha Jeseníky se proti výstavbě přehrady staví už celých deset let. A zatímco obec se drží platných výsledků referenda, ve kterém lidé z obce odmítli stavbu přehrady, Hnutí Duha argumentuje především alternativním řešením protipovodňové ochrany bez výstavby nádrže.

“Povodí Odry navázalo veškeré protipovodňové patření na podmínku, že bude přehrada, ale my máme spoustu jiných řešení. Ty ale nepřichází v úvahu, protože Povodí Odry si stojí zrovna na tomto jediném. A dospělo to do stádia, kdy se kvůli odporu obce odkládá stavba,” argumentuje Ivo Dokoupil, koordinátor Hnutí Duha Jeseníky.

“My jsme napadli zásady územního rozvoje napřed u Krajského soudu v Ostravě, ten nám nevyhověl, takže naše stížnost se posunula na Nejvyšší správní soud do Brna. Ten nám také nevyhověl a jelikož jsme vázáni referendem, ve kterém musíme ve všech správních řízeních a soudech přehradu odmítat, tak dalším stupněm je Ústavní soud,” komentuje postoj obce starosta Nových Heřminov Ludvík Drobný.

Dosavadní protipovodňová opatření bez přehrady ale 6000 lidí v této části regionu dostatečně neochrání. Toho si jsou vědomi zejména starostové těch obcí, ve kterých už povodně zažili.

“My jsme měli 3. 5. prezentaci Povodí Odry a tenkrát jsem vzkázal panu starostovi, aby se přijel podívat, jaká je psychika lidí, když přijdou lokální deště. A jak naschvál přišla večer lokální povodeň, která zaplavila část obce. Lidem zalila zahrady a všude bylo bahno. Lidé se druhý den ptali, kdy už ta přehrada konečně bude. Všichni ji chtějí, jsou psychicky na dně a vystrašení z každého deště. My za tu přehradu stojíme a chceme ji,” komentuje náladu v obci Brantice starosta Vladimír Dofek. “Není možné čekat na to, co obec Nové Heřminovy vymyslí. Je třeba do toho šlápnout, rozhodnout to a udělat to,” dodává rozlícený starosta Čakové Emilián Janča.

Výstavbou přehrady získají Nové Heřminovy stejnou ochranu před stoletou vodou jako například Krnov. Jeho obyvatelé mají v živé paměti povodeň z roku 1997 a následně o pár let později i bleskovou povodeň v roce 2002. Také proto vedení města stavbu přehrady podporuje.

“Z mého pohledu vidím, že se problém posunuje dále za účasti ŘSD, Povodí Odry a starostů, ale není tady jednoznačnost. Proto nevěřím, že se problém posune mílovými kroky kupředu, byť bychom si to možná někteří přáli, protože nejedná se jen o protipovodňovou ochranu, ale také o rozšíření cestovního ruchu v naší oblasti,” dodává s úsměvem starostka Krnova Jana Koukolová Petrová (bezpp).

“Neumíme jako starostové rozhodnout, jestli to technické řešení je opravdu to správné, protože nejsme v této oblasti vzděláni a nemáme v tomto oboru praxi. V zásadě je toto řešení kompromisní, to znamená, že to je pomenšená varianta oproti té velké a věříme, že toto opatření pomůže snížit riziko povodní na horním toku a pomůže to městům a obcím. Takže to vítáme,” říká s úsměvem primátor Opavy Radim Křupala (ČSSD).

Stavba protipovodňové nádrže si vyžádá demolici 33 obytných a rekreačních staveb v Nových Heřminovech. Téměř 99 % už má státní podnik Povodí Odry vykoupených, celkem za 303 milionů korun.

“Rozsudek Nejvyššího správního soudu, který řeší otázku územního rozvoje jednoznačně vyznívá v tom smyslu, že přehrada je to správné řešení, že zájmy obce Nové Heřminovy byly zohledněny a ten veřejný zájem obcí pod přehradou převyšuje lokální zájem obce Nové Heřminovy. Z toho důvodu jsme přesvědčeni, že přehrada bude a v okamžiku, kdy budeme mít územní rozhodnutí v právní moci, může dojít k vyvlastnění pozemků, ale to je jen krajní varianta, kterou bychom využili jen v případě, že se s obcí nedohodneme,” dodává Jiří Pagáč, generální ředitel státního podniku Povodí Odry.

Nádrž Nové Heřminovy by podle expertů měla přenést až desetiticíciletou vodu. Kdy se začne stavět, se v tuto chvíli neví. Jisté je, že dřív než v roce 2023 to nebude. Postavena by pak mohla být během čtyř stavebních sezon.

Nahlásit chybu


K tématu

Stavební úřad vydal územní rozhodnutí pro přehradu v Nových Heřminovech

26. června 2023 15:01 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Stavební úřad v Bruntále vydal územní rozhodnutí na výstavbu protipovodňové přehrady v Nových Heřminovech na Bruntálsku. Zahájení stavebních prací na přehradní hrázi se předpokládá v roce 2027. Stavební náklady jsou odhadovány na 4,26 miliardy korun včetně opatření v obci Nové Heřminovy.

Po vydatném dešti stouply hladiny řek v celém MS kraji. Povodně ale nehrozí

17. května 2023 12:20 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Celý Moravskoslezský kraj zasáhly vydatné deště, které způsobily vzestup hladiny řek. Vodohospodáři ale vše bedlivě sledují a žádné povodně prý nehrozí. Meteorologové navíc potvrdili ústup srážek.

Modernizovaný Žermanický přivaděč může ochránit Frýdek-Místek před povodní

23. listopadu 2023 14:19 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Žermanický přivaděč prošel rozsáhlou modernizací. Umělé vodní koryto je v současnosti významnou protipovodňovou ochranou Frýdku-Místku. Pojme totiž mnohem víc vody a v případě zvýšených průtoků odlehčí řece Morávce.


111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Dnes 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

Včera 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

Včera 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

Včera 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Bobr se stal hlavním hrdinou oslavy Dne Země

Na náměstí Republiky se v pátek konal Den Země, který se váže k ochraně životního prostředí. Žáci škol si užili bohatý program.

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě

Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

Pokrývači

Hlučín Nástup: od 1. května 2024 od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

20 kubíků odpadu vysbírali krajští úředníci z okolí Heřmanického rybníka v Ostravě

Dnes 10:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

I letos se zaměstnanci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě zapojili do akce Ukliďme Česko, která se koná u příležitosti Dne Země. Přes 30 lidí uklízelo kolem Heřmanického rybníka v Ostravě.

Únik radioaktivní látky na ostravském letišti byl námětem cvičení hasičů

Včera 18:49 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Při nakládání do auta došlo k poškození balíčku, který přepravoval radioaktivní materiál. To byl námět mimořádného cvičení hasičů v areálu letiště Leoše Janáčka Ostrava.

Nejlepší dezert upekla na krajské soutěži žákyně střední školy v Českém Těšíně

Včera 17:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už posedmé se konala soutěž pro budoucí cukráře MARLENKA CUP. Zúčastnili se jí žáci ze všech 7 krajem zřizovaných škol, které nabízejí obor Cukrář. Letos byla hlavní surovinou čokoláda a kakao, které nejvíce proslavil dort à la Sacher. Své dovednosti a kreativitu předvedlo celkem 14 budoucích cukrářů.

Policie hledá padesátiletého muže z Havířova, naposledy ho viděli před měsícem

Včera 15:22 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Kriminalisté vyhlásili pátrání po padesátiletém muži z Havířova. Naposledy ho viděli před měsícem v centru města a od té doby, jakoby se po něm slehla zem.

Summit v Abú Dhabí přinesl inspiraci pro energetiku v našem kraji

Delegace MS kraje přijala pozvání na World Future Energy Summit ve Spojených arabských emirátech. Světová obchodní událost pro budoucí energii a udržitelnost se konala v Abu Dhabi a přinesla spoustu inspirativních příkladů i pro náš region.

Podíl obnovitelných zdrojů v Německu prudce roste

18. dubna 2024 21:49 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Před rokem, v polovině dubna 2023, skončil v Německu provoz tří posledních jaderných reaktorů. V jaderných elektrárnách Německo v té době vyrábělo již jen zhruba pět procent elektřiny.

EKO MAGAZÍN: Obce žádají protipovodňovou ochranu
Vydáno 6. června 2018 14:02, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Deset let staré schválení stavby přehrady Nové Heřminovy vládou není stále naplněno. Povodí Odry opakovaně předkládá argumenty pro výstavbu přehrady a opatření, které s protipovodňovou ochranou tisíců lidí souvisí. Proti výstavbě nádrže už řadu let bojuje nejen Hnutí Duha Jeseníky, ale i stejnojmenná obec, a to i přes to, že právě díky jejich požadavkům, se bude stavět pouze menší varianta přehrady. Návrh je vůči obci solidární a navrhuje pro ni stejnou ochranu před povodněmi, jako pro větší obce a města pod přehradou. Součástí návrhu bylo také zrušení dlouhodobé stavební uzávěry v obci, které obec bez rozpaků přijala v roce 2010.

Protipovodňová opatření na ochranu měst a obcí na horním toku řeky Opavy včetně stavby nádrže Nové Heřminovy mají stát 6,6 desetin miliardy korun. Povodí Odry už jednu miliardu utratilo za stavby suchých nádrží a hrází a výkupy bezmála 99% pozemků.

Zásadním impulzem pro řešení protipovodňové ochrany v povodí horního toku řeky Opavy na vládní úrovni jsou tragické následky povodně v roce 1997. Velká voda si v kraji tehdy vyžádala 20 obětí a způsobila škody za 17 miliard korun. Nejhůře postižen byl region Krnovska a Opavska. V roce 2008 v rámci řešení protipovodňové ochrany vláda rozhodla o zachování obce Nové Heřminovy s výstavbou menší nádrže s celkovým objemem 15 mil. m3. Nádrž je doplněna úpravou koryta řeky Opavy, ochrannými hrázemi, suchými nádržemi a varovným systémem. Pod Krnovem až po Opavu pak vyrostou lokální ochranné hráze.

“Kompromisní řešení vzniklo na základě požadavků Nových Heřminov, které si nechaly v roce 2001 zpracovat studii, kde oproti tehdy navrhované velké přehradě, postavili tuto malou. Takže to byl návrh Nových Heřminov. My jsme si mysleli, že je to návrh kompromisního řešení a že realizace bude rychlá,” říká Petr Březina, technický ředitel, státního podniku Povodí Odry.

Opak je však pravdou. Vedení obce Nových Heřminov a také Hnutí Duha Jeseníky se proti výstavbě přehrady staví už celých deset let. A zatímco obec se drží platných výsledků referenda, ve kterém lidé z obce odmítli stavbu přehrady, Hnutí Duha argumentuje především alternativním řešením protipovodňové ochrany bez výstavby nádrže.

“Povodí Odry navázalo veškeré protipovodňové patření na podmínku, že bude přehrada, ale my máme spoustu jiných řešení. Ty ale nepřichází v úvahu, protože Povodí Odry si stojí zrovna na tomto jediném. A dospělo to do stádia, kdy se kvůli odporu obce odkládá stavba,” argumentuje Ivo Dokoupil, koordinátor Hnutí Duha Jeseníky.

“My jsme napadli zásady územního rozvoje napřed u Krajského soudu v Ostravě, ten nám nevyhověl, takže naše stížnost se posunula na Nejvyšší správní soud do Brna. Ten nám také nevyhověl a jelikož jsme vázáni referendem, ve kterém musíme ve všech správních řízeních a soudech přehradu odmítat, tak dalším stupněm je Ústavní soud,” komentuje postoj obce starosta Nových Heřminov Ludvík Drobný.

Dosavadní protipovodňová opatření bez přehrady ale 6000 lidí v této části regionu dostatečně neochrání. Toho si jsou vědomi zejména starostové těch obcí, ve kterých už povodně zažili.

“My jsme měli 3. 5. prezentaci Povodí Odry a tenkrát jsem vzkázal panu starostovi, aby se přijel podívat, jaká je psychika lidí, když přijdou lokální deště. A jak naschvál přišla večer lokální povodeň, která zaplavila část obce. Lidem zalila zahrady a všude bylo bahno. Lidé se druhý den ptali, kdy už ta přehrada konečně bude. Všichni ji chtějí, jsou psychicky na dně a vystrašení z každého deště. My za tu přehradu stojíme a chceme ji,” komentuje náladu v obci Brantice starosta Vladimír Dofek. “Není možné čekat na to, co obec Nové Heřminovy vymyslí. Je třeba do toho šlápnout, rozhodnout to a udělat to,” dodává rozlícený starosta Čakové Emilián Janča.

Výstavbou přehrady získají Nové Heřminovy stejnou ochranu před stoletou vodou jako například Krnov. Jeho obyvatelé mají v živé paměti povodeň z roku 1997 a následně o pár let později i bleskovou povodeň v roce 2002. Také proto vedení města stavbu přehrady podporuje.

“Z mého pohledu vidím, že se problém posunuje dále za účasti ŘSD, Povodí Odry a starostů, ale není tady jednoznačnost. Proto nevěřím, že se problém posune mílovými kroky kupředu, byť bychom si to možná někteří přáli, protože nejedná se jen o protipovodňovou ochranu, ale také o rozšíření cestovního ruchu v naší oblasti,” dodává s úsměvem starostka Krnova Jana Koukolová Petrová (bezpp).

“Neumíme jako starostové rozhodnout, jestli to technické řešení je opravdu to správné, protože nejsme v této oblasti vzděláni a nemáme v tomto oboru praxi. V zásadě je toto řešení kompromisní, to znamená, že to je pomenšená varianta oproti té velké a věříme, že toto opatření pomůže snížit riziko povodní na horním toku a pomůže to městům a obcím. Takže to vítáme,” říká s úsměvem primátor Opavy Radim Křupala (ČSSD).

Stavba protipovodňové nádrže si vyžádá demolici 33 obytných a rekreačních staveb v Nových Heřminovech. Téměř 99 % už má státní podnik Povodí Odry vykoupených, celkem za 303 milionů korun.

“Rozsudek Nejvyššího správního soudu, který řeší otázku územního rozvoje jednoznačně vyznívá v tom smyslu, že přehrada je to správné řešení, že zájmy obce Nové Heřminovy byly zohledněny a ten veřejný zájem obcí pod přehradou převyšuje lokální zájem obce Nové Heřminovy. Z toho důvodu jsme přesvědčeni, že přehrada bude a v okamžiku, kdy budeme mít územní rozhodnutí v právní moci, může dojít k vyvlastnění pozemků, ale to je jen krajní varianta, kterou bychom využili jen v případě, že se s obcí nedohodneme,” dodává Jiří Pagáč, generální ředitel státního podniku Povodí Odry.

Nádrž Nové Heřminovy by podle expertů měla přenést až desetiticíciletou vodu. Kdy se začne stavět, se v tuto chvíli neví. Jisté je, že dřív než v roce 2023 to nebude. Postavena by pak mohla být během čtyř stavebních sezon.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000013198/eko-magazin-obce-zadaji-protipovodnovou-ochranu