Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • OPAVA ZVEDÁ KAPACITY PRO UBYTOVÁNÍ SENIORŮ, NOVÉ POKOJE MÁ V DOMOVĚ OASA
  • KLIMKOVICE ZAHAJUJÍ REKONSTRUKCI DOMOVA PRO SENIORY ZA 23 MILIONŮ KORUN
  • F-M SE DOHODL S KRAJEM NA FINANCOVÁNÍ OPRAVY BAZÉNU NA SŠ DŘEVOZPRACUJÍCÍ
  • NELEGÁLNÍ ODPAD Z JIŘÍKOVA (BRUNTÁLSKO) SE PODLE MINISTRA ŽP ODVEZE DO 10 TÝDNŮ
  • KŘIŽOVATKA MEZI KOPŘIVNICÍ A ŠTRAMBERKEM SE UPRAVUJE, KVŮLI BEZPEČNOSTI
  • FALEŠNÍ BANKÉŘI VYLÁKALI Z LIDÍ NA OSTRAVSKU 15 MILIONŮ, POLICIE ŘEŠÍ 40 PŘÍPADŮ
  • FESTIVAL BEATS FOR LOVE ODTAJNIL VELKOU HVĚZDU, PŘIJEDE ŠVÉDSKÝ DJ AXWELL
  • STÁT STÁLE ŘEŠÍ, ZDA BUDE KVŮLI STAVBĚ PŘEHRADY NOVÉ HEŘMINOVY VYVLASTŇOVAT
  • NEMOCNOST V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI KLESLA POD EPIDEMII (1 482 NA 100 TISÍC LIDÍ)
  • FESTIVAL OSTRAVSKÉ DNY CHYSTÁ SVĚTOVÉ PREMIÉRY I KONCERT NA ČERPACÍ STANICI
  • OPAVA ODHALÍ PLÁNY NA REKONSTRUKCI IKONICKÉHO OBCHODNÍHO DOMU BREDA
  • V BOHUMÍNĚ PŘIBUDOU STROMY TÉMĚŘ ZA PŮL MILIONU KORUN
  • LETNÍ SHAKESPEAROVSKÉ SLAVNOSTI V OSTRAVĚ NABÍDNOU OSM INSCENACÍ
  • VÍTKOVICE STEEL DODAJÍ PŘES 1000 ŠTĚTOVNIC NA VYBUDOVÁNÍ BARIÉRY V HUSTOPEČÍCH
  • V KLUBU HC VÍTKOVICE SKONČILO DEVĚT HOKEJISTŮ VČETNĚ KOŠŤÁLKA ČI BUKARTSE

DIAMO zveřejní možnosti sanace heřmanické haldy 20. června

Ostrava-město |  | Eko magazín

Heřmanická halda. Je jí sto let, leží na okraji Ostravy, kousek od čtvrtí Hrušov a Heřmanice. Její rozloha je 60 hektarů, na kterých je uloženo 30 milionů tun hlušiny z bývalých dolů. Materiál, který obsahuje také uhlí, hoří. A i když jsou podzemní požáry uhelných odvalů běžné, například v sousedním Polsku jich doutná a prohořívá na 15, u Heřmanické haldy to je možné vnímat jako problém. Je tam totiž uložen také nebezpečný odpad z koksoven.

Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Sanaci haldy Heřmanice, jako staré ekologické zátěže, má na starosti státní podnik Diamo. Ten ale sanaci zastavil v létě roku 2022.

      Tomáš Indrei, mluvčí DIAMA: “V tuto chvíli na odvalu provádíme termometrický monitoring, to znamená, že sledujeme teplotu, která tady a používáme také injektáž, co jsou vrty, přes které pouštíme do odvalu cemento-popílkovou směs, která má tlumit termickou aktivitu. Další sanační práce na Heřmanickém odvalu jsou dočasně zastaveny z důvodu, že jsou tady komplikované majetkové vztahy v této lokalitě.”

      Nové vedení Ostravy se od svého nástupu na magistrát o haldu začalo zajímat a vyžádalo si prošetření, co se na Heřmanické haldě děje. Zhruba po roce se na magistrátě začínají shromažďovat výsledky.

      Aleš Boháč (nez), náměstek primátora Ostravy: “Trochu mě mrzí, že po 20 letech je haldovina ve stejném množství, takže ty práce tam v podstatě, nevím, co státní podnik tam celou tu dobu dělal, ale asi nic dobrého. Ty závěry, které se k nám dostávají, tak v kalové nádrži jsou nalezeny látky, které jsou neslučitelné se životním prostředím. Kalová nádrž, která měla být už dávno sanována, tak se tam znovu objevila a je nalezena. Ředitel DIAMA říká, že je to chyba, která se prokopírovala, je to nebezpečná kalová nádrž, která momentálně prohořívá a má v sobě nebezpečné látky."
      Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: “Všichni jsme asi slyšeli, co se v minulosti na haldě dělo, nechme to minulosti, ale některé záležitosti vyšetřuje policie, je třeba ji nechat pracovat. Nicméně předpokládám, že nové vedení DIAMA je připraveno to vyřešit.”
      Mirko Jašurek, konzultant: “Pohybujeme se v prostoru báňského díla, je nutné dokončit celkovou sanaci a úpravu povrchu, ale pokud halda hoří, tak to nejde. Prioritně je třeba zabránit přístupu vzduchu do tohoto prostoru, protože z každé strany do toho někdo vrtá, má to spoustu majitelů a ten prostor je potřeba řešit komplexně.”

      Největší obavy jsou z prohořívání haldy, které se může přiblížit k uloženému chemickému odpadu. Zhruba před dvaceti lety, kdy se odpad z koksoven na místo ukládal, neplatila ještě současná legislativa a od prohořívajících míst byl nebezpečný odpad uložen daleko.

      Mirko Jašurek, konzultant: “Stávající skládka se překryla materiálem - pravděpodobně to byly pevnější folie a překrylo se inertním materiálem tak, aby nebezpečné látky, které tam jsou uložené, nemohly unikat do okolí. To tehdy schvalovaly všechny dotčené orgány, včetně ČIŽP, správce území DIAMA a včetně magistrátu a krajského úřadu, všichni se vyjádřili, že to je možné udělat a udělal se proces, jak ze zákona vyplývá, ale s ohledem na to, kde to a co to je, nebylo šťastné.”

      Také sousední Polsko řeší doutnající haldy. Na území jich mají okolo 250, z toho zhruba 17 prohořívá. Jejich likvidace je stejně složitá. V podstatě pokud to jde, pak hlady rozebírají. Vybírají hořící materiál a ten ochlazují. V některých případech ohniska zasypávají vrstvou hlíny. Je to ale krátkodobé řešení, které hlavně zabraňuje únik emisí do ovzduší, ale po čase se opět tepelné ohnisko objeví. Jednou z cest, která se využívá také v Polsku, je stavba oddělovacích vzdušných stěn. Na Heřmanické haldě má tato stěna zabránit prohoření haldy směrem ke skládce chemických odpadů.

      Zenon Różański, Slezská technická univerzita, Glivice: “Vzdušná stěna, která je v Heřmanicích, plní důležitou roli. Jde tady o odizolování místa, které hoří, od části, která ještě nepodléhá termickým procesům. Aby stěna plnila svou funkci, musí být vyplněna inertním materiálem, který bude mít termoizolační vlastnosti. Potom bude stěna plnit termoizolační bariéru proti přemisťujícímu se hoření. Ve vašem případě bych doporučil, aby termoizolační stěna byla vystavěna v celém prostoru tak, aby oddělila hořící a nehořící část haldy. V Polsku máme se vzdušnými - termoizolačními stěnami dobré zkušenosti, protože zabrání šíření požárů na haldách.”
      Aleš Boháč (nez), náměstek primátora Ostravy: “Nechceme nic po DIAMU jiného, než to, k čemu byl státní podnik určen, aby přestal dělat byznys na místech, které jsou obyčejným lidem skryté, ale aby opravdu naplnil tu povinnost sanovat těžební bývalé zátěže tak, aby Ostrava nebyla zatěžována znečištěním. A z Heřmanické haldy aby bylo do budoucna nějaké území na volnočasovou aktivitu nebo lehká průmyslová zóna. Bohužel 20 let uteklo a já jsem rád, že ty výsledky jsou venku a že jsme udělali tlustou pomyslnou čáru, aby se zastavilo to, co se tam dělo. Protože to nebylo nic spojeného se sanací a evidentně se ukazuje, že nám to dalo jen na další roky a další práci. A na místě, na kterém mělo vznikat místo pro město přijatelné, vznikaly nějaké nešvary.”
      Tomáš Indrei, mluvčí DIAMA: “My jsme teď dostali k dispozici zhruba dva až tři měsíce na to, abychom zpracovali detailní podobu všech možných technických řešení sanace Heřmanického odvalu, a to jak s ohledem na časovou náročnost, tak také na zatížení životního prostředí a také finanční náročnost. Všechny tyto sanační metody budou podrobeny multikriteriální analýze. Meziresortní komise nám v podstatě uložila do 20. 6. 2024 připravit podklady pro řešení sanace na Heřmanickém odvalu. Ve chvíli, kdy analýza bude hotová, tak podle ní se zvolí ta nejvhodnější sanační metoda.”
      Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: “Já již trochu vím, co v tom stanovisku bude, my jsme o tom v rámci jednání s DIAMEM a panem primátorem diskutovali, takže já počkám, co nakonec představí, protože tam probíhají ještě nějaké analýzy. Nicméně jsem přesvědčen o tom, že DIAMO přijde s řešením tohoto problému, který za sebe vnímám, že je velkým ekologickým problémem a velkou ekologickou zátěží z minulosti. Na druhou stranu to není tak akutní, že by to bezprostředně ohrožovalo životy a zdraví lidí. To řešení bude - myslím, že bude - velmi kvalitní a jsem přesvědčený o tom, že bude i dostupné, to znamená, že bude v možnostech ministerstva financí.”

      Do boje o to, aby byla heřmanická halda co nejdříve sanována, se přidali také občané prostřednictvím petice. Ta překročila potřebnou hranici 10 000 podpisů a po jejich ověření u ministerstva vnitra, bude následovat žádost o slyšení u petičního výboru Poslanecké sněmovny.

      Nahlásit chybu


      K tématu

      Sarkofág za tři miliardy má překrýt prohořívající haldu v Ostravě

      20. června 2024 16:29 | Ostrava-město | Jiří Cileček

      Odborníci přišli s řešením, jak dokončit sanaci haldy Heřmanice. Hodlají tam postavit speciální sarkofág, který má zajistit spolehlivou ochranu životního prostředí i zdraví obyvatel. Práce mají trvat deset let a náklady se odhadují až na 3 miliardy korun.

      Diamo rozšířilo imisní monitoring u heřmanické haldy

      29. května 2024 12:10 | Ostrava-město | Jiří Cileček

      Státní podnik Diamo rozšířil monitorování imisí kolem haldy Heřmanice v Ostravě. Nově se měří nepřetržitě na dvou místech. Mobilní stanice jsou umístěny v nejbližších obydlených místech od odvalu. Diamo chce 20. června představit, jak by mohla sanace haldy pokračovat.

      Práce na sanaci heřmanického odvalu opět začaly, Diamo provádí první terénní úpravy

      Rok po pozastavení sanace Heřmanického odvalu Diamo letos na jaře opět začalo s pracemi na odstranění ekologické zátěže. Haldu zakryje v příštích letech sarkofág, který má uhasit její termicky aktivní část. Aktuálně probíhají přípravné práce.


      Příběh dvouleté Madlenky oslovil tisíce nových dárců kostní dřeně, zapsat se přišli i v Ostravě

      Příběh nemocné Madlenky zvedl zájem o dárcovství kostní dřeně. Jen na konci března se do registru dárců přihlásilo více lidí než za poslední dva roky dohromady. Náborová akce institutu IKEM se uskutečnila první dubnovou středu taky v Ostravě.

      V Opavě roste kapacita pro ubytování seniorů. Nové pokoje vznikly v Domově OASA

      Včera 17:53 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

      Domov pro seniory Oasa v Opavě slavnostně otevřel nové prostory. Počet pokojů pro seniory se tak zvýšil z 57 na 91. Určeny jsou lidem ve věku 65 let a více primárně z okresu Opava.

      Interaktivní a didaktická výstava Zábaviště pro sviště je propojením zábavy a učení

      V Galerii města Karviné probíhá unikátní výstava pro děti, která propojuje umělecké, interaktivní a didaktické prvky. Její autorkou je ilustrátorka Vendula Hegerová, která je známá například svými obrázky pro dětské časopisy nebo odborné logopedické knihy.

      Zlatokopové v Jeseníkách zahájili svou letošní sezónu a prověřili své síly i znalosti

      Již pojedenadvacáté se ve Zlatých Horách v Jeseníkách sešly týmy prospektorů a zlatokopů, aby zahájily svou další zlatokopeckou sezónu. Archeologické nálezy dokládají těžbu zlata v této oblasti již 1500 let před naším letopočtem. Dodnes se tady zbytky zlata nacházejí a na dlouhou tradici navazují i dnešní zlatokopové.

      Nicola salon: Kromě pedikúry nyní také laminace obočí a prodlužování řas

      28. března 2025 8:03 | Komerční sdělení

      Nicola salon na místeckém náměstí se specializuje na profesionální pedikúru a nyní rozšiřuje nabídku o laminaci obočí a řas, prodlužování řas.

      Ostrava chystá velkou výměnu pozemků. Odblokuje tím důležité stavby

      Další rozvoj Ostravy si vyžádal unikátní směnu pozemků. Kvůli výstavbě sportovní haly, prodloužení Místecké a rekonstrukci Frýdlantských mostů spustilo město složitou obchodní transakci. Zbourána bude i legendární Hala Tatran a basketbalisty čeká stěhování do nového.

      Školáci se učili základy společenských tanců na žákovském plese

      Poté, co se žáci základních škol ve Frýdlantě nad Ostravicí a okolí naučili základům společenské etikety, mohli se mladí pánové a slečny zúčastnit plesu v sále Kulturního domu.

      Narodila se doma před osmi lety. Teď se potkala se záchranáři, kteří jí pomohli na svět

      Včera 15:07 | Orlová | Jiří Cileček

      Na výjezdové základně záchranářů v Orlové se odehrálo dojemné setkání. Malá Radka se tam v den svých narozenin potkala s posádkou, která jí pomohla na svět. Před osmi lety se totiž narodila neplánovaně doma.

      Spolupráce s Polskem má zrychlit rozvoj vodíkových technologií

      MS kraj bude na rozvoji vodíkových technologií intenzivně spolupracovat s polskou stranou. Potvrdili to zástupci obou zemí na společném vodíkovém workshopu v Ostravě.

      Na hlavním nádraží v Ostravě vykolejil rychlík, škoda je 4 miliony korun

      Včera 7:47 | Celý MS kraj | Redakce

      Na hlavním nádraží v Ostravě dnes ráno vykolejily dva vagony rychlíku RegioJet, ve kterém cestovaly desítky lidí. Událost se obešla bez zranění. Na místě zasahovali drážní i krajští hasiči. Škoda byla odhadnuta na 4 miliony korun, příčiny události se zjišťují.

      Děti z mateřských škol na Jihu si zasportovaly v ostravské atletické hale

      Dvě stovky dětí z 28 školek v obvodu si mohlo zasportovat v Atletické hale města Ostrava. Konal se zde totiž už 5. ročník pohybového festivalu mateřských škol. Jeho cílem je rozvíjet vášeň pro sport a pohybovou aktivitu u dětí od již útlého věku.

      Z kontejneru na elektroodpad čouhaly jen nohy. Muž tam hledal nabíječku na mobil

      Včera 12:36 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

      Strážníci procházeli Ostravou a najednou si všimli, jak z kontejneru na elektroodpad čouhají jen nohy. Když se 22letý muž dostal ven, hlídce tvrdil, že uvnitř hledal nabíječku na mobil. Měl přitom štěstí, že se nezasekl a nepřišel o život. Takové případy se totiž v minulosti už několikrát staly.

      Ostrava nechala změřit výšku hrází Odry a Opavy. Povodně ukázaly, že nejsou v pořádku

      Ostrava chce, aby už se nemohly opakovat záplavy podobné těm podzimním a proto chystá řadu opatření a úprav. Na některých věcech bude potřeba spolupráce s Povodím Odry, ale bez ohledu na to, už město nechalo proměřit výšku hrází Odry a Opavy.

      Na magistrátu začala výstava "Co změnila 2. sv. válka." Je zaměřena na každodenní život

      Ostrava si připomíná osmdesát let od osvobození – a zve k návratu do dramatické epochy, která změnila tvář města. Výstava „Co změnila 2. světová válka“ nabízí ve foyer Nové radnice pohled na osudy lidí, hrdinství i každodenní život v Protektorátu.

      O Velikonocích se v Ostravě-Jihu budou konat hned 2 jarmarky

      1. dubna 2025 15:08 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

      Blíží se Velikonoční svátky a s ním se pojí i speciální jarmarky. Tradiční jarmark Velikonoce na Jihu ovládne Náměstí Ostrava-Jih v sobotu 12. dubna ale ještě předtím se mohou lidé těšit na druhý ročník jarmarku sociálních podniků v obřadní síni obvodu.

      Škodu 110 R někdo ukradl z areálu v Ostravě. Policisté žádají o pomoc při hledání

      1. dubna 2025 12:03 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

      Ostravští kriminalisté pátrají po zloději i ukradeném autě. Někdo si vyhlédl unikátní vůz Škoda 110 R v areálu bývalých garáží ČSAD v centru Ostravy.

      DIAMO zveřejní možnosti sanace heřmanické haldy 20. června
      Vydáno 30. dubna 2024 11:03, Ostrava-město, Renáta E. Orlíková
      Heřmanická halda. Je jí sto let, leží na okraji Ostravy, kousek od čtvrtí Hrušov a Heřmanice. Její rozloha je 60 hektarů, na kterých je uloženo 30 milionů tun hlušiny z bývalých dolů. Materiál, který obsahuje také uhlí, hoří. A i když jsou podzemní požáry uhelných odvalů běžné, například v sousedním Polsku jich doutná a prohořívá na 15, u Heřmanické haldy to je možné vnímat jako problém. Je tam totiž uložen také nebezpečný odpad z koksoven.

      Sanaci haldy Heřmanice, jako staré ekologické zátěže, má na starosti státní podnik Diamo. Ten ale sanaci zastavil v létě roku 2022.

      Tomáš Indrei, mluvčí DIAMA: “V tuto chvíli na odvalu provádíme termometrický monitoring, to znamená, že sledujeme teplotu, která tady a používáme také injektáž, co jsou vrty, přes které pouštíme do odvalu cemento-popílkovou směs, která má tlumit termickou aktivitu. Další sanační práce na Heřmanickém odvalu jsou dočasně zastaveny z důvodu, že jsou tady komplikované majetkové vztahy v této lokalitě.”

      Nové vedení Ostravy se od svého nástupu na magistrát o haldu začalo zajímat a vyžádalo si prošetření, co se na Heřmanické haldě děje. Zhruba po roce se na magistrátě začínají shromažďovat výsledky.

      Aleš Boháč (nez), náměstek primátora Ostravy: “Trochu mě mrzí, že po 20 letech je haldovina ve stejném množství, takže ty práce tam v podstatě, nevím, co státní podnik tam celou tu dobu dělal, ale asi nic dobrého. Ty závěry, které se k nám dostávají, tak v kalové nádrži jsou nalezeny látky, které jsou neslučitelné se životním prostředím. Kalová nádrž, která měla být už dávno sanována, tak se tam znovu objevila a je nalezena. Ředitel DIAMA říká, že je to chyba, která se prokopírovala, je to nebezpečná kalová nádrž, která momentálně prohořívá a má v sobě nebezpečné látky."
      Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: “Všichni jsme asi slyšeli, co se v minulosti na haldě dělo, nechme to minulosti, ale některé záležitosti vyšetřuje policie, je třeba ji nechat pracovat. Nicméně předpokládám, že nové vedení DIAMA je připraveno to vyřešit.”
      Mirko Jašurek, konzultant: “Pohybujeme se v prostoru báňského díla, je nutné dokončit celkovou sanaci a úpravu povrchu, ale pokud halda hoří, tak to nejde. Prioritně je třeba zabránit přístupu vzduchu do tohoto prostoru, protože z každé strany do toho někdo vrtá, má to spoustu majitelů a ten prostor je potřeba řešit komplexně.”

      Největší obavy jsou z prohořívání haldy, které se může přiblížit k uloženému chemickému odpadu. Zhruba před dvaceti lety, kdy se odpad z koksoven na místo ukládal, neplatila ještě současná legislativa a od prohořívajících míst byl nebezpečný odpad uložen daleko.

      Mirko Jašurek, konzultant: “Stávající skládka se překryla materiálem - pravděpodobně to byly pevnější folie a překrylo se inertním materiálem tak, aby nebezpečné látky, které tam jsou uložené, nemohly unikat do okolí. To tehdy schvalovaly všechny dotčené orgány, včetně ČIŽP, správce území DIAMA a včetně magistrátu a krajského úřadu, všichni se vyjádřili, že to je možné udělat a udělal se proces, jak ze zákona vyplývá, ale s ohledem na to, kde to a co to je, nebylo šťastné.”

      Také sousední Polsko řeší doutnající haldy. Na území jich mají okolo 250, z toho zhruba 17 prohořívá. Jejich likvidace je stejně složitá. V podstatě pokud to jde, pak hlady rozebírají. Vybírají hořící materiál a ten ochlazují. V některých případech ohniska zasypávají vrstvou hlíny. Je to ale krátkodobé řešení, které hlavně zabraňuje únik emisí do ovzduší, ale po čase se opět tepelné ohnisko objeví. Jednou z cest, která se využívá také v Polsku, je stavba oddělovacích vzdušných stěn. Na Heřmanické haldě má tato stěna zabránit prohoření haldy směrem ke skládce chemických odpadů.

      Zenon Różański, Slezská technická univerzita, Glivice: “Vzdušná stěna, která je v Heřmanicích, plní důležitou roli. Jde tady o odizolování místa, které hoří, od části, která ještě nepodléhá termickým procesům. Aby stěna plnila svou funkci, musí být vyplněna inertním materiálem, který bude mít termoizolační vlastnosti. Potom bude stěna plnit termoizolační bariéru proti přemisťujícímu se hoření. Ve vašem případě bych doporučil, aby termoizolační stěna byla vystavěna v celém prostoru tak, aby oddělila hořící a nehořící část haldy. V Polsku máme se vzdušnými - termoizolačními stěnami dobré zkušenosti, protože zabrání šíření požárů na haldách.”
      Aleš Boháč (nez), náměstek primátora Ostravy: “Nechceme nic po DIAMU jiného, než to, k čemu byl státní podnik určen, aby přestal dělat byznys na místech, které jsou obyčejným lidem skryté, ale aby opravdu naplnil tu povinnost sanovat těžební bývalé zátěže tak, aby Ostrava nebyla zatěžována znečištěním. A z Heřmanické haldy aby bylo do budoucna nějaké území na volnočasovou aktivitu nebo lehká průmyslová zóna. Bohužel 20 let uteklo a já jsem rád, že ty výsledky jsou venku a že jsme udělali tlustou pomyslnou čáru, aby se zastavilo to, co se tam dělo. Protože to nebylo nic spojeného se sanací a evidentně se ukazuje, že nám to dalo jen na další roky a další práci. A na místě, na kterém mělo vznikat místo pro město přijatelné, vznikaly nějaké nešvary.”
      Tomáš Indrei, mluvčí DIAMA: “My jsme teď dostali k dispozici zhruba dva až tři měsíce na to, abychom zpracovali detailní podobu všech možných technických řešení sanace Heřmanického odvalu, a to jak s ohledem na časovou náročnost, tak také na zatížení životního prostředí a také finanční náročnost. Všechny tyto sanační metody budou podrobeny multikriteriální analýze. Meziresortní komise nám v podstatě uložila do 20. 6. 2024 připravit podklady pro řešení sanace na Heřmanickém odvalu. Ve chvíli, kdy analýza bude hotová, tak podle ní se zvolí ta nejvhodnější sanační metoda.”
      Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: “Já již trochu vím, co v tom stanovisku bude, my jsme o tom v rámci jednání s DIAMEM a panem primátorem diskutovali, takže já počkám, co nakonec představí, protože tam probíhají ještě nějaké analýzy. Nicméně jsem přesvědčen o tom, že DIAMO přijde s řešením tohoto problému, který za sebe vnímám, že je velkým ekologickým problémem a velkou ekologickou zátěží z minulosti. Na druhou stranu to není tak akutní, že by to bezprostředně ohrožovalo životy a zdraví lidí. To řešení bude - myslím, že bude - velmi kvalitní a jsem přesvědčený o tom, že bude i dostupné, to znamená, že bude v možnostech ministerstva financí.”

      Do boje o to, aby byla heřmanická halda co nejdříve sanována, se přidali také občané prostřednictvím petice. Ta překročila potřebnou hranici 10 000 podpisů a po jejich ověření u ministerstva vnitra, bude následovat žádost o slyšení u petičního výboru Poslanecké sněmovny.

      Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000042822/diamo-zverejni-moznosti-sanace-hermanicke-haldy-20-cervna