Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Bezobalové nakupování je prevencí vzniku odpadu

  • Celý MS kraj,

Bezobalové obchody získávají na oblibě a zákazníci v nich nacházejí stále širší sortiment. Samotní provozovatelé se inspirují navzájem a radí si na sociálních sítích. Těžko říct jak dlouho…, zatím si ještě nekonkurují, bezobalových obchodů je totiž ještě stále málo.

Obchod bezobalu ve FM nabízí potraviny všeho druhu, kosmetiku a drogerii na váhu, sušené ovoce, ale i kávu a dobroty od lokálních výrobců. Obal si donese zákazník, ti zkušenější už mají nádobky a pytlíčky různých velikostí, mnohdy vlastní výroby.

Obchod funguje od srpna a za osm měsíců ztrojnásobil tržby. “Tento bezobalový obchod je projektem neziskové organizace Laudáto si, takže je to součást něčeho komplexnějšího. Dává nám to smysl, protože chceme motivovat lidi malými kroky k ochraně přírody,” komentuje hlavní myšlenku obchodu Michaela Gongolová.


“Nejčastěji nakupuji mouky, cizrnu, sušené potraviny. Já třeba doma nemám vůbec koš, máme jen takový malý kyblíček, který plní spíše ostatní členové rodiny nebo návštěvy a tak,” říká s úsměvem zákaznice Líba.


“Ve chvíli, kdy, začnete vařit pro rodinu a vidíte, kolik odpadu denně odnášíte do tříděného odpadu, tak vás to přiměje trošičku přemýšlet jinak,” říká zákaznice Aneta.

Bezobalový obchod je také v Odrách. Majitelka Monika Pavlíková objíždí podobné prodejny po Česku a inspiruje se nabídkou a hledá i nové bezobalové dodavatele. Součástí jejího obchůdku je i bistro. “Myslím si, že k nám chodí lidé, kteří chtějí žít zdravě, pak lidé, kteří myslí na ekologii a pak to jsou lidé, kteří chtějí zkusit něco nového.


V bezobalovém obchodě je všechno na kusy nebo na váhu. Nabídka sortimentu je široká a pro nezasvěcené přináší řadu otazníků, co k čemu slouží anebo jak to či ono použít. Jako třeba tuhý šampon, odličovací tampóny anebo potřeby intimní hygieny. “Soustředíme se nejen na potraviny, ale i na stáčenou drogerii a na tzv. Zero waste life, což znamená život s nulovým odpadem a pokud člověk směřuje k takovému životu, potřebuje spoustu drobností,” řekla M. Gongolová.

Bezobalově už fungují i někteří dodavatelé. Obaly zpětně od prodejců odebírají a znovu naplňují. Anebo obaly recyklují. Jako například tyto papírové obaly na sešity, původně to byly pytle plné zboží.


“Když nám přijdou potraviny v pytli, tak je přesypáváme do menších bezpečných nádob. Děláme to i kvůli zabezpečení kvality, chceme se vyvarovat vlhku a také třeba molům,” komentuje skladování v bezobalovém obchodě M. Gongolová.

Podobně funguje i bezobalový obchod v Ostravě. Před časem ho majitelé přestěhovali z Vítkovic do větších prostor v centru města. Přiznávají, že se často v obchodě ani na chvíli nezastaví, cestu k nim si nachází čím dál více lidí.“K nám chodí nejčastěji lidé ve věku od 35 let do 40 let, ale chodí i starší a mladší. Třeba tady chodí 13leté zákazníky, kteří tady chodí nakupovat. Máme tady i starší babičky, které to zažily samy v době, kdy to bylo přirozené,” okomentovala zákaznickou skladbu spolumajitelka bezobalového obchodu v Ostravě Gabriela Holečková.

“Chodím nakupovat tak jednou měsíčně, nakupuji vždycky ve větším a co mě přitahuje? Jsme ekologická domácnost, líbí se mi tady nabídka,” prozradila zákaznice Lenka.


Bezobalové nakupování je úplně odlišný koncept pořizování zboží. Je zapotřebí více plánovat jaké potraviny doma chybí, nachystat si nádoby a textilní pytlíčky a pak teprve jít nakupovat. Po návratu z nákupu, ale lidé nemají hromady igelitových sáčků a k tomu třeba i velkou igelitovou tašku. Jde o zbytečný obal, který příroda rozkládá 25 let.

Nahlásit chybu
DELTA facility, s.r.o. - Hasičská zbrojnice Ostrava - Dubina
Ostrava
od 8 650 Kč/měsíc

Detail

KOVO Třinec s.r.o. - areál TŽ
Třinec
od 23 296 Kč/měsíc

Detail

AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 34 000 Kč/měsíc

Detail