Reklama

MS kraj je na hranici epidemie nebezpečných spalniček

V Moravskoslezském kraji začíná epidemie spalniček. Zatímco loni bylo za celý rok šest případů této vysoce nakažlivé nemoci, letos už hygienici evidují 10 nakažených. Spalničky celosvětově patří mezi nejčastější příčiny úmrtí malých dětí. Už v minulém týdnu proto začala rozsáhlá protiepidemická opatření.

Reklama

Krajská hygienická stanice v Ostravě bije na poplach. Začíná totiž epidemie spalniček. Jen v lednu onemocnělo v našem regionu 10 lidí, z toho 6 dospělých a 4 neočkované děti. Je pravděpodobné, že nemocných bude přibývat. Nákaza se šíří velmi snadno. "Virus spalniček se šíří jako typická kapénková nákaza, ale lze ji také přenést kontaktem přes kontaminované předměty. Uvádí se, že virus ve vnějším prostředí přežívá 2-3 hodiny,"  uvádí mluvčí Krajské hygienické stanice Radim Mudra.

Na krajském úřadě se sešli zástupci nemocnic, hygieny a úřadu, aby zvolili co nejlepší společný postup v boji proti šíření nákazy. Základem je dobrá informovanost. "Včera proběhlo jednání, kde se domluvilo, že je nutné informovat veřejnost o tom, jak vypadají příznaky a také  jak se má občan zachovat, když má podezření na spalničky," vysvětluje mluvčí MS kraje NIkola Birklenová.

Důležité je, aby každý, kdo má podezření na spalničky, nechodil mezi lidi do čekárny lékaře a zavolal si pomoc přímo domů. Příznakem nemoci je horečka, vyrážka a zánět spojivek. Spalničky mohou dostat i dospělí, u kterých tzv. vyvanula imunita z očkování. 
Valaši na Těšínsku / výstava

28.03. 16:00 - 29.03. 18:00
Celý MS kraj, Výstavní síň, Jablunkov

Obléhání nedobytné pevnosti / bitva o hrad Hukvaldy

20.07. 13:00 - 21.07. 14:00
Celý MS kraj, Hrad Hukvaldy

Baškohrátky / závod netradičních plavidel

17.08. 10:00 - 18.07. 15:23
Celý MS kraj, Areál přehrady Baška

FERRIT s. r. o.
Frýdek-Místek
od 115 Kč

Detail

Rodina Koláčkova s.r.o.
Bruntál
od 15 000 Kč do 20 000 Kč

Detail

Základní škola Havířov - Šumbark Moravská 29/497 okres Karviná, příspěvková organizace
Karviná
od 19 850 Kč do 28 750 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu