Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

"Zemětřesení zbouralo půlku města." Speciální jednotka hasičů MS kraje cvičila záchranu lidí po sehrané katastrofě na Liberecku

Pokud sledujete naše zprávy a nebo bezpečnostní magazín 112 jistě víte, že v našem kraji působí speciální hasičská jednotka tzv. USAR tým. Tito elitní hasiči se specializují na záchranu osob ze sutin zřícených domů a jsou schopni zasahovat po celém světě. V minulém týdnu cvičila tato jednotka na Liberecku, kde mělo dojít k zemětřesení.

Česká republika disponuje dvěma speciálně vycvičenými týmy hasičů, schopnými zasahovat kdekoliv na světě. Jde jednak o tým WASAR, který je cvičena na záchranu při povodních a o jednotku USAR. Ta je zaměřena na záchranu osob ze sutin zřícených domů. Obě jednotky tvoří z velké části hasiči z našeho kraje. Tým USAR byl povolán na cvičení v okolí Mimoně na Liberecku, kterou zasáhlo ničivé zemětřesení. 

 "Jsme prvním mezinárodním týmem, který dorazil do té zasažené oblasti. Podařilo se nám navázat kontakt s místním starostou a také s člověkem, který má řídit pomoc ze zahraničí," vysvětluje průběh cvičení velitel ostravského odřadu USAR Radim Kuchař. 

Zemětřesení bylo podle námětu cvičení tak silné, že většina budov spadla. Netekla voda, nefungovala elektřina. USAR tým se okamžitě dal do práce. Zachránit měl celkem 16 osob na 4 místech. "Máme potvrzen telefonicky kontakt s živou osobou, která nás informovala, že jich je celkem 5, ale nemá s nimi vizuální kontakt," říká David Síla z HZS Praha.

Cvičení těžkého odřadu USAR, který má 68 členů, bylo komplexní prověrkou jeho schopností a zároveň šlo o přípravu na obhajobu mezinárodní certifikace tohoto týmu, kterou absolvuje příští rok v květnu. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy