Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Staré věci dostávají nový život, Mental Café má zrestaurovaný nábytek v nové provozovně

OZO Ostrava dlouhodobě podporuje environmentálně zaměřené projekty. Pravidelně vyhlašuje témata, se kterými finančně pomůže. V loňském roce společnost rozdělila 976 tisíc korun mezi 11 zajímavých projektů. V dnešním díle představíme dva z nich.

Odpadová společnost OZO Ostrava loni vyhlásila témata Zelená pro Ostravu a Nový život starým věcem  aneb Pro Ostravu bez odpadu. Přihlásilo se 21 projektů, uspělo 11 z nich. Výzva Zelená pro Ostravu podporuje úklid a zvelebování veřejných prostor v krajské metropoli, naproti tomu téma Nový život starým věcem aneb Pro Ostravu bez odpadu předchází vzniku odpadů a hledá jejich opakované využívání. 

”Nám se třeba líbily lavičky, které krášlí nádvoří před Hospicem sv. Lukáše, které jsou vyrobeny ze starých pneumatik, ale už by to dnes nikdo nepoznal, protože jsou obloženy krásnou mozaikou. Pěkné projekty jsou i ty, kde se něco zkrášluje, ozeleňuje, zvláště tehdy, když ti, kteří se s projektem přihlásili, se sami na vzniku podílejí,” komentuje projekty Vladimíra Karasová, OZO Ostrava.

Kavárna s netradičními baristy TO MÍSTO je novinkou sociálního podniku MENTAL CAFÉ. Spolupracuje s lidmi, kteří kvůli svému handicapu těžko získávají práci, přesto mají chuť pracovat a chtějí být potřební. Kavárnička je vybavena staronovým nábytkem. “Myšlenka oživeného nábytku vznikla ve spolupráci s ateliéra Koira, už jsme společně pracovali na více projektech. Napřiklad pro nás Veronika Kracíková vyrobil autorské šperky, které si mohou lidé koupit. Vymysleli jsme vybavení pro tuto kavárničku, vznikly tři stoly a devět židlí, které můžeme vzít třeba na nějaké festivaly,” okomentovala nový nábytek Lucie Gurecká, Mental Café, z. s.   “Byly to vlastně vyhozen kusy nábytku, které poskytla spol. OZO Ostrava. Jejich zaměstnanci vždycky něco vytřídili, my jsme se potom na to jeli podívat, jestli to bude vyhovovat, odvezli si domů a kompletně celé jsme pak zrestaurovali,” říká Veronika Kracíková, Ateliér Koira Kissa. “Například  jeden z restaurovaných stolů neměl ani šuplík, který tam původně byl, my jsme vyrobili falešný, chtěli jsme zachovat ráz starého stylu, aby to bylo oživení starého nábytku, jediná věc, kterou jsme museli opatřit nově jsou horní desky,” ukazuje V. Kracíková.

Ke stolům se následně dopasovaly židle. Také ony prošly kompletní renovací, pak dostaly nový nátěr a čalounění. A na závěr ještě označení majitele... Mental café. Tréninková kavárna “To místo” funguje jako kterákoliv jiná, obsluhovat se tady učí lidé s nějakým handicapem. Zvládají to skvěle a nesmírně je to baví.  Vedle kamenné kavárny  “To místo” společnost MENTAL CAFÉ provozuje kavárenské vozíky a poskytuje catering na různých akcích.

Peníze od společnosti OZO využila i stanice přírodovědců Korunka, je součástí příspěvkové organizace Korunka. Pod jednou střechou se tam potkává zoologie a botanika v živé i exponátní  podobě.   “Máme zde výukové programy pro MŠ, školní družiny, mnoho zájmových kroužků, jsme garanty soutěží, které děláme z pověření MŠMT, jako biologická a chemická olympiáda, krajská kola okresní, jsme garanty ostravského Dne země, konkrétně porubské části. Věnujeme se všem věkovým kategoriím, schází se tady například rybáři, kaktusáři, kteří tady mají krásné výstavy.

Budova přírodovědců poskytuje velké prostory pro široké spektrum činností a aktivit. Chyběla ale tematická zahrada. Nejdříve musela projít terénními úpravami, a to za peníze získané z krajské dotace. Zaměstnanci pak navrhli několik prvků, které umožní výuku venku na zahradě a jejich projekt dostal u společnosti OZO zelenou. “V loňském roce jsme požádali OZO o dotaci 150 tis korun, za kterou jsme pořídili nejrůznější herní a výukové prvky tady do zahrady. Jedním z nich je věž poznání a dále pocitový chodník. V prostorách zahrady jsme umístili broučkoviště, ježkovníky, vyvěsili jsme ptačí budky, zbudovali jsme jezírko a až bude hezčí počasí, rozmístíme   po zahradě lavice,” doplnila vedoucí

Letošní témata už společnost OZO zveřejnila, zájemci se mohou hlásit do konce února. Ke kategoriím Zelená pro Ostravu a Nový život starým věcem  přibyla nová tematická výzva Myslíme i na vás! V rámci ní budou podpořeny projekty, které povedou ke zvýšení kvality života seniorů v Ostravě. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy