Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

MS kraj je na hranici epidemie nebezpečných spalniček

V Moravskoslezském kraji začíná epidemie spalniček. Zatímco loni bylo za celý rok šest případů této vysoce nakažlivé nemoci, letos už hygienici evidují 10 nakažených. Spalničky celosvětově patří mezi nejčastější příčiny úmrtí malých dětí. Už v minulém týdnu proto začala rozsáhlá protiepidemická opatření.

Krajská hygienická stanice v Ostravě bije na poplach. Začíná totiž epidemie spalniček. Jen v lednu onemocnělo v našem regionu 10 lidí, z toho 6 dospělých a 4 neočkované děti. Je pravděpodobné, že nemocných bude přibývat. Nákaza se šíří velmi snadno. "Virus spalniček se šíří jako typická kapénková nákaza, ale lze ji také přenést kontaktem přes kontaminované předměty. Uvádí se, že virus ve vnějším prostředí přežívá 2-3 hodiny,"  uvádí mluvčí Krajské hygienické stanice Radim Mudra.

Na krajském úřadě se sešli zástupci nemocnic, hygieny a úřadu, aby zvolili co nejlepší společný postup v boji proti šíření nákazy. Základem je dobrá informovanost. "Včera proběhlo jednání, kde se domluvilo, že je nutné informovat veřejnost o tom, jak vypadají příznaky a také  jak se má občan zachovat, když má podezření na spalničky," vysvětluje mluvčí MS kraje NIkola Birklenová.

Důležité je, aby každý, kdo má podezření na spalničky, nechodil mezi lidi do čekárny lékaře a zavolal si pomoc přímo domů. Příznakem nemoci je horečka, vyrážka a zánět spojivek. Spalničky mohou dostat i dospělí, u kterých tzv. vyvanula imunita z očkování. 

Nahlásit chybu


K tématu
WC Servis s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 40 000 do 55 000 Kč/měsíc

Detail

DENIM TRADE s.r.o. - pracoviště
Frýdek-Místek
od 15 800 Kč/měsíc

Detail

Generální ředitelství cel, Ostrava
Ostrava
od 21 800 do 29 520 Kč/měsíc

Detail