Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Letecká nákladní doprava z Číny do Mošnova byla přerušena. Podle odborníků zboží není nebezpečné

Nejsnadnější a nejrychlejší je pro šíření koronaviru samozřejmě letecká doprava. Spousta států proto přestala létat do Číny. Naše Letiště Leoše Janáčka v Mošnově je s Čínou propojeno pouze nákladními letadly. Ukrajinská společnost, která je zajišťuje, už také přerušila lety. Nebezpečí podle odborníků hrozí ale pouze od nakaženého personálu, zboží je bezpečné.

Na letiště Leoše Janáčka Ostrava létalo od loňského roku dvakrát týdně letadlo s nákladem z Číny z města Urumči. Linku provozuje uzbecká společnost a linka má proto mezipřistání v Taškentu. Po vypuknutí epidemie koronaviru raději Uzbeci lety přerušili. Posádky by totiž mohly nemoc rozšířit. "Spolupráce s letištěm je velice dobrá. Máme informace, že teď na 3 týdny pozastavili lety s cargem z Číny. Tam přiletí sice jen zboží, ale posádka tady zůstává na jednu noc a pak se vrací zpátky, takže i to jsme zajišťovali,"  vysvětluje ředitelka KHS Ostrava Pavla Svrčinová.

Naopak by se ale podle odborníků koronavirus neměl rozšířit ve zboží, které by přišlo do styku s nakaženým člověkem. Například při balení nákladu. "Respirační viry nevydrží transportní podmínky příliš dlouho. Řádově bych to odhadoval na několik desítek hodin. Transport zboží z Číny trvá pokud vím minimálně týden, takže to riziko je minimální," uvádí expert na cestovní medicínu Rastislav Maďar.

K panice ale není důvod a rozhodně není ani důvod rušit cesty do celé Asie. Riziková je pouze Čína. "Omezování a rušení dovolených nemá smysl. Není důvod se bát cestovat po Evropě, ale omezil bych kontakt s lidmi, kteří byli v nedávné době v rizikových oblastech," potvrzuje Maďar.

Léky na koronavirus zatím nejsou. Nejlepší je tudíž prevence podobná jako u chřipky. Důsledné mytí rukou, vyhýbání se místům s velkým pohybem lidí, jednorázové kapesníky. Rouška chrání spíše okolí před nakaženým, než naopak. 
The Backwards: World Beatles Show / koncert

07.05. 19:00
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

UNFALLEN s.r.o. - 001

od 16 800 Kč/měsíc

Detail

HELEMIK s.r.o. - Postoupky

od 120 Kč/hod.

Detail

Český hydrometeorologický ústav, příspěvková organizace - 02: Ústí nad Labem

od 26 000 do 29 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků