MS kraj je na hranici epidemie nebezpečných spalniček

V Moravskoslezském kraji začíná epidemie spalniček. Zatímco loni bylo za celý rok šest případů této vysoce nakažlivé nemoci, letos už hygienici evidují 10 nakažených. Spalničky celosvětově patří mezi nejčastější příčiny úmrtí malých dětí. Už v minulém týdnu proto začala rozsáhlá protiepidemická opatření.

Krajská hygienická stanice v Ostravě bije na poplach. Začíná totiž epidemie spalniček. Jen v lednu onemocnělo v našem regionu 10 lidí, z toho 6 dospělých a 4 neočkované děti. Je pravděpodobné, že nemocných bude přibývat. Nákaza se šíří velmi snadno. "Virus spalniček se šíří jako typická kapénková nákaza, ale lze ji také přenést kontaktem přes kontaminované předměty. Uvádí se, že virus ve vnějším prostředí přežívá 2-3 hodiny,"  uvádí mluvčí Krajské hygienické stanice Radim Mudra.

Na krajském úřadě se sešli zástupci nemocnic, hygieny a úřadu, aby zvolili co nejlepší společný postup v boji proti šíření nákazy. Základem je dobrá informovanost. "Včera proběhlo jednání, kde se domluvilo, že je nutné informovat veřejnost o tom, jak vypadají příznaky a také  jak se má občan zachovat, když má podezření na spalničky," vysvětluje mluvčí MS kraje NIkola Birklenová.

Důležité je, aby každý, kdo má podezření na spalničky, nechodil mezi lidi do čekárny lékaře a zavolal si pomoc přímo domů. Příznakem nemoci je horečka, vyrážka a zánět spojivek. Spalničky mohou dostat i dospělí, u kterých tzv. vyvanula imunita z očkování. 
Otazník jménem Jan Masaryk / přednáška Pavla Carbola

Dnes 17:00 - 20:27
Celý MS kraj, Knihovna, Baška

II. Bílovecký swap / výměnný bazar s oblečením

26.10. 9:00 - 23.10. 20:27
Celý MS kraj, Knihovna, Bílovec

Strašidelný průvod se světýlky

08.11. 17:00 - 23.10. 20:27
Celý MS kraj, Kulturní dům, Baška

Martin Kolek s.r.o.
Karviná
od 16 280 Kč do 35 000 Kč

Detail

ELANDOMY s.r.o.
Karviná
od 13 500 Kč

Detail

Vězeňská služba České republiky
Opava
od 26 100 Kč do 38 100 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu